SERWISY PARTNERSKIE rynekinfrastruktury.pl transport-publiczny.pl rynek-lotniczy.pl tor-konferencje.pl zdgtor.pl
Serwis specjalny: Koronawirus a transport Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 wywołującego chorobę COVID-19 dotarła do Polski. Podobnie jak w innych krajach również w Polsce podejmowane są działania, które ograniczają możliwość lub zniechęcają do poruszania się. W pierwszej kolejności dotknęły one lotnictwo i transport międzynarodowy, ale mówi się także, o poważnym ograniczeniu krajowego transportu publicznego. W serwisie gromadzimy informacje o problemach jakie koronwirus wywołuje w szeroko rozumianym transporcie.
PKP Intercity zapraszają do wyjazdu na ferie pociągami
PKP Intercity 14 stycznia 2025
W najbliższy poniedziałek (20 stycznia) rozpocznie się pierwsza tura ferii zimowych. Skorzystają z nich uczniowie z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego. Na podróżnych czeka szeroka oferta połączeń pociągami PKP Intercity nie tylko do zimowych kurortów – przypomina przewoźnik.
PKP Cargo: Nowa prezeska obejmie stanowisko wcześniej
Roman Czubiński 14 stycznia 2025
Nie 1 lutego, ale 20 stycznia będzie pierwszym dniem kadencji prezeski Agnieszki Wasilewskiej-Semail i nowego zarządu PKP Cargo – poinformował w komunikacie prasowym zarząd przewoźnika. Tego samego dnia rozpocznie się nowa, IX kadencja całego zarządu.
Rail Baltica na Łotwie – Ministerstwo Transportu podsumowuje
Damian Kelman 14 stycznia 2025
Rail Baltica to złożony projekt wymagający wspólnego działania na wielu płaszczyznach. Każdy kraj musi jednak samodzielnie wykonywać swoje obowiązki związane z budową transeuropejskiej linii kolejowej. Jak przebiegają prace na Łotwie? Tamtejsze Ministerstwo Transportu właśnie podsumowało 2024 rok.
CPK przeprowadzi konsultacje rynkowe z branżą ITP
inf. pras. 14 stycznia 2025
Centralny Port Komunikacyjny przeprowadzi konsultacje rynkowe dla firm z branży ITP (Into Plane) – bezpośredniego tankowania samolotów. Rozmowy pozwolą spółce na uzyskanie rekomendacji i przygotowanie korzystnych rozwiązań projektowych w planowanej technicznej infrastrukturze lotniskowej. CPK czeka na zgłoszenia od zainteresowanych firm do połowy lutego br.
Wielkopolska. Elektryfikacja linii do Wągrowca do 2028 roku?
Jakub Rösler 14 stycznia 2025
Samorządowcy z województwa wielkopolskiego na czele z marszałkiem regionu oraz włodarzami Poznania chcą elektryfikacji linii nr 356, z Poznania do Gołańczy przez Wągrowiec. Właśnie wystosowali w tej sprawie apel do Ministerstwa Infrastruktury. Zdaniem władz województwa cytowanych przez Gazetę Wyborczą, inwestycja mogłaby zostać zrealizowana do 2028 roku.
Polregio z ofertą na ferie
Roman Czubiński 14 stycznia 2025
20 stycznia uczniowie pierwszych województw rozpoczynają zimowy wypoczynek. W poszczególnych regionach w czasie ferii Polregio uruchamia dodatkowe połączenia do wielu turystycznych miejscowości. Pasażerowie będą mogli także skorzystać z atrakcyjnej oferty cenowej - informuje przewoźnik.
Łódź: „Anomalia” zatrzymała TBM. Kiedy tarcza znów ruszy? Nie wiadomo
Roman Czubiński 14 stycznia 2025
Nie wiadomo, kiedy zostanie uruchomiona tarcza TBM budująca łódzki tunel średnicowy, ale pogłoski o jej „zabetonowaniu” nie są prawdziwe – twierdzi rzecznik budowy Piotr Grabowski. W pracach nad wznowieniem drążenia tunelu biorą udział geolodzy z kilku uczelni w Polsce i za granicą. Trwa też podpisywanie ugód z mieszkańcami zawalonego we wrześniu budynku.
Zmiany w zarządach Dolkom, PPM-T i ZRK DOM. W tle problemy przy inwestycjach
Jakub Rösler 14 stycznia 2025
Wraz z początkiem roku odwołano członków zarządów oraz jednego z prezesów spółek zależnych PKP PLK. Chodzi o ZRK DOM, PPM-T oraz Dolkom. PLK nie podają przyczyn takiego działania, ale z naszych informacji wynika, że jest to spowodowane problemami z terminową realizacją oraz zakresem prac spółek na liniach Szczecinek – Białogard, Kłodzko – Kudowa-Zdrój oraz Nasielsk – Sierpc.
Linia 12. Jest przetarg na modernizację odcinka Skierniewice – Czachówek
Redakcja/inf. pras. 14 stycznia 2025
PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły drugi przetarg na modernizację linii numer 12, tym razem na odcinku od Skierniewic do Czachówka. Szacowana wartość inwestycji to 1,4 mld zł. Przed końcem ubiegłego roku rozpoczął się przetarg na odcinek Czachówek - Pilawa. Projekt będzie współfinansowany przez Unię Europejską z instrumentu „Łącząc Europę”.
PKP PLK w końcu zmodernizują perony w Szczecinku
Roman Czubiński 14 stycznia 2025
Zarządca infrastruktury poszukuje wykonawcy modernizacji peronów na stacji Szczecinek. To już druga, po przystanku Szczecinek Bugno, inwestycja w mieście w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”. Podstawą zamówienia jest jednak tylko modernizacja peronu numer 1, natomiast przebudowa dwóch pozostałych peronów jest objęta prawem opcji, podobnie jak montaż dynamicznego systemu informacji pasażerskiej.
Poznań, Bydgoszcz, Wrocław i Kraków wygrywają tramwajowe KPO
Jakub Rösler 14 stycznia 2025
Znamy wyniki konkursu na środki z KPO na tramwaje. Fundusze popłyną do 4 podmiotów, a największym wygranym jest MPK Poznań, któremu przyznano ponad 200 mln złotych dofinansowania. Cieszyć może się także MPK Wrocław czy Bydgoszcz. Na przeciwnym biegunie są Gdańskie Autobusy i Tramwaje oraz Tramwaje Warszawskie, których wnioski nie podlegały ocenie.
Siemens Mobility z kontraktami dla brytyjskiej szybkiej kolei
Roman Czubiński 13 stycznia 2025
Siemens Mobility podpisał z HS2 Ltd cztery umowy o wartości 670 milionów euro na kluczową infrastrukturę i długoterminowe utrzymanie. Po raz pierwszy w krajowym systemie kolei dużych prędkości zostanie zastosowany system automatycznej obsługi pociągów ETCS (ATO). HS2, jeden z największych projektów infrastrukturalnych w Europie, ma zmienić sposób podróżowania koleją w Wielkiej Brytanii - zapowiada koncern.
LOT: Kolejna transza pożyczki COVID spłacona
Łukasz Malinowski 13 stycznia 2025
LOT spłacił drugą transzę pożyczki z czasów pandemii. To 450 mln zł powiększone o odsetki. Przewoźnik jest w dobrej sytuacji finansowej i nie ma problemów ze spłatą zobowiązań. Zatwierdzony w 2020 r. pakiet pomocowy się sprawdził.
Chiny: Prototyp najszybszego pociągu świata
Roman Czubiński 13 stycznia 2025
Jeszcze w tym roku ma rozpocząć się produkcja seryjna CR450 – nowego chińskiego EZT dużych prędkości. Prędkość, do której certyfikowano pojazd, wynosi 450 km/h, co czyni go najszybszym pod tym względem pojazdem szynowym świata.
Łódzkie: Dokumentacja dla łącznika Bełchatów – Wieluń w 2025 r.
Kasper Fiszer 13 stycznia 2025
Samorząd województwa łódzkiego zapowiedział, że w tym roku zakończą się prace nad studium wykonalności budowy nowego odcinka linii kolejowej 24 pomiędzy rejonem Bełchatowa a Magistralą Węglową. Dzięki połączeniu stworzony ma zostać nowy korytarz Piotrków Trybunalski – Wieluń. To z kolei znacznie usprawniłoby komunikację w południowo-zachodniej części regionu.
Impuls rozwojowy dotyczący CPK powinien pójść w kierunku Łodzi
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej 13 stycznia 2025
Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńskiej-Nałęcz spotkała się w środę w Łodzi z samorządowcami i ekspertami z tego województwa. Rozmowy dotyczyły średniookresowej strategii rozwoju kraju do 2035 roku, która jest przygotowywana w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej oraz wpływu Centralnego Portu Komunikacyjnego na rozwój Łodzi i województwa łódzkiego.
ZZDR PKP: Nowe obowiązki dyżurnych nic nie dały [polemika z UTK]
Roman Czubiński 13 stycznia 2025
Dyżurni ruchu to grupa zawodowa dyskryminowana przez przepisy kolejowe – uważa Związek Zawodowy Dyżurnych Ruchu PKP. Jak twierdzi, Urząd Transportu Kolejowego chce przerzucić na nich odpowiedzialność za niebezpieczne zdarzenia na sieci kolejowej. Tymczasem forsowane przez UTK, idące w tym kierunku zmiany w instrukcji Ir-1 wcale nie poprawiły poziomu bezpieczeństwa – czytamy w odpowiedzi ZZDR PKP na twierdzenia UTK w tej sprawie.
Czy Strefy Czystego Transportu w Warszawie to fikcja?
Paulina Piziorska 13 stycznia 2025
Założeniem wprowadzonych ponad pół roku temu obostrzeń w postaci Strefy Czystego Transportu w centrum Warszawy było poprawienie jakości powietrza w mieście i ograniczenie negatywnego wpływu zanieczyszczeń na zdrowie mieszkańców. Stan powietrza się nie zmienił. Nic zresztą dziwnego, skoro do końca 2024 roku prawo istniało tylko na papierze. Kto jest winny takiemu stanowi rzeczy i czy w 2025 roku coś ulegnie zmianie?
Opolskie: W I kwartale przetarg na tabor spalinowy
Roman Czubiński 13 stycznia 2025
Dopiero w połowie stycznia można spodziewać się poprawy sytuacji na niezelektryfikowanych liniach Opolszczyzny. To, czy rzeczywiście do niej dojdzie, zależy od terminowego zakończenia napraw spalinowych wagonów motorowych – wynika z odpowiedzi Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego na nasze pytania. Przetarg na co najmniej 5 nowych pojazdów z silnikami Diesla ma zostać ogłoszony do marca.
PKP PLK: Kujawsko-pomorskie „na dobrych torach”
Roman Czubiński 12 stycznia 2025
W roku 2024 PKP PLK zakończyły wieloletnie prace na linii 207, oddały do użytku nowe przystanki i ogłosiły wielki przetarg na przebudowę stacji Maksymilianowo. W Grudziądzu zakończyła się pierwsza faza remontu mostu przez Wisłę. W roku bieżącym remont linii do Ciechocinka ma umożliwić w końcu wznowienie przewozów do tego uzdrowiska.
UTK: Kierunek zmian w obowiązkach dyżurnych jest dobry
Roman Czubiński 12 stycznia 2025
Wprowadzenie obowiązku informowania maszynistów przez dyżurnych ruchu o zmianach w organizacji ruchu było dobrą decyzją, a jej wprowadzenie poprawiło poziom bezpieczeństwa – twierdzi rzecznik prasowy Urzędu Transportu Kolejowego Tomasz Frankowski, broniąc słuszności zmian wprowadzonych w instrukcji Ir-1. Prezes urzędu uważa też, że do czasu szerszego wdrożenia systemu ETCS powinno się przywrócić wymóg podwójnej obsady powyżej 130 km/h. Zapewnienie wystarczającej liczby pracowników oraz poprawa warunków ich pracy to, w jego ocenie, odpowiedzialność PKP PLK.
PKP Cargo: Nowe połączenia intermodalne Swarzędz – Duisburg
Roman Czubiński 11 stycznia 2025
Od 8 stycznia dwa z sześciu połączeń między Terminalem CLIP w Swarzędzu a Terminalem DUSS w Duisburgu będą realizowane przez PKP Cargo. To początek współpracy PKP Cargo SA w restrukturyzacji i CLIP Intermodal. Pociąg będzie obsługiwany na całej długości trasy przez jedną lokomotywę – informuje przewoźnik.
Szybciej z Hradca Králové do granicy z Polską. Jest przetarg na dokumentację projektową
Mikołaj Kobryński 11 stycznia 2025
Czeski zarządca państwowej sieci kolejowej Správa železnic ogłosił przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej dla kompleksowej modernizacji ciągu linii kolejowych z Jaroměřa do Náchodu i dalej z Náchodu do Meziměstí. Inwestycja obejmie zarówno prace na istniejących odcinkach, jak również budowę łącznicy, która wyeliminuje konieczność dwukrotnej zmiany czoła.
Dobry czas dla polskich portów morskich, duże inwestycje na horyzoncie
Mikołaj Kobryński 11 stycznia 2025
W dniu 9 stycznia minister infrastruktury Dariusz Klimczak wraz z wiceministrem Arkadiuszem Marchewką przekazali informacje dotyczące wyników przeładunkowych i finansowych polskich portów morskich. Podczas konferencji prasowej przedstawiono również plany inwestycyjne na najbliższe lata. Jednym z priorytetów jest budowa głębokowodnego terminala kontenerowego w Świnoujściu.
ELP zadowolony z hybryd Stadlera
Roman Czubiński 10 stycznia 2025
Szwajcarski pool taborowy European Loc Pool pozyskał kolejnych klientów. Na leasing hybrydowych lokomotyw EuroDual, przystosowanych do prowadzenia ciężkich pociągów towarowych, zdecydowała się spółka zależna niemieckiego producenta stali oraz przewoźnik towarowy z grupy Austriackich Kolei Federalnych.
CPK: KDP Warszawa – Łódź gotowe w 2030. Czy jednak w 2032 r.? Będzie 350 km/h! [AKTUALIZACJA]
Jakub Rösler 10 stycznia 2025
Jak deklaruje Zarząd CPK, odcinek “Linii Y” z Warszawy do Łodzi przez CPK ma być gotowy do 2030 roku. Informacje te prostuje jednak wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak, mówiąc o dacie przypadającej na 2032 rok. CPK pracuje też nad docelową mapą kolejową kraju oraz poolem taborowym.
Duży przetarg na obsługę połączeń dalekobieżnych w Czechach
Mikołaj Kobryński 10 stycznia 2025
Czeski resort transportu poszukuje przewoźnika kolejowego, który będzie realizować połączenia dalekobieżne w ramach umowy PSC na pięciu liniach w północnej i północno-zachodniej części kraju. Cztery spośród nich obsługuje dziś spółka ARRIVA vlaky, natomiast w jednym przypadku mowa o nowej relacji. Kontrakt będzie realizowany przez 15 lat od grudnia 2029 roku.
Kolejowe tereny otwarte na zmiany – czas na porządek w danych geodezyjnych
Redakcja 10 stycznia 2025
Grunty kolejowe, objęte statusem terenów zamkniętych, mają unikalny charakter administracyjny, wynikający z ich funkcji w systemie bezpieczeństwa państwa. Status ten został nadany szczególnymi przepisami w okresie PRL i niestety nadal obowiązuje. Choć zmieniły się realia, ciągle ogranicza on dostęp do danych geodezyjnych. Czas to zmienić.
WP, Onet: Wojsko „zgubiło” miny na kolei. Dymisja generała [AKTUALIZACJA]
Roman Czubiński 10 stycznia 2025
Podczas transportu koleją min przeciwczołgowych między wojskowymi magazynami miało dojść do nieprawidłowości, w wyniku których środki wybuchowe na 11 dni zaginęły. To właśnie ta sprawa ma być powodem dymisji szefa wojskowego Inspektoratu Wsparcia, odpowiedzialnego m. in. za logistyczną obsługę oddziałów – twierdzą autorzy materiałów w Onecie oraz Wirtualnej Polsce. Nie ma jeszcze oficjalnego komentarza MON.
Komentarze
Dziś rocznica tragedii w Budzyniu. Polregio upamiętnia ofiary
Roman Czubiński 10 stycznia 2025
Rok temu podczas wykonywania obowiązków służbowych, w wyniku wypadku na przejeździe kolejowo-drogowym w Wielkopolsce, zginęło dwóch pracowników Polregio. Aby uczcić ich pamięć, w godzinach porannych trzy pociągi spółki zmniejszą dziś prędkość w miejscu, gdzie doszło do tragedii – informuje przewoźnik.
PKP Intercity zwiększa dostępność podróży osobom z niepełnosprawnościami
PKP Intercity 09 stycznia 2025
Coraz więcej pasażerów z niepełnosprawnościami podróżuje z PKP Intercity. Przewoźnik zwiększył liczbę pociągów, z których mogą korzystać osoby na wózkach. W tym roku flota specjalnych wagonów, dostosowanych do ich potrzeb, powiększy się o ponad sto. Wzrasta więc dostępność kolejowych podróży dla pasażerów o ograniczonej mobilności.
Linia 27: "Niefrasobliwy" kierowca wstrzymał ruch pociągów
Roman Czubiński 09 stycznia 2025
Na linii 27 między Skępem a Toruniem kierowca samochodu osobowego wjechał na przejeździe od pociąg techniczny PKP PLK. Choć skutki samego zderzenia były niegroźne (skończyło się na urwanym zderzaku), konieczne okazało się wstrzymanie ruchu pociągów na półtorej godziny - informuje zarządca infrastruktury.
Linia 104: Mniejsza tarcza TBM już na placu budowy koło Męciny
Roman Czubiński 09 stycznia 2025
Na plac budowy podziemnego odcinka linii 104 między Męciną a Mordarką dotarła mniejsza tarcza TBM, przeznaczona do drążenia tunelu ewakuacyjnego. Trwa montaż maszyny oraz budowa „kołyski” startowej – informuje Polska Agencja Prasowa. Większa tarcza, która zostanie wykorzystana przy budowie właściwego tunelu kolejowego, ma przypłynąć do Polski na przełomie lutego i marca.
Michał Marciszewski nowym CFO polskiego oddziału Siemens Mobility
Siemens Mobility 09 stycznia 2025
Z początkiem 2025 r. Michał Marciszewski objął funkcję Członka Zarządu i Dyrektora Finansowego polskiego oddziału Siemens Mobility. Zastąpił na tym stanowisku Katarzynę Halwę, która pozostaje w strukturach Siemens Sp. z o.o.
Linia kolejowa z Brna do Jihlavy zostanie w całości zelektryfikowana?
Mikołaj Kobryński 09 stycznia 2025
Správa železnic, czyli czeski państwowy zarządca infrastruktury kolejowej, przymierza się do kontynuacji elektryfikacji trasy łączącej Brno z Igławą. Niedawno zakończono prace na odcinku łączącym największe miasto Moraw z miejscowością Zastávka, obejmujące m.in. budowę drugiego toru i elektryfikację. Analizowana jest także elektryfikacja linii kolejowej Okříšky – Znojmo.
PKP PLK: Przełom w inwestycjach na Pomorzu
Roman Czubiński 09 stycznia 2025
Kontrakty na modernizację linii 201, kontynuacja prac między Lęborkiem a Słupskiem na linii 202, koniec prac na linii do gdyńskiego portu oraz na „bajpasie kartuskim” – to najważniejsze osiągnięcia minionego roku w województwie pomorskim, którymi chwali się zarządca infrastruktury. Według PKP PLK był to rok pod tym względem przełomowy. W planach jest dalsza rozbudowa sieci kolejowej, mająca przede wszystkim usprawnić dostęp do trójmiejskich portów, a także zapewnić obsługę elektrowni jądrowej.
Ogólnopolska histeria o niemieckie tramwaje w Poznaniu
Jakub Rösler 09 stycznia 2025
MPK Poznań kupiło 24 używane tramwaje z Bonn. Wiadomość zelektryzowała całą Polskę i posłużyła do zmasowanej krytyki działań przewoźnika, któremu zarzuca się skupowanie “niemieckiego złomu”, działanie na szkodę polskich producentów tramwajów czy w końcu bycie “zaściankiem Europy”. Rozbrajamy te sformułowania i wskazujemy ich głupotę i szkodliwość dla całego tematu.
Prokuratura: Wkrótce koniec śledztwa ws. RadioStop na Podlasiu
Roman Czubiński 09 stycznia 2025
Blisko 150 mln zł – to wartość szkód materialnych, do których mogło doprowadzić nielegalne używanie systemu RadioStop na Podlasiu pod koniec sierpnia 2023 r. Podejrzanym, którym zmieniono zarzuty, grozi teraz do 12 lat więzienia. Śledztwo ma zakończyć się pod koniec stycznia – informuje Polska Agencja Prasowa.
CPK pracuje nad poolem taborowym. Miliardy na nowe pociągi
Łukasz Malinowski, Jakub Rösler 08 stycznia 2025
CPK nadal pracuje nad koncepcją poolu taborowego. Obecnie spółka zakłada zakup różnych typów pociągów o prędkościach maksymalnych 200 km/h, 250 km/h oraz ponad 300 km/h. Pozyskane pociągi mają być udostępniane przewoźnikom w ramach długoletnich umów.
CPK: Jest projekt budynków Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej
inf. pras. 08 stycznia 2025
Centralny Port Komunikacyjny zakończył prace nad koncepcyjnym projektem budynków Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej (RFFS) - kluczowego elementu infrastruktury zapewniającego bezpieczeństwo pasażerów i pracowników lotniska CPK. Jest to kolejny – po umowie na projekt bazy utrzymania dla służb lotniskowych, wieży kontroli ruchu lotniczego oraz Centrum Kontroli Operacji Lotniczych – etap projektowania tzw. obiektów wspierających lotnisko.
PKP Intercity: Liczba pasażerów w 2024 r. o 15% większa
Roman Czubiński 08 stycznia 2025
W 2024 roku na pokładach pociągów PKP Intercity podróżowało 78,5 mln pasażerów – informuje przewoźnik. W porównaniu z poprzednim rokiem oznacza to duży wzrost. W bieżącym roku wyniki, według przewidywań, mają poprawiać się nadal.
Podkarpackie: Przetarg na obsługę linii regionalnych
Roman Czubiński 08 stycznia 2025
Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego ogłosił przetarg na regionalne przewozy kolejowe w latach 2026-2030. Przewoźnicy mogą składać oferty do 17 lutego. Jedynym kryterium jest jak najniższa stawka rekompensaty.
Koleje Wielkopolskie mają regioekspresy. W przypadkowych godzinach
Jakub Rösler 08 stycznia 2025
Od prawie miesiąca na tory wyjeżdżą regioekspresy Kolei Wielkopolskich łączące Poznań z Koninem, Lesznem oraz Gnieznem. Pociągi jeżdżą jednak niewiele krócej niż zwykłe połączenia KW a ich największą wadą jest kursowanie poza szczytami komunikacyjnymi. Dla kogo są więc te pociągi?
Jak postępuje budowa metra na Bemowie?
Redakcja/inf. pras. 08 stycznia 2025
Posuwają się prace przy budowie ostatniej, zachodniej części linii metra M2 w Warszawie. Zaawansowana jest budowa zarówno trzech nowych stacji jak i Stacji Techniczno-Postojowej Karolin. Otwarcie tego odcinka M2 ma mieć miejsce w przyszłym roku.
Czechy: Przetarg na projektowanie KDP z Ostrawy do Polski
Roman Czubiński 08 stycznia 2025
Trwa przetarg czeskiego zarządcy infrastruktury (Správa železnic) na zaprojektowanie linii dużych prędkości z Ostrawy do granicy z Polską, gdzie nowa linia ma połączyć się z trasą projektowaną na zlecenie CPK. Inwestycja ma kosztować do 247,4 mln koron (ok. 42,058 mln zł) – informuje portal zdopravy.cz.
PKP PLK podsumowują inwestycje w Małopolsce
PKP PLK/Roman Czubiński 07 stycznia 2025
Budowa nowej, szybszej linii do Nowego Sącza i Zakopanego, poprawa stanu istniejącej „Zakopianki” oraz budowa nowych przystanków w stolicy regionu – to główne inwestycje w województwie małopolskim, którymi chwali się zarządca infrastruktury. Duże znaczenie mają też prace utrzymaniowe. Jak podkreślają PKP PLK, czas przejazdu EIC „Tatry” z Krakowa do Zakopanego jest rekordowy – choć warto zauważyć, że dotyczy to tylko jednego połączenia (EIC Tatry), a zapowiedzi przewidywały jeszcze większe przyspieszenie.
Będą prace torowe na linii 250. PKP SKM Trójmiasto szuka wykonawcy
Roman Czubiński 07 stycznia 2025
Do 7 lutego można składać oferty w przetargu PKP SKM Trójmiasto dotyczącym modernizacji wybranych rozjazdów i torów na stacjach Gdańsk Wrzeszcz, Sopot i Gdynia Główna. Zamówienie w trybie „Projektuj i Buduj” będzie dofinansowane ze środków unijnych z Funduszu Odbudowy.
Łomżyńska „szprycha” – trochę historii
Włodzimierz Winek 07 stycznia 2025
Co pewien czas na łamach prasy i portali branżowych związanych w transportem kolejowym ukazują się radujące serce mieszkańców Łomży, Pisza czy Giżycka informacje, że oto na dniach wróci do nich radosny stukot kół po szynach pociągów mknących z prędkością przynajmniej 160 km/h – a to dzięki realizacji programu Kolej Plus, a to jako część „szprychy” do Centralnego Portu Komunikacyjnego. Podpisywane są kolejne uzgodnienia, rysowane koncepcje, przeprowadzane analizy, i być może wreszcie, oby, coś z tego wyjdzie.
Koleje Śląskie z aplikacją mobilną. W biletomatach drożej, ale mają być nowe promocje [AKTUALIZACJA]
Roman Czubiński 07 stycznia 2025
Koleje Śląskie zrezygnowały z 10-procentowych zniżek na zakup biletów w kanałach zdalnych. W nowej, własnej aplikacji KŚ pojawiły się co prawda większe upusty, jednak prawdopodobnie będzie można z nich korzystać zaledwie przez kwartał. Na dłuższą metę rezygnacja z zachęt do korzystania z większości rozwiązań internetowych i mobilnych może zniechęcić podróżnych, a z drugiej strony – zwiększyć obciążenie pracą dla konduktorów spółki.
Jak i dlaczego zmieniła się liczba pasażerów na kolei
Urząd Transportu Kolejowego 07 stycznia 2025
W ramach roboczej analizy porównaliśmy łączną liczbę pasażerów przewiezionych przez przewoźników pasażerskich przez 3 kwartały 2024 r. (styczeń – wrzesień) do tego samego okresu w 2023 r. Przez pierwsze 9 miesięcy 2024 r. kolej przewiozła w Polsce prawie 303,7 mln pasażerów. W tym samym czasie 2023 r. było to 276,1 mln pasażerów, czyli wzrost wyniósł 10%.
MPK Poznań kupiło używane tramwaje z Bonn
Jakub Rösler 07 stycznia 2025
MPK Poznań zawarło umowę na zakup używanych tramwajów dwukierunkowych z Bonn. MPK chce kupić wszystkie 24 tramwaje, natomiast ostateczna liczba będzie zależała od ich stanu technicznego i negocjacji z przewoźnikiem z Bonn. Wszystkie zakupione tramwaje mają dotrzeć do Poznania w tym roku.
KM: Wciąż niewiele nowego taboru do Otwocka i Dęblina
Kasper Fiszer 07 stycznia 2025
Grudniowe zmiany w rozkładzie jazdy przyniosły korekty w obsłudze taborowej połączeń realizowanych na linii 7. Koleje Mazowieckie skierowały tam więcej Impulsów, a mniej Flirtów. Trzon obsady wciąż stanowią jednak jednostki EN57 po modernizacji.
Będą specjalne pociągi na finał WOŚP
Redakcja/inf. pras. 06 stycznia 2025
26 stycznia 2025 r. z Helu i z Zakopanego wyruszą dwa specjalne pociągi PKP Intercity do Warszawy. Pociągi dowiozą pasażerów na przystanek Warszawa Stadion, skąd podróżni będą mogli komfortowo przemieścić się na teren Miasteczka WOŚP i obejrzeć wspólnie „Światełko do Nieba”. Jednocześnie na wybranych peronach i dworcach kwestować będą wolontariusze PKP S.A. Cel tegorocznej zbiórki to wsparcie onkologii i hematologii dziecięcej.
Wyrzyska Kolej Powiatowa: Rozbiórka i usamorządowienie nieczynnego odcinka
Kasper Fiszer 05 stycznia 2025
Polskie Koleje Państwowe analizują możliwość przekazania gminie Łobżenica części nieruchomości kolei wąskotorowej. Samorząd ma być zainteresowany nabyciem działek bez torowiska, jesienią wszczęto więc procedury zmierzające do rozbiórki jego pozostałości. Gmina nie otrzymała jeszcze ostatecznej decyzji w kwestii gruntów.
Bydgoszcz zleca analizę stanu komunikacji miejskiej
Jakub Rösler 05 stycznia 2025
Bydgoszcz chce przeanalizować stan komunikacji miejskiej i przygotować warianty rozwoju sieci, wraz z nowymi przebiegami poszczególnych linii autobusowych i tramwajowych. Wykonawca przygotuje kilka wariantów, różniących się od siebie wielkością pracy przewozowej. Miasto sprawdzi też, jak mają wyglądać docelowe częstotliwości autobusów i tramwajów.
Lubuskie: Brak chętnych na „promocję” w lotach do Londynu
Mateusz Kieruzal 05 stycznia 2025
Żadne linie lotnicze nie złożyły oferty w przetargu na „promocję regionu” w lotach między Zieloną Górą a Londynem – dowiedział się Rynek Lotniczy. Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego na sfinansowanie zamówienia chciał przeznaczyć 10 559 550 złotych brutto.
Gmina Imielno chce przejąć infrastrukturę świętokrzyskiej wąskotorówki
Kasper Fiszer 04 stycznia 2025
Lokalny samorząd zapowiada wszczęcie procedury zmierzającej do przejęcia nieruchomości kolejowych od PKP SA. Spółka ta ma przeanalizować możliwości w tym zakresie. Należy spodziewać się, że fragment trasy dawnej Jędrzejowskiej Kolei Dojazdowej wkrótce zostanie usamorządowiony.
Włochy. Po kilkuletniej przerwie tramwaj wróci niedługo do Triestu
Przemysław Farsewicz 04 stycznia 2025
Jest już zielone światło dla powrotu historycznego tramwaju na trasie Trieste – Opicina. ANSFISA, włoska Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Kolei i Infrastruktury Drogowej, oficjalnie wydała zgodę na ponowne uruchomienie linii tramwajowej. Trwają ostatnie szlify, by na nowo uruchomić kolejkę. Prawdopodobnie będzie to miało jednak miejsce już w nowym roku.
Lubuskie: LOT za Warszawę otrzyma 14,3 mln złotych
Mateusz Kieruzal 04 stycznia 2025
Połączenia lotnicze między Zieloną Górą a Warszawą będą kontynuowane w 2025 roku. Oczywistością jest, że będą one dotowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego z pieniędzy podatników. Oferta Polskich Linii Lotniczych LOT wyniosła 14,3 mln złotych brutto, więc dopłata do jednego fotela wyniesie 300,57 złotych brutto.
Wygodniejsze i szybsze podróże na Dolnym Śląsku
PKP PLK 03 stycznia 2025
Najszybsze w historii przejazdy na linii Wrocław – Międzylesie, sprawniejsze podróże na trasie Oleśnica – Milicz oraz po dolnośląskich odcinkach Nadodrzanki i Magistrali Podsudeckiej to efekty wykonanych w 2024 r. prac, którymi chwalą się PKP PLK. Dzięki przebudowie tunelu w Wojanowie zwiększono przepustowość na trasie z Wrocławia w Karkonosze, a modernizacja przejazdów kolejowo-drogowych, m. in. w aglomeracji wrocławskiej, podniosła poziom bezpieczeństwa.
Wrocław zapowiada kolejne remonty torów. Legnicka, Podwale czy Kołłątaja
Jakub Rösler 03 stycznia 2025
MPK Wrocław wciąż ma sporo planów remontowych w zakresie torowisk. W ciągu trzech najbliższych lat przewoźnik planuje wymianę szeregu rozjazdów oraz modernizację torów na Mickiewicza, kolejnym fragmencie Legnickiej, Peronowej czy w końcu na Podwalu, od Renomy do Krupniczej.
PKP Cargo sprzedaje tereny w Warszawie i Wrocławiu. Mostostal zainteresowany
Roman Czubiński 03 stycznia 2025
PKP Cargo i Mostostal SA rozmawiają o sprzedaży atrakcyjnie położonych nieruchomości w Warszawie i we Wrocławiu. Firmy podpisały list intencyjny w sprawie analizy stanu technicznego i prawnego obydwu terenów. Proces ten ma zakończyć się w pierwszym kwartale.
Rail Baltica Białystok – Ełk: Największy przetarg w historii PKP PLK
Roman Czubiński 03 stycznia 2025
Zgodnie z zapowiedziami PKP PLK ogłosiły przetarg na modernizację linii 38 między Białymstokiem a Ełkiem. Inwestycja otrzymała dofinansowana z unijnego instrumentu „Łącząc Europę” (CEF). Prace mają zakończyć się w roku 2029.
Opóźnienie remontu linii do Kudowy-Zdroju. Przez powódź
Jakub Rösler 03 stycznia 2025
PKP PLK remontują fragment linii nr 309 z Kłodzka do Kudowy-Zdroju. Prace miały zakończyć się w grudniu 2024 roku, lecz inwestycja trwa. Powodem jest wrześniowa powódź i konieczność wykonania dodatkowych prac. Nowy termin oddania linii do ruchu przypada za kilka tygodni.
Opolskie: Jednostek spalinowych wciąż brakuje. Pasażerowie pytają o audyt
Roman Czubiński 03 stycznia 2025
Liczba połączeń w województwie opolskim odwoływanych z powodu awarii taboru spalinowego jest coraz większa. Polregio zapowiada przywracanie do ruchu kolejnych jednostek po naprawach, lecz nie informuje o ewentualnych próbach rozwiązania problemu poprzez sprowadzanie pojazdów z innych zakładów lub ich dzierżawę od podmiotów zewnętrznych. Urząd Marszałkowski zapowiada zakup nowych pojazdów dla linii niezelektryfikowanych, jednak zanim wejdą one do służby, będzie musiało minąć kolejnych kilka lat.
Pociągi wracają na trasę Jarocin – Krotoszyn. Część prac przełożona
Kasper Fiszer 03 stycznia 2025
Wcześniej niż zakładano wznawiany jest ruch pociągów na wielkopolskim odcinku linii 281. Zmiana terminu otwarcia trasy wynika jednak z odsunięcia w czasie części zaplanowanych wcześniej robót. W 2025 r. PKP PLK przeprowadzą zapowiadany remont przystanku Wolenice.
Pasażerowie ponownie ocenili kolej
Urząd Transportu Kolejowego 03 stycznia 2025
Blisko 90% osób, które wzięły udział w ankiecie, lubi kolej. Najważniejszymi czynnikami, które o tym decydują, są: komfort, możliwość korzystania z ulg i atrakcyjny czas przejazdu. Najwięcej narzekamy natomiast na punktualność, niedogodny rozkład jazdy i ceny biletów. To tylko niektóre wnioski z trzeciej edycji badania satysfakcji pasażerów kolei, które przeprowadził Urząd Transportu Kolejowego.
Zgierz znacznie obniża częstotliwość tramwaju do Łodzi
Kasper Fiszer 03 stycznia 2025
Nowy rok przyniósł istotne ograniczenia w komunikacji pomiędzy Zgierzem a miejscowościami ościennymi. Najważniejszym z nich jest zmniejszenie liczby kursów tramwajowej linii 45 do Łodzi. Negatywne skutki redukcji odczują także łodzianie, którzy tracą część połączeń z Bałut na kampus uniwersytetu.
Pociągów ze Zduńskiej Woli do Częstochowy wkrótce przybędzie?
Kasper Fiszer 03 stycznia 2025
Samorząd województwa łódzkiego wznowił przewozy na linii kolejowej 131 między Zduńską Wolą a Chorzewem-Siemkowicami. Oferta jest tam jednak bardzo skromna, bo ogranicza się do dwóch par kursów dziennie. W kolejnych edycjach rocznego rozkładu jazdy może się to zmienić, jeśli zainteresowanie podróżnych okaże się duże.