Politechnika Poznańska i firma Stadler podpisały dziś umowę partnerską zakładającą ścisłą współpracę w zakresie dydaktyki, badań naukowych oraz rozwoju specjalistycznej kadry inżynierskiej. Wspólne działania będą koncentrować się na wspieraniu specjalności pojazdy szynowe na drugim stopniu kierunku mechanika i budowa pojazdów, prowadzonego na Wydziale Inżynierii Lądowej i Transportu Politechniki Poznańskiej.
Zakres współpracy obejmuje między innymi organizację praktyk zawodowych dla studentów i absolwentów, prowadzenie wykładów gościnnych przez ekspertów Stadlera, wspólne projekty badawcze, wsparcie przy realizacji prac dyplomowych oraz organizację wizyt technicznych w zakładach produkcyjnych firmy.
– Partnerstwo z firmą Stadler to dla naszej uczelni znaczące wzmocnienie współpracy z przemysłem, który odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu profilu nowoczesnej edukacji inżynierskiej. Wspólne działania umożliwią studentom bezpośredni kontakt z realiami zaawansowanej technologicznie produkcji oraz nowatorskimi rozwiązaniami w branży transportu szynowego. To partnerstwo wpisuje się w naszą strategię budowania trwałych relacji z liderami rynku oraz inwestowania w rozwój praktycznych umiejętności i innowacyjności – nie tylko studentów, ale i kadry naukowej. – podkreśla dr hab. inż. Agnieszka Misztal, prof. Politechniki Poznańskiej, Prorektor ds. studenckich i kształcenia.
Stadler projektuje nowoczesne pociągi regionalne i intercity, tramwaje, metro oraz lokomotywy – w tym pojazdy hybrydowe, bateryjne i wodorowe – łącząc wysoką efektywność energetyczną z troską o środowisko. Firma bazuje na zaawansowanej inżynierii, opartej na własnych biurach projektowych i centrach rozwojowych zlokalizowanych w Europie, między innymi w Polsce.
– Bardzo się cieszymy, że rozpoczynamy współpracę z Politechniką Poznańską w zakresie kształcenia kadr inżynieryjnych. W maju tego roku otworzyliśmy w Poznaniu nasze nowe biuro inżynieryjne, w którym tworzymy nowe miejsca pracy. Dzisiejsze porozumienie to kolejny krok w budowaniu struktur inżynieryjnych Stadlera w Polsce, a partnerstwo z renomowaną uczelnią techniczną, jaką jest Politechnika Poznańska, daje nam szansę na pozyskanie młodych adeptów inżynierii, którzy będą mogli rozwijać swoje umiejętności współpracując przy innowacyjnych międzynarodowych projektach realizowanych przez Stadlera w Polsce – mówi Radosław Banach, prezes zarządu Stadler Polska.
Stadler jest obecny w Polsce od 2006 i zatrudnia około 1800 pracowników – ponad 1300 w zakładzie Stadler Polska w Siedlcach, 250 w zakładzie Stadler Środa w Środzie Wielkopolskiej, ponad 100 w zakładzie Stadler Converter w Białymstoku, a także zespoły serwisowe w Warszawie, Łodzi i Sochaczewie. Zespoły inżynierów Stadler Polska działają w trzech lokalizacjach – w Poznaniu, Siedlcach i Warszawie. Zajmują się zarówno projektowaniem rozwiązań software’owych, jak i tworzeniem kompleksowych koncepcji pojazdów – pociągów i tramwajów dla klientów Stadler Polska oraz realizacją zleceń w ramach całej Grupy Stadler. Współpraca na poziomie międzynarodowym daje inżynierom możliwość zdobywania cennego doświadczenia oraz rozwijania umiejętności i know-how w dziedzinie projektowania innowacyjnych pojazdów szynowych.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.