Wraz z czerwcową korektą rozkładu jazdy i rozpoczęciem wakacji Polskie Linie Kolejowe SA kontynuują największy program modernizacji infrastruktury kolejowej w historii. W całym kraju pasażerowie zyskują szybsze połączenia, nowe przystanki, wyremontowane stacje i krótsze czasy przejazdu. Efektem inwestycji będą bezpieczniejsze, bardziej komfortowe i bardziej dostępne podróże koleją. Po ponad 30 latach do Łomży wraca kolej pasażerska – to symbol zmian, jakie zachodzą dziś na polskiej kolei.
– Polska kolej przeżywa dziś największy rozwój od dziesięcioleci. Wracamy do miejsc, z których pociągi zniknęły wiele lat temu, modernizujemy strategiczne linie i tworzymy nową jakość podróży. Powrót kolei do Łomży po ponad 30 latach jest symbolem tych zmian – symbolem kolei, która znów łączy regiony, wspiera rozwój lokalnych społeczności i staje się realną alternatywą w codziennych podróżach. Każda modernizowana linia, każdy nowy peron i każde przywrócone połączenie to konkretna zmiana dla mieszkańców i pasażerów. Chcemy, by kolej była pierwszym wyborem w codziennych podróżach – szybka, przewidywalna, komfortowa i dostępna dla wszystkich. Wakacyjna korekta rozkładu jazdy jest kolejnym krokiem w tym kierunku – mówi prezes zarządu PKP PLK Piotr Wyborski.
Wakacyjna korekta rozkładu jazdy będzie obowiązywać od 14 czerwca do 29 sierpnia 2026 r. Zmiany zostały przygotowane wspólnie przez Polskie Linie Kolejowe SA i przewoźników kolejowych tak, aby zapewnić możliwość prowadzenia robót inwestycyjnych i utrzymaniowych przy zachowaniu ciągłości przewozów pasażerskich i towarowych.
Powrót kolei do Łomży po ponad 30 latach
W województwie podlaskim trwa realizacja jednej z najbardziej wyczekiwanych inwestycji kolejowych ostatnich lat. Dzięki
pracom prowadzonym na linii Łomża – Śniadowo już w czerwcu mieszkańcy miasta ponownie zyskają dostęp do kolei pasażerskiej po ponad 30-letniej przerwie.
Inwestycja obejmuje kompleksową odbudowę linii kolejowej 49, budowę nowych torów, urządzeń sterowania ruchem kolejowym oraz nowej stacji w Łomży. Powstają również nowe przystanki osobowe Koziki i Konarzyce. Projekt jest realizowany w ramach programu Kolej Plus. Docelowo podróżni zyskają połączenia w kierunku Białegostoku i Warszawy, a czas przejazdu najszybszego składu między Białymstokiem a Łomżą wyniesie około 1 godziny i 18 minut.
Pomorze: pociągi wracają na linię Somonino – Kartuzy
Po ponad 20 latach regularny ruch pasażerski wraca także
na linię kolejową 214 Somonino – Kartuzy. Od 14 czerwca podróżni ponownie pojadą pociągami na tej trasie i uzyskają wygodne połączenie z Pomorską Koleją Metropolitalną oraz Trójmiastem. Na 8-kilometrowej trasie PLK SA wymieniły tor oraz wyremontowały wszystkie obiekty inżynieryjne. To element
wielkiej modernizacji linii kolejowej 201 Bydgoszcz – Trójmiasto, jednej z najważniejszych inwestycji kolejowych realizowanych obecnie w Polsce.
Równolegle na Pomorzu są prowadzone prace na linii
Białogard – Kołobrzeg. Na czas wakacji przywrócony zostanie ruch pociągów na całej trasie, aby zapewnić sprawne połączenia nad morze. Po zakończeniu wszystkich prac prędkość pociągów wzrośnie do 120 km/h, a czas przejazdu najszybszych pociągów regionalnych skróci się.
Kujawsko-Pomorskie: Szybsze podróże między Jabłonowem Pomorskim a Grudziądzem
Na linii kolejowej 208
między Jabłonowem Pomorskim a Mełnem PLK SA rozpoczynają kolejny etap prac poprawiających parametry trasy. Wyremontowane zostaną perony, obiekty inżynieryjne i przejazdy kolejowo-drogowe. Wymienione będą także podkłady i częściowo szyny. W czasie prac na odcinku Jabłonowo Pomorskie – Grudziądz będzie funkcjonować zastępcza komunikacja autobusowa.
To kolejny etap prac na liniach w tej części woj. kujawsko – pomorskiego. W ubiegłym roku dzięki pracom na trasie
Rypin – Brodnica – Jabłonowo Pomorskie skrócono czas podróży koleją o około 15 minut.
Dolny Śląsk i Opolszczyzna: Szybsze połączenia i powrót pociągów w góry
Z myślą o turystach wybierających Karkonosze PLK SA przywracają ruch pociągów na trasie
Jelenia Góra – Szklarska Poręba. Mimo prowadzonych prac pociągi będą kursować regularnie przez całe wakacje. Efektem inwestycji będą nowe perony, większa przepustowość linii i poprawa bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych.
Na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie latem zakończą się inwestycje realizowane ze środków KPO. Od jesieni pociągi pojadą szybciej m. in.
z Wrocławia do Kluczborka i
Głogowa. Zarządca infrastruktury prowadzi też intensywne prace na linii
Opole – Kluczbork. W związku z szerokim zakresem robót zastępcza komunikacja autobusowa na całej trasie zostanie utrzymana do 2 sierpnia. Docelowo podróż między Opolem a Kluczborkiem skróci się o około 15 minut.
Mazowsze: Wielkie inwestycje dla aglomeracji warszawskiej
W województwie mazowieckim korekta rozkładu jazdy została podporządkowana realizacji strategicznych inwestycji. Na odcinku
Warszawa Wawer – Otwock trwa budowa dwóch dodatkowych torów, które pozwolą rozdzielić ruch aglomeracyjny i dalekobieżny. Powstaną także tunele drogowe, przejścia podziemne oraz nowoczesna infrastruktura pasażerska. Kontynuowane są również prace modernizacyjne na trasie
Mostówka – Ostrołęka. Po zakończeniu inwestycji czas przejazdu między Tłuszczem a Ostrołęką skróci się do około 45 minut.
W Warszawie Wesołej rozpoczyna się budowa tunelu drogowego pod linią kolejową, który zastąpi przejazd kolejowo-drogowy na ul. 1. Praskiego Pułku WP. Roboty prowadzone są także na stacji Siedlce, gdzie powstanie nowe przejście podziemne oraz infrastruktura techniczna.
Łódzkie: Finisz inwestycji i krótsze podróże
W województwie łódzkim trwa przebudowa
stacji Tomaszów Mazowiecki oraz modernizacja odcinka
Skierniewice – Bełchów. Na trasie
Koluszki – Częstochowa są prowadzone roboty, które pozwolą zwiększyć prędkość pociągów do 160 km/h i skrócić czas podróży o około 10 minut.
W sierpniu, w ramach prac utrzymaniowych, zostanie wykonany remont przejazdu kolejowo-drogowego na ul. Śląskiej w Łodzi. Po zakończeniu inwestycji poprawi się bezpieczeństwo i płynność ruchu kolejowego oraz drogowego.
Śląskie: Nowe perony i szybsze połączenia
W województwie śląskim są prowadzone największe inwestycje kolejowe w historii regionu. W
katowickim węźle kolejowym trwa budowa dodatkowych torów dla rozdzielenia ruchu aglomeracyjnego i dalekobieżnego. Zadania są realizowane także na odcinkach
Tychy – Goczałkowice oraz
Zabrzeg – Zebrzydowice. Pracami jest objęta stacja
Gliwice Łabędy. Do końca zmierza inwestycja na linii kolejowej
Pszczyna – Żory.
Od 14 czerwca podróżni skorzystają z nowego peronu nr 3 na stacji Katowice Ligota. Trwa również przebudowa stacji Mysłowice.
Małopolska i Podkarpacie: Kolejne etapy wielkich inwestycji
14 czerwca zostaną przywrócone połączenia kolejowe na trasie
Nowy Sącz – Marcinkowice. To kolejny efekt realizacji największej inwestycji kolejowej w Polsce. Projekt
„Podłęże – Piekiełko” zapewni nowe połączenie pomiędzy stolicą Małopolski a Podhalem i Sądecczyzną.
W lipcu 2026 r. jest planowane wznowienie ruchu pasażerskiego
w kierunku Sandomierza/Warszawy oraz Stalowej Woli/Rzeszowa, a w sierpniu w kierunku Padwi/Mielca/Dębicy. Podróżni skorzystają z nowych peronów i przystanków w Tarnobrzegu.
Lubelskie: Nowoczesne sterowanie ruchem i dalsza modernizacja linii
W województwie lubelskim uruchomione zostało
Lokalne Centrum Sterowania Ruchem Kolejowym w Zawadzie. Pozwoli ono na sprawniejsze i bezpieczniejsze prowadzenie ruchu pociągów na kilku liniach regionu.
Kontynuowane są również prace na linii 26 Łuków – Dęblin, obejmujące wymianę sieci trakcyjnej.
Kolej zmienia się w całej Polsce
Czerwcowa korekta rozkładu jazdy pokazuje skalę zmian zachodzących na polskiej kolei. Polskie Linie Kolejowe SA prowadzą dziś równocześnie setki inwestycji i prac utrzymaniowych, których celem jest zwiększenie dostępności kolei, skrócenie czasów podróży i poprawa bezpieczeństwa.
PLK SA przypominają, że wszystkie zmiany zostały uwzględnione w rozkładzie jazdy. Aktualne informacje dostępne są w portalu i aplikacji Portal Pasażera oraz stronach internetowych przewoźników.