Partnerzy serwisu:
Infrastruktura

Łódź: Wraca ruch jednotorowy z Kaliskiej na Żabieniec

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Data publikacji:
23-10-2023
Ostatnia modyfikacja:
23-10-2023
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
RK

Podziel się ze znajomymi:

INFRASTRUKTURA
Łódź: Wraca ruch jednotorowy z Kaliskiej na Żabieniec
fot. A. Bohdanowicz/PKP PLKBudowa tunelu Łódź Fabryczna - Łódź Kaliska/Żabieniec
Prace przy budowie podziemnego tunelu średnicowego wymusiły ponowne zamknięcie jednego z torów na ważnym odcinku Łódź Kaliska – Łódź-Żabieniec. Utrudnienia dla podróżnych nie będą jednak duże. Zarządca infrastruktury podsumował także postęp innych inwestycji toczących się na terenie województwa łódzkiego.

16 października w rozkładzie jazdy na terenie łódzkiego węzła kolejowego doszło do kolejnych zmian związanych z toczącymi się inwestycjami. Dotyczą one m.in. samej Łodzi, w której trwa drążenie podziemnego połączenia pomiędzy stacjami Fabryczna i Kaliska wraz z odnogą na Żabieniec. – Wprowadzony został ruch jednotorowy pomiędzy stacjami Łódź Kaliska i Łódź-Żabieniec – informuje o zmianach Rafał Wilgusiak z Zespołu Prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych. Chodzi tu o początkowy fragment linii nr 15 Łódź Kaliska – Bednary, który stanowi podstawowy korytarz dla pociągów wyjeżdżających z Łodzi w kierunku północnym, do Łowicza i Kutna.

Utrudnienia związane z modernizacją przystanków

– Roboty polegają na przygotowaniu miejsca dla dźwigu, którego zadaniem będzie przeniesienie małej tarczy TBM z komory przy ul. Skarpowej do komory przy ul. Żniwnej – tłumaczy nasz rozmówca. Przeniesienie to ma nastąpić po zakończeniu drążenia drugiego tunelu jednotorowego, by tarcza mogła rozpocząć prace przy trzecim z tuneli. Aktualne utrudnienia dla podróżnych ograniczają się do odwołania dwóch pociągów ŁKA – do Ozorkowa i do Głowna – oraz korekt minutowych.

Większe zmiany odczuwają natomiast dojeżdżający do Łodzi z kierunku Tomaszowa Mazowieckiego, a więc i Opoczna (linia nr 25). Trwa przebudowa dwóch przystanków – Zaosie i Żakowice Południowe – wiążąca się z wprowadzeniem ruchu jednotorowego na odcinkach Gałkówek – Żakowice Południowe i Mikołajów – Skrzynki. Część z kursów została skrócona do Koluszek, gdzie konieczna jest przesiadka do innego składu jadącego dalej w kierunku Łodzi.

Wróciły nocne przerwy technologiczne

Trwa też mocno opóźniona modernizacja magistrali E20Warszawa – Poznań na obszarze węzła Kutno. Aktualnie roboty nie wpływają na ruch pasażerski, przewoźnicy towarowi odczuwają jednak wprowadzenie przerw technologicznych (okresów bez ruchu pociągów). Mogą one obecnie występować w porze nocnej. – Jest to związane z przyłączaniem elementów nowoczesnego systemu sterowania – wskazuje przedstawiciel PLK. Nocna przerwa została wprowadzona również na linii nr 14, przy której budowany jest przystanek Pabianice Północne. Także w tym przypadku nie wpłynęło to na ruch pociągów pasażerskich. Część kursów ŁKA została natomiast odwołana na trasie ze Skierniewic do Łowicza, gdzie trwa przebudowa stacji Bełchów. PLK podkreślają, że to rozwiązanie wprowadzono na wniosek przewoźnika, ŁKA zwraca natomiast uwagę, że prowadzenie ruchu po jednym torze nie zapewnia możliwości uruchamiania pociągów w dogodnych dla pasażerów godzinach.

Od 23 do 27 października i od 6 do 10 listopada PLK będą prowadzić oczyszczanie tłucznia na linii nr 1 na szlakach Baby – Piotrków Trybunalski – Rozprza – Gorzkowice, podobne prace zrealizowano zresztą również pomiędzy 16 a 20 października. Wymusi to pewne zmiany w rozkładzie na ważnej trasie biegnącej w kierunku Częstochowy. Zamknięty będzie bowiem tor nr 1. Wartość robót to ok. 350 tys. zł. Od 16 października prowadzona jest natomiast wymiana sieci trakcyjnej na stacji Słotwiny. Roboty potrwają tam do 22 grudnia. 14 października zakończyły się zaś analogiczne roboty w Koluszkach. Oba zadania łącznie są warte ok. 3 mln zł, a PLK wyda na nie środki własne. Kwota ta pozwoli na wymianę ok. 4 km sieci.
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5