Wpisana fraza jest zbyt krótka
Papieskie kremówki w Pendolino w rocznicę śmierci JP2
12k
Pasażer Jak dowiedział się "Rynek Kolejowy", 2 kwietnia, w rocznicę śmierci Jana Pawła II, w pociągach Pendolino wygłoszony zostanie komunikat upamiętniający papieża, a pasażerowie otrzymają kremówki.
ŁKA kupi nawet 22 autobusy. Ruszył przetarg
588
Pasażer Łódzka Kolej Aglomeracyjna ogłosiła przetarg na zakup autobusów do realizacji połączeń regionalnych. Zamówienie obejmuje 12 autobusów z możliwością jego zwiększenia o kolejne 10 pojazdów.
Wojna a energetyka: Nie ma odwrotu od „zielonego” kursu
541
Prawo i polityka Wybuch wojny w Ukrainie dobitnie wykazał konieczność skończenia z zależnością od importu rosyjskich surowców energetycznych. W tym zakresie cele Polski oraz reszty Unii Europejskiej są zbieżne. Nasz kraj powinien więc bardziej aktywnie włączyć się w proces dekarbonizacji, dbając tylko o sprawiedliwe rozłożenie kosztów i korzyści między państwami – uznali uczestnicy debaty podczas Kongresu Czystego Powietrza.
Alstom zaprezentował pełnoskalową makietę X’trapolis dla DART+
757
Fotorelacje W Dublinie wystawiono makietę pociągu Alstom X’trapolis dla projektu rozwoju miejscowej kolei DART+. Pociągi, które wyprodukuje fabryka Konstal w Chorzowie mogą być teraz oceniane przez przyszłych pasażerów.
Jungle kit - jak przeżyć w dżungli po katastrofie
923
Pasażer Linie lotnicze operujące nad terytorium Amazonii muszą wyposażać swoje samoloty w zestaw ułatwiający przeżycie w brazylijskiej dżungli. Sprawdziliśmy co znajduje się w takim zestawie.
Szwajcaria planuje nowy 23-kilometrowy tunel kolejowy
1,3k
Infrastruktura Ambitny plan budowy nowego tunelu kolejowego w Szwajcarii jest coraz bliżej realizacji. Państwowa Komisja Transportu w szwajcarskim parlamencie zatwierdziła przygotowania do powstania tunelu przez przełęcz Grimsel. Obiekt ten ma szansę stać się trzecim najdłuższym tunelem w Szwajcarii. Połączy gminę Innertkirchen w kantonie Berno ze stacją Oberwald w kantonie Walis.
Kto najwięcej buduje, kto najwięcej projektuje
1,9k
Biznes Mirbud z Kobylarnią, Budimex oraz Intercor budują najwięcej dróg na zlecenie GDDKiA. Najwięcej dróg w projektowaniu mają natomiast biura: Schuessler Plan Inżynierzy, Transprojekt Gdański oraz Trakt.
Muzeum w Jaworzynie sprzedaje dwa "ryflaki"
1,9k
Tabor i technika Muzeum Kolejnictwa na Śląsku zdecydowało się na sprzedaż dwóch wagonów osobowych - tzw. ryflaków, które padły ofiarą podpalaczy.
Trójmiasto: Ceny biletów rosną, brak integracji pozostaje
601
Zintegrowany transport Od 3 kwietnia 2023 r. w taryfach komunikacji miejskiej wprowadzone zostaną korekty. Nowe ceny biletów będą dotyczyć komunikacji miejskiej organizowanej przez Gdańsk, Gdynię i Wejherowo oraz biletów emitowanych przez Metropolitalny Związek Komunikacyjny Zatoki Gdańskiej.
Poznań. Tramwaje przetestowały Towarową i Św. Marcin
636
Zintegrowany transport Już od soboty, 1 kwietnia, tramwaje będą jeździć przez most Uniwersytecki i ul. Towarową. W nocy z czwartku na piątek przeprowadzone zostały testy techniczne z udziałem pojazdów szynowych MPK.
Tak Pesa tankuje wodór
3,7k
Innowacje Lokomotywa wodorowa Pesy czeka na ostatnie dokumenty dopuszczające pojazd do eksploatacji. W fabryce producenta w Bydgoszczy mieliśmy okazję przyjrzeć się tankowaniu najnowszego dziecka polskiej techniki.
MPK Wrocław wyremontuje torowisko tramwajowe niepodal dworca
718
Zintegrowany transport Mimo specyficznej daty to wcale nie jest żart. 1 kwietnia wrocławskie MPK rozpocznie kolejny remont w ramach programu #TORYwolucja. Już w tę sobotę torowcy pojawią się na skrzyżowaniu ulic Pułaskiego i Małachowskiego, aby przebudować istniejącą infrastrukturę.
Włoszek (Kraków): O lotach do Stambułu zdecydowała ekonomia
1,5k
Biznes – Zarówno Turkish Airlines jak i porty lotnicze: w Balicach i Pyrzowicach, prowadziły rozmowy handlowe uwzględniając regulację i ograniczenia zawarte w umowie bilateralnej między Polską a Turcją. Ostatecznie dokonano wyboru kierując się rozwiązaniami biznesowymi, mając na uwadze potencjał rozwojowy zainteresowania połączeniami ze strony pasażerów zarówno przylatujących jak i wylatujących z Polski – wyznał w rozmowie z Rynkiem Lotniczym Radosław Włoszek, prezes zarządu Kraków Airport.
Pociągi Polregio dojadą z Kielc do Włoszczowy Północ. Ile ich będzie?
2,9k
Pasażer Chociaż na razie PKP Intercity nie planuje uruchamiać pociągów Kielce – Warszawa przez świeżo zbudowaną łącznice w Czarncy, to zrobi to Polregio, w krótszej relacji.
PKP SA przymierzają się do przebudowy dworca w Redzie
979
Infrastruktura PKP SA ogłosiły postępowanie na opracowanie programu funkcjonalno-użytkowego i koncepcji wielobranżowej dla przebudowy dworca w Redzie. Opracowania posłużą do ogłoszenia przetargu na wykonanie prac w formule projektuj i buduj.
Podkarpackie: Będzie przetarg na przewozy kolejowe
2,1k
Biznes Urząd marszałkowski województwa podkarpackiego zgodnie z przepisami powiadomił o zamiarze zorganizowana przetargu w którym stawką będą przewozy w regionie na okres 5 lat.
Dolnośląskie. Powstanie nowy most kolejowy w mieście-widmo
4,2k
Infrastruktura Rejonowy Zarząd Infrastruktury Zielona Góra, ściśle powiązany z wojskiem, ogłosił przetarg na zaprojektowanie i wybudowanie nowego mostu kolejowego w Pstrążu. To tak zwane miasto-widmo, pozostałość po garnizonie radzieckim. Wartość zamówienia oszacowano na prawie 23 mln zł.
Fly America Act: prawo chroniące amerykańskie linie?
709
Biznes Fly America Act to amerykańska ustawa, która stanowi, że wszelkie zagraniczne podróże lotnicze finansowane z funduszy federalnych, muszą być zarezerwowane u przewoźników lotniczych latających pod
banderą Stanów Zjednoczonych, niezależnie od kosztów, wygody i czasu podróży. Jest to swego rodzaju wsparcie rodzimego rynku lotniczego, zostawianie pieniędzy z podatków w budżecie własnego państwa, ale
gdzie w takim razie są zawarte przez USA i kraje trzecie umowy o otwartym niebie?
Railpool Polska: Popyt na lokomotywy będzie tylko rósł
1,9k
Biznes Rynek taboru kolejowego w Polsce jest bardzo perspektywiczny. Modernizacja infrastruktury, rozwój przewozów krajowych i międzynarodowych oraz wciąż znaczny wiek eksploatowanego już taboru nakręcają popyt na wypożyczanie nowoczesnych lokomotyw. Utworzenie polskiej spółki zależnej było więc naturalną decyzją – mówi w rozmowie z „Rynkiem Kolejowym” Torsten Lehnert, prezes grupy Railpool.
Gepard Express za RegioJet na trasie z Brna do lotniska w Wiedniu
1,3k
Pasażer Gepard Express będzie nowym operatorem przewozów kolejowych na trasie między Brnem i portem lotniczym Wiedeń-Schwechat. Zastąpi RegioJet, którego umowa wygasa 10 czerwca bieżącego roku - poinformował serwis "ceetransport.com".
Rekordowe pensje zarządu Deutsche Bahn
1,7k
Biznes Krytyczny stan infrastruktury, wiele placów budowy, rosnąca liczba pasażerów, tragiczne wyniki punktualności pociągów, strajk służby publicznej i … rekordowe płace członków zarządu.
Tramwaje Śląskie: Duże zmiany na trasach między Katowicami a Sosnowcem, Chorzowem i Świętochłowicami
975
Zintegrowany transport Początek kwietnia przyniesie szereg zmian w organizacji ruchu tramwajowego na trasach łączących Katowice i Chorzów, Katowice i Sosnowiec oraz Świętochłowice i Chorzów. W jednych miejscach ruch tramwajów zostanie wznowiony, w innych wstrzymany, a wszystko to związane jest z realizacją zadań inwestycyjnych prowadzonych przez spółkę Tramwaje Śląskie.
Przebudowa stacji Kutno problematyczna także dla przewoźników towarowych
2,7k
Infrastruktura Jeszcze przez około trzy miesiące przewoźnicy pasażerscy i towarowi będą musieli liczyć się z poważnymi utrudnieniami w ruchu na magistrali E20 w rejonie Kutna. W marcu zmniejszona została przepustowość węzła dla przewozu ładunków. Zarządca infrastruktury zapewnia, że prace idą do przodu, a w kolejnych tygodniach sytuacja ruchowa powinna się poprawić.
Bydgoszcz domawia kolejne Swingi
1,1k
Zintegrowany transport Dziś (30 marca) Bydgoszcz rozszerzyła zamówienie nowoczesnych tramwajów. Do zamówionych już 21 pojazdów, dołączy kolejnych 19 „niskopodłogowców” z Pesy. Za dwa lata miasto zakończy całkowitą wymianę taboru w Bydgoszczy.
Stadler Środa : Jesteśmy ważnym ogniwem Grupy Stadler
1,3k
Biznes Wykorzystanie mocy produkcyjnych w zakładzie budowy pudeł stalowych w Środzie Wielkopolskiej jest bardzo wysokie. Potrzebujemy wciąż nowych pracowników – mówi w rozmowie z „Rynkiem Kolejowym” Paweł Czekała, prezes zarządu Stadler Środa. Wyzwaniem dla producenta są jednak ceny stali oraz energii – następne kontrakty taborowe powinny już zawierać klauzule waloryzacyjne.
Łódź: Powrót tramwajów do Ikei
1,1k
Zintegrowany transport Ponowne wydłużenie linii tramwajowych na Pabianickiej do pętli Chocianowice Ikea to najważniejszy element najnowszego pakietu zmian w siatce linii łódzkiej komunikacji miejskiej. Dzięki częstszym kursom autobusów linii 59 poruszanie się po centrum powinno stać się nieco łatwiejsze, choć liczba zawieszonych odcinków sieci tramwajowej pozostaje bardzo duża. Zmiany wejdą w życie w najbliższą sobotę – 1 kwietnia.
Warszawa: Tramwaj do Wilanowa. Zmiany na Belwederskiej, Gagarina i Spacerowej
2k
Zintegrowany transport Już w najbliższy weekend kolejne zmiany w organizacji ruchu na Mokotowie – w związku z budową tramwaju do Wilanowa. Od niedzieli, 2 kwietnia, zmiany w ruchu będą wprowadzone na odcinkach ulic Belwederskiej, Spacerowej i Gagarina. Obowiązywać będą do pierwszych tygodni maja.
Multiconsult: Wciąż doskwiera brak waloryzacji umów projektowych i inżynierskich
994
Infrastruktura Na rynku zamówień kolejowych w minionym roku pojawił się nowy gracz – Centralny Port Komunikacyjny. Przy rekordowo niskiej liczbie zamówień od tradycyjnych zamawiających takich jak PKP Polskie Linie Kolejowe, to właśnie ta spółka ogłaszała przetargi, a także podpisywała umowy ramowe na usługi projektowe i inżynierskie – zwraca uwagę Renata Mordak, członkini zarządu i dyrektorka Pionu Transportu w Multiconsult Polska. Zamówień od największego gracza – PKP PLK – nadal jednak brakuje. Podobnie jak waloryzacji w kontraktach projektowych i dotyczących nadzoru.
Koleje Mazowieckie: Duże zmiany w ruchu w Warszawie od 11 kwietnia [grafika]
5,6k
Pasażer Koleje Mazowieckie ze sporym wyprzedzeniem informują swoich pasażerów o utrudnieniach w ruchu, które będą miały miejsce od 11 kwietnia do 21 kwietnia 2023 r., Nastąpi wówczas zamknięcie jednego z torów na linii średnicowej podmiejskiej w Warszawie. Za zmiany w rozkładzie odpowiedzialne jest PKP PLK. Przebudowa ma związek z pracami prowadzonymi na stacji Warszawa Zachodnia.
Decyzja zapadła. Po 2035 roku bez nowych aut spalinowych
1,4k
Biznes Rada Unii Europejskiej przyjęła rozporządzenie dotyczące norm emisji CO2 dla nowych samochodów – zarówno osobowych, jak i dostawczych. Zgodnie z nim, po roku 2035 nie będzie możliwości zarejestrowania nowego auta z silnikiem spalinowym w żadnym kraju Unii Europejskiej.
Orlen Unipetrol Doprava odebrał siódmego Vectrona
1,4k
Tabor i technika Czeski przewoźnik będący częścią Grupy Orlen - Orlen Unipetrol Doprava siódmą lokomotywę wielosystemową Siemens Vectron MS3. Tym samym kończy się proces zakupu nowego taboru dla spółki, zapoczątkowany w 2017 roku.
Łódź cofa część marcowych cięć w rozkładzie i uruchamia nową linię tramwajową
2k
Zintegrowany transport Wraz z początkiem kwietnia do swojej poprzedniej częstotliwości wróci linia 59, która pełni też na części trasy rolę komunikacji zastępczej w zamian za zawieszoną tramwajową linię 1. Miejskiemu przewoźnikowi wciąż brakuje jednak prowadzących autobusy. Wzrost liczby kursów będzie możliwy tylko dzięki powrotowi tramwajów w rejon Chocianowic.
Deutsche Bahn: Rok 2022 był dla nas udany
909
Biznes Koleje Niemieckie (Deutsche Bahn) cieszą się pozytywnym wynikiem na ubiegły rok. Mimo obciążeń wynikających ze skutków pandemii, wojny na Ukrainie i galopującej inflacji, rok 2022 przewoźnik uznał za udany.
Kto buduje w Polsce najwięcej dróg?
1,9k
Infrastruktura Mirbud z Kobylarnią, Budimex oraz Intercor budują najwięcej dróg na zlecenie GDDKiA. Najwięcej dróg w projektowaniu mają natomiast biura: Schuessler Plan Inżynierzy, Transprojekt Gdański oraz Trakt.
Łódź – Kutno: Budowa nowego przystanku bez wstrzymania ruchu
1,6k
Infrastruktura Niebawem rozpocznie się budowa nowego przystanku Jedlicze k. Zgierza na linii nr 16 łączącej Łódź z Kutnem. Inaczej niż w przypadku podobnych inwestycji realizowanych w ostatnich latach, na czas robót nie dojdzie do całkowitego wstrzymania przewozów. Pasażerowie unikną więc konieczności wielomiesięcznego korzystania z komunikacji zastępczej.
Olsztyn. Jest już szkielet rozbudowywanej zajezdni tramwajowej
906
Zintegrowany transport Olsztyn rozbudowuje dotychczasową zajezdnię przy ul. Kołobrzeskiej. Wszystko po to, by pomieścić wszystkie posiadane tramwaje, które obecnie stacjonują na torach technicznych. Na zdjęciach z drona widać już kompletny szkielet przyszłej nowej hali.
Podwyżki pensji pracowników w Kolejach Dolnośląskich
2,9k
Biznes Dolnośląski przewoźnik rokrocznie bije rekordy pod względem przejechanych kilometrów i przewiezionych pasażerów. Zarząd Spółki, chcąc docenić pracujących na te wyniki ludzi, zdecydował o wzroście wynagrodzeń od 1 czerwca.
Znów problemy na węźle warszawskim
4,6k
Pasażer Nie ma tygodnia bez ponadstandardowych problemów z prowadzeniem ruchu pociągów na węźle warszawskim. Tym razem dotyczyło to linii średnicowej.
Warszawa-Radom: Próba generalna i testy pasażerskie lotniska (zdjęcia)
2,4k
Pasażer – Na Lotnisku Warszawa-Radom w tym tygodniu odbywają się testy pasażerskie. Jest to próba generalna przed udostępnieniem portu podróżnym, co będzie miało miejsce już za miesiąc – poinformowała Anna Dermont, rzeczniczka Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze" (PPL).
Łódź: Tak będą wyglądały wyjścia ewakuacyjne z tunelu KDP [wizualizacje]
1,8k
Infrastruktura W najbliższych miesiącach CPK ogłosi przetarg na budowę tunelu KDP pod centrum Łodzi. Dla jego obsługi technicznej w Łodzi powstanie 11 obiektów naziemnych. Ukryte w nich klatki schodowe będą mogły służyć także do ewakuacji pasażerów w razie wypadku – wynika z odpowiedzi rzecznika prasowego CPK na nasze pytania.
Pesa kończy sprzedaż Linków i Elfów
7,8k
Tabor i technika Z prezesem Zarządu Pesa Bydgoszcz, Krzysztofem Zdziarskim, rozmawiamy na temat najnowszego projektu producenta, a więc pociągu wodorowo-elektrycznego oraz zupełnie nowej platformy Regio 160, na której Pesa oprze produkcję swoich pociągów. Prezes zdradza nam także, czy z bydgoskiego zakładu będą jeszcze wyjeżdżać Elfy i Linki oraz czy pojazdy Pesy trafią do Ghany.
Mniej ciężarówek na A4 Wrocław-Legnica? Jest koncepcja
2,3k
Infrastruktura Na łamanie przez ciężarówki zakazu wyprzedzania na autostradzie A4 między Wrocławiem a Legnicą skarży się poseł Jarosław Sachajko.
Włocławek – Toruń: Prace idą zgodnie z planem, koniec robót w tym roku
1,7k
Infrastruktura Wciąż odczuwalne są utrudnienia w ruchu związane z trwającą modernizacją linii nr 18 w rejonie Włocławka. Prace zmierzają już jednak do końca i powinny zostać sfinalizowane jeszcze w tym roku. Warto zauważyć, że konsorcjum wykonawców prowadzi przebudowę bez opóźnień względem pierwotnego harmonogramu.
Warszawa. Pierwszy pociąg rosyjski zjechał z linii. Następna stacja: Kijów
3k
Tabor i technika W środę 29 marca Warszawa pożegnała pierwszy pociąg rosyjski. Skład w okolicach południa zjechał z linii metra i w najbliższych dniach będzie przygotowywany do transportu do Kijowa. Stare pociągi rosyjskie są wycofywane z ruchu w związku z dostawami pociągów Varsovia.
Ruch kolejowy po krakowskim węźle powinien być coraz płynniejszy
1,7k
Pasażer W węźle warszawskim doszło do dużych problemów z realizacją rozkładu jazdy po jego marcowej zmianie. W innej sytuacji jest węzeł krakowski, gdzie powoli kończy się największy front robót.
MPK Poznań kupuje nowe tramwaje dwukierunkowe
873
Zintegrowany transport Poznańskie MPK właśnie ogłosiło przetarg na dostawę 10 nowych tramwajów dwukierunkowych wraz serwisem gwarancyjnym. Zamówienie może zostać rozszerzone o maksymalnie 20 kolejnych wagonów. Przewoźnik chce nabyć pojazdy o długości od 30,5 do 32,5 metra.
Toruń: Tramwaje linii nr 2 i 4 wracają na stałe trasy
417
Zintegrowany transport W związku zakończeniem prac przy modernizacji torowiska tramwajowego w ciągu ul. Warneńczyka, Gogi i Kościuszki od soboty 1 kwietnia 2023 r. tramwaje linii nr 2 i 4 wracają na swoje stałe trasy oraz wznowiony zostanie ruch tramwajów ul. Odrodzenia. Jednocześnie przestanie obowiązywać objazd przez al. Solidarności i ul. Uniwersytecką. Zmiana spowoduje korektę rozkładu jazdy.
Pendolino i Ondraszek wracają do Bielska-Białej
4,8k
Pasażer Ondraszek to legendarny beskidzki zbójnik, którego imię nosi także pociąg, który łączył Bielsko-Białą i Warszawę. Wskutek prac modernizacyjnych węzła Czechowice-Dziedzice relacja pociągu została skrócona. Pociąg jeździ teraz w relacji do i z Katowic.
Poznań. 1 kwietnia tramwaje wrócą na Towarową
833
Zintegrowany transport Zgodnie z zapowiedziami władz Poznania, na początku kwietnia tramwaje wrócą na trasę od ronda Kaponiera, przez ul. Św. Marcin i Towarową, do ul. Matyi. Równolegle rozpocznie się łączenie nowego torowiska na pl. Cyryla Ratajskiego. Zarówno tam, jak i na ul. Św. Marcin wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu.
Bardzo blisko kolizji regionalnych pociągów w Czechach
4,2k
Infrastruktura Jak informuje portal zdopravy.cz, do niebezpiecznego zdarzenia doszło 29 marca między stacjami Pisek i Tabor.
Chcieli pokazać kolej, pokazali tory do Auschwitz
7k
Infrastruktura Autorzy programu EditieNL, który emituje holenderska telewizja RTL News, popełnili fatalną w skutkach pomyłkę. Ilustrując materiał o konkurencji na niderlandzkich torach, posłużyli się ilustracją pokazującą tory do hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz Birkenau.
Rainbow Tours: Radom to nie alternatywa dla warszawiaków
7,3k
Pasażer – W naszej ocenie Radom jest potencjalnie ciekawym portem lokalnym, a nie alternatywą na dziś dla warszawiaków. Jeżeli chodzi o porty lokalne, to wiadomo, że, trzeba mieć odpowiednią skalę działania, aby w takim porcie zapełnić cały samolot – stwierdził w rozmowie z Rynkiem Lotniczym Maciej Szczechura, członek zarządu Rainbow Tours.
Kolejowy PDN. Oferta CPK dla mieszkańców Śląska
2,6k
Infrastruktura Centralny Port Komunikacyjny ogłosił w ostatnich dniach wariant inwestorski dla Kolei Dużych Prędkości na odcinku Katowice-Ostrawa. Od tej pory setki mieszkańców skontaktowało się ze spółką by zapytać o warunki sprzedaży swoich nieruchomości. W odpowiedzi na te apele spółka CPK poinformowała, że na przełomie 2024 i 2025 uruchomi możliwość dobrowolnej sprzedaży nieruchomości. Oferty zawiera 120 proc. wartości rynkowej gruntów oraz 140 proc. wartości budynków. Inny możliwy sposób wyceny to wartość odtworzeniowa nieruchomości bez uwzględnienia stopnia zużycia.
Graficzna rezerwacja miejsc wchodzi na pokład pociągów IC
3,8k
Pasażer PKP Intercity rozszerza możliwość graficznej rezerwacji miejsc o kolejne składy wagonowe. Półtora miesiąca temu narodowy przewoźnik wprowadził taką funkcjonalność w niektórych połączeniach kategorii EIC. Od 29 marca pasażerowie mogą skorzystać z tej opcji również w wybranych składach wagonowych kategorii IC podczas zakupu biletu na stronie intercity.pl, a także w aplikacji mobilnej.
Centrum utrzymania Polregio w Skarżysku-Kamiennej otwarte [zdjęcia]
2,6k
Tabor i technika W Skarżysku-Kamiennej oficjalnie otwarte zostało nowe Centrum Utrzymania Taboru Polregio. Dzięki inwestycji o wartości blisko 50 mln złotych w ciągu roku powstała hala, w której przy utrzymaniu taboru spółki pracować będzie łącznie ponad 100 osób.
Korzystniejsze prognozy dla rynku kolejowego w Polsce w nowej odsłonie Pasażerskiego Modelu Transportowego CPK
2,2k
Prawo i polityka Specjaliści Centralnego Portu Komunikacyjnego zaprezentowali nowe, optymistyczne prognozy dla rozwoju rynku kolejowego w Polsce. To efekt aktualizacji Pasażerskiego Modelu Transportowego, który w najnowszej wersji uwzględnia nowe dane m.in. plany rozbudowy sieci kolejowej i modernizacji linii w ramach programu PKP PLK „Kolej Plus
Warszawa: W dwa dni dwa połamane pantografy Hyundaiów na odcinku bez sieci
15,8k
Zintegrowany transport Obsługa odcinka torowiska na warszawskim Annopolu, czasowo pozbawionego sieci trakcyjnej, okazała się problematyczna. W ostatnich dwóch dniach doszło już do dwukrotnego uszkodzenia pantografu w Hyundaiach z uwagi na błąd motorniczych. Tramwaje Warszawskie zapowiadają zmianę procedur.
Jedenaście firm chce przebudować stację Częstochowa Towarowa
3,1k
Infrastruktura Aż 11 firm zgłosiło się do gruntownej przebudowy stacji Częstochowa Towarowa. PKP PLK bada oferty. Wszystkie są sporo droższe niż przewidywał to kosztorys PKP PLK.
Ruszył pierwszy Kongres Projektantów i Inżynierów
1k
Infrastruktura Dziś (29 marca) w Warszawie zainaugurowano obrady pierwszego Kongresu Projektantów i Inżynierów. – Chcemy skierować reflektory na projektantów i inżynierów, których rola w procesie inwestycyjnym jest niepodważalna – mówią organizatorzy.
EU07 w barwach LTG Cargo Polska
3,6k
Tabor i technika Spółka LTG Cargo Polska pozyskała kolejną lokomotywę. Tym razem jest to EU07-155; pierwszy egzemplarz w barwach należącego do Kolei Litewskich przewoźnika, który coraz mocniej rozwija się w Polsce.
Szczecin akceptuje ofertę na tramwaje-składaki
1,7k
Zintegrowany transport Tramwaje Szczecińskie rozstrzygnęły przetarg na dostawy nadwozi, elementów i podzespołów umożliwiających zmontowanie dwóch częściowo niskopodłogowych tramwajów dwukierunkowych. Zamawiający zaakceptował jedyną ofertę złożoną przez Modertrans, który już wcześniej dostarczał do Szczecina tramwaje „w częściach”, objawiały się pod postacią Moderusów Beta. Producent musi zapewnić niemal gotowe i połączone ze sobą człony z zamontowaną instalacją elektryczną, osadzone już na wózkach.
Fijoł: Nie możemy częściej latać do Indii czy Korei
2,2k
Biznes Umowy dwustronne w niektórych przypadkach nie pozwalają przewoźnikowi oferować liczby rejsów odpowiadającej aktualnemu popytowi – przyznaje członek zarządu PLL LOT ds. handlowych Michał Fijoł. Jak dodaje, spółka stara się o zmianę niekorzystnych dla siebie postanowień, jednak nieraz bezskutecznie.
Nowa bocznica wojskowa przy linii 12
4,7k
Infrastruktura Dla potrzeb Wojska Polskiego w Puszczy Mariańskiej powstała nowa bocznica kolejowa. Aby połączyć ją ze stacją, PKP PLK wyremontowały część torów stacyjnych i kawałek nieużywanego drugiego toru linii 12. Przywrócenie dwutorowości na całej długości i modernizacja linii dojdzie do skutku, jeśli Polska otrzyma na ten cel fundusze z Unii Europejskiej.
Metro na Karolin: Kolejne zmiany w ruchu na Górczewskiej i Rayskiego
997
Zintegrowany transport Prace konstrukcyjne przy ostatnich stacjach II linii metra wkraczają w kolejny etap. W środę, 29 marca, robotnicy budujący przyszłą stację Chrzanów przeniosą się bliżej ulicy Szeligowskiej. Z kolei dwa dni później rozpoczną się pierwsze prace, które będą się wiązać ze zwężeniem ulicy Górczewskiej – przy budowanej stacji metra Lazurowa.
Metro: Skład nr 07 wyrusza w ostatnią podróż
3,1k
Tabor i technika Rosyjskie wagony serii 81 woziły pasażerów w Warszawie niemal 28 lat, czyli od otwarcia pierwszej linii metra. Teraz część z nich kończy swoją służbę w stolicy i trafi do Kijowa, gdzie uzupełnią tabor tamtejszej kolei podziemnej. Z tej okazji warszawskie metro zaprasza na pożegnalny kurs składem 07 na linii M1. Wyjedzie on z Młocin – w stronę Kabat – w środę, 29 marca, ok. godz. 11:50.
Bydgoszcz: Latem siedem kierunków, w tym cztery czarterowe
1,3k
Infrastruktura Cztery kierunki czarterowe, a konkretnie Antalya, Burgas, Kreta i Rodos i dziewięć w sumie lotów tygodniowo, a do tego oferta rejsów regularnych przygotowana przez trzech przewoźników. Tak w skrócie prezentuje się siatka połączeń w sezonie letnim 2023 w Porcie Lotniczym Bydgoszcz S.A.
Pierwsze naprawy P4 wagonów piętrowych Pesa Sundeck
3k
Tabor i technika 28 marca Koleje Mazowieckie podpisały kolejną w tym roku umowę z Pesą Mińsk Mazowiecki. Tym razem spółka z grupy Pesy zajmie się pracami serwisowymi poziomu P4 na 20 piętrowych wagonach środkowych typu 416B i 2 sztukach wagonów sterowniczych typu 316B. Wagony mają handlową nazwę Sundeck i razem z wagonami Bombardiera znajdują się w składzie pociągów, głównie przyspieszonych, Kolei Mazowieckich.
Napisać PKP PLK na... 500 sposobów. Na takie problemy napotkał rejestr maszynistów
5,3k
Prawo i polityka System kolejowy przeżywa właśnie cyfrową rewolucję w zakresie egzaminowania i ewidencjonowania maszynistów. Jak przyznaje prowadzący ten ogromny projekt Urząd Transportu Kolejowego pojawiły się pewne problemy z wprowadzaniem danych. Z kolei nowoczesne Centrum Egzaminowania Maszynistów na początku kwietnia ma przeprowadzić pierwsze egzaminy.
Dobry 2022 rok, ale czy głód latania się utrzyma?
731
Biznes – W Polsce optymizm poczuliśmy dopiero w drugim kwartale 2022 r., a dokładniej w maju. Początek roku był bardzo trudny, nic nie zapowiadało ożywienia. Ewidentny głód podróżowania utrzymał się do końca roku – mówi Andrzej Miłaszewicz, Dyrektor Zarządzający ds. Operacji i Rozwoju w Lagardère Travel Retail Polska. Dodaje przy tym, że dynamika nie jest już tak mocna na wszystkich lotniskach. W rozmowie także o tym jak pandemia zmieniła przyzwyczajenie, zachowania i samych podróżnych.
Mołdawia naprawi linie kolejowe do Ukrainy za pieniądze z Unii i EBOiR
1,9k
Infrastruktura Pieniądze z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju pozwolą na zakup materiałów potrzebnych do remontu dwóch linii kolejowych łączących Mołdawię z Ukrainą. Pomoże też Unia Europejska.
Oferty pracy w branżach infrastrukturalnych >