PKP PLK SA zakończyły nabór wniosków do pierwszego etapu projektu „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach kolejowo-drogowych, w tym ich przebudowa na skrzyżowania dwupoziomowe”. W ramach pierwszego etapu złożono 51 wniosków związanych z budową skrzyżowań bezkolizyjnych, które zostaną poddane weryfikacji i rankingowaniu – informuje zarządca infrastruktury.
Zakończyła się wstępna weryfikacja 51 zgłoszeń do ogólnopolskiego projektu poprawy bezpieczeństwa poprzez likwidację przejazdów kolejowo-drogowych i zastąpienie ich skrzyżowaniami bezkolizyjnymi. Do wczoraj wnioskodawcy mogli jeszcze uzupełniać wnioski o informacje niezbędne do ich dalszej oceny.
Projekt ma szczególne znaczenie w kontekście zdarzeń, do których dochodzi na przejazdach kolejowo-drogowych. Jego realizacja wpłynie na zmniejszenie liczby wypadków i incydentów drogowych, spowodowanych w 99% przez nieostrożnych kierowców, którzy łamią przepisy ruchu drogowego.
Całkowita wartość projektu to 861 mln zł, z czego 430,5 mln zł zostało przewidziane do rozdysponowania w ramach etapu pierwszego. W pierwszym etapie złożono 51 wniosków.
Nabór do drugiego etapu projektu rozpocznie się 5 sierpnia 2025 r. i potrwa do 5 lutego 2026 r. W tym czasie zainteresowane podmioty będą mogły zgłaszać kolejne zadania do współfinansowania.
Projekt jest skierowany do jednostek samorządu terytorialnego i zarządców dróg zainteresowanych współfinansowaniem budowy skrzyżowań wielopoziomowych oraz poprawą przepustowości i bezpieczeństwa na zarządzanych drogach. Jego realizacja wpłynie także na zmniejszenie liczby zdarzeń na przejazdach kolejowo-drogowych, poprawę płynności i przepustowości ruchu kolejowego. Dotyczy to również likwidacji „wąskich gardeł”, do których należą przejazdy kolejowo-drogowe, które w godzinach szczytu, przy dużym natężeniu ruchu (zarówno kolejowego, jak i drogowego), generują utrudnienia.
Lista podmiotów, które zgłosiły zadania do pierwszego etapu programu, wraz z przybliżoną lokalizacją, znajduje się
pod tym linkiem.