Partnerzy serwisu:
Tabor i technika

Prawie 1/3 elektrowozów PKP Intercity jest wyłączona z ruchu

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Rawag
Growag
Radionika
Wago Elwag
Voith Turbo
3M
Aste
R&G Plus

Data publikacji:
04-11-2022
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

TABOR I TECHNIKA
Prawie 1/3 elektrowozów PKP Intercity jest wyłączona z ruchu
Fot. Adam Kilian
Dzięki jednej z poselskich interpelacji dowiedzieliśmy się jak wygląda park taborowy PKP Intercity w liczbach. Przewoźnik posiada ponad 2100 wagonów pasażerskich, 76 EZT i ponad 300 lokomotyw elektrycznych. Co ciekawe, prawie 1/3 elektrowozów jest wyłączona z eksploatacji.

Poseł Tomasz Kostuś zapytał resort Infrastruktury o to, jak wygląda tabor PKP Intercity w liczbach. Parlamentarzysta chciał dowiedzieć się iloma wagonami pasażerskimi, lokomotywami elektrycznymi i spalinowymi, a także zespołami trakcyjnymi dysponuje narodowy przewoźnik. Kostuś pytał także o spalinowe lokomotywy manewrowe. Odpowiedzi udzielił mu wiceminister Infrastruktury, Andrzej Bittel.

Ponad 2100 wagonów pasażerskich lecz niewiele nowych

– PKP Intercity obecnie dysponuje 2153 wagonami pasażerskimi. Od 2016 roku zostało zakupionych 77 nowych wagonów, natomiast w ramach podpisanych kontraktów dostarczonych zostanie kolejnych 12 nowych wagonów. Ponadto została wszczęta procedura przetargowa na zakup kolejnych 300 (+150 opcja) wagonów pasażerskich. Od 2016 roku zmodernizowano 718 wagonów, natomiast w ramach podpisanych kontraktów Spółka zaplanowała wykonanie modernizacji kolejnych 248 wagonów – przekazał Bittel.

Wiceminister dodał też, że przewoźnik posiada aktualnie 416 wagonów, które są wyłączone z eksploatacji, a także, że PKP Intercity nie dzierżawi wagonów pasażerskich (zgodnie z naszą wiedzą spółka w sezonie letnim dysponowała wagonami dzierżawionymi od Kolei Czeskich).

EZT w mniejszości

Jeśli chodzi o elektryczne zespoły trakcyjne, PKP Intercity ma obecnie 76 jednostek. Składają się na to Flirty pierwszej generacji, a także Darty, składy Pendolino oraz modernizowane właśnie ED74, potocznie nazywane Edytami. Dwa najnowsze nabytki we flocie narodowego przewoźnika to Flirty trzeciej generacji, którymi mieliśmy okazję jechać w dniu ich liniowej premiery. Andrzej Bittel przekazał, że od 2016 roku spółka zakupiła dwa EZT, a 10 kolejnych ma dotrzeć w ramach trwającego kontraktu. Mowa więc o wspomnianych Flirtach, których przewoźnik zakupił łącznie 12.

– Od 2016 roku zostało zmodernizowanych 8 EZT, natomiast w ramach podpisanego kontraktu spółka planuje wykonanie modernizacji kolejnych 6 EZT (mowa o jednostkach ED74, przyp. red.). Obecnie z eksploatacji wyłączonych jest 9 EZT. Spółka nie posiada EZT dzierżawionych – napisał w odpowiedzi wiceminister Infrastruktury.

1/3 elektrowozów nie jeździ

Znacznie ciekawiej wygląda kwestia lokomotyw elektrycznych. Zgodnie z odpowiedzią na interpelację, PKP Intercity dysponuje aktualnie 312 elektrowozami, lecz prawie 100 z nich (dokładniej 99), jest wyłączonych z eksploatacji z powodów technicznych.

– Od 2016 roku zostało zakupionych 30 nowych lokomotyw elektrycznych, natomiast w ramach podpisanego kontraktu dostarczonych zostanie kolejnych 10 (+5 opcja) nowych lokomotyw elektrycznych. PKP Intercity SA uruchomiła procedury przetargowe na zakup kolejnych 83 (+ 32 opcja) lokomotyw elektrycznych – przekazał Andrzej Bittel.

30 nowych lokomotyw to oczywiście modele Griffin, wyprodukowane przez Newag. Także Newag dostarczy wspomnianych 10 (opcja może zwiększyć to zamówienie do 15 sztuk) lokomotyw, które będą wielosystemowe i mają pomóc przewoźnikowi w prowadzeniu pociągów międzynarodowych. Dość powiedzieć, że elektrowozy te mają być homologowane w aż 6 krajach (licząc Polskę), ich dostawa znacznie zwiększy więc międzynarodowy potencjał PKP IC, ale nie stanie się to prędko. O przetargach na nowe lokomotywy elektryczne, które są kupowane z różnych względów, także pisaliśmy sporo.

Zgodnie z informacjami przekazanymi w interpelacji, od 2016 roku PKP Intercity zmodernizowało też 154 lokomotywy elektryczne, a przewoźnik ciągle próbuje też zamontować system ETC w lokomotywach wielosystemowych Husarz, co trwa już… dekadę.

Zmodernizowane starocie i pięć czeskich rodzynków

W kwestii taboru spalinowego, PKP Intercity dysponuje aktualnie flotą 31 lokomotyw spalinowych zdolnych do prowadzenia pociągów na trasach niezelektryfikowanych. Większość z nich stanowią jednak zmodernizowane lokomotywy z serii SU42. Pierwsze spalinowozy nowszego typu, SU4220, miały spore problemy w pierwszym okresie eksploatacji. Ponadto spółka dzierżawi również 5 lokomotyw z silnikiem Diesla od Kolei Czeskich i są to osławione “nurki”. W barwach przewoźnika kursują również trzy spalinowe zespoły trakcyjne wypożyczone od SKPL. Dzięki nim TLK Sudety przestał być już…autobusem. Aktualnie z użytkowania są wyłączone 4 lokomotywy należące do przewoźnika. PKP Intercity zakupiło również lokomotywy dwutrakcyjne, które dostarczy Pesa.

– Spółka dysponuje 29 lokomotywami spalinowymi (manewrowe). W ramach podpisanego kontraktu dostarczonych zostanie 10 nowych lokomotyw manewrowych. Spółka uruchomiła wewnętrzną procedurę na zakup 18 nowych lokomotyw manewrowych. Obecnie z eksploatacji wyłączonych jest 6 lokomotyw spalinowych. Spółka dzierżawi 2 lokomotywy spalinowe (manewrowe) – napisał Andrzej Bittel.

Kolejne pojazdy w drodze, dalekiej drodze

Wiceminister przypomniał również o toczących się już postępowaniach, które są na różnym etapie zaawansowania. Mowa o przetargu na składy push-pull, czy też przetargu na hybrydowe zespoły trakcyjne. Oba szeroko opisywaliśmy na naszych łamach.
Partnerzy działu

Rawag
Growag
Radionika
Wago Elwag
Voith Turbo
3M
Aste
R&G Plus

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5