Partnerzy serwisu:
Infrastruktura

PLK potwierdza: W czerwcu ruszą pociągi do Świdnicy przez Sobótkę [zdjęcia]

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Data publikacji:
30-05-2022
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
rynek kolejowy

Podziel się ze znajomymi:

PKP Polskie Linie Kolejowe poinformowały, że w czerwcu, po ponad 20 latach, uruchomione zostaną połączenia kolejowe z Wrocławia przez Sobótkę do Świdnicy. Inwestycja za 217 mln miała być skończona znacznie wcześniej.

Inwestycja realizowana na linii 285 to szansa na przyciągnięcie do kolei mieszkańców południowych dzielnic Wrocławia, a także Sobótki czy Świdnicy. Między Wrocławiem Głównym a Świdnicą Miasto będzie można wysiąść na łącznie 14 przystankach i stacjach Najszybsze pociągi Kolei Dolnośląskich przemierzą ten odcinek w 56 minut, wolniejsze – w 1 godzinę i 16 minut. Do niektórych pociągów dołączone zostaną specjalne wagony rowerowe (od lipca). Na linii najpopularniejszym taborem mają być trójczłonowe, hybrydowe Impulsy.

Oczekiwana inwestycja

– Prace na linii kolejowej nr 285 były od wielu lat oczekiwane przez mieszkańców Dolnego Śląska. Jako samorząd województwa jesteśmy przygotowani na uruchomienie już od czerwca regionalnych połączeń kolejowych z użyciem naszych najnowocześniejszych pociągów, które bezpośrednio skomunikują Świdnicę z Wrocławiem przez Sobótkę – powiedział Grzegorz Macko, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.

– Inwestycje realizowane przez PKP Polskie Linie Kolejowe ze środków budżetowych oraz ze wsparciem środków unijnych, jak projekt na trasie Wrocław – Sobótka – Świdnica, realnie zwiększają dla mieszkańców Dolnego Śląska oraz w Polsce możliwości kolei, jako środka komunikacji efektywnej i ekologicznej. W ostatnich latach dzięki wykonanym pracom zapewniliśmy możliwości sprawnych podróży i przewozu towarów na trasie Legnica – Rudna Gwizdanów, Wrocław Psie Pole – Jelcz Laskowice oraz Węgliniec – Zgorzelec – powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Dodatkowe możliwości kolei – szerszy zakres prac

Plany rozwoju kolei – budowy drugiego toru na odcinku Wrocław – Kobierzyce oraz reaktywacji linii z Kobierzyc w kierunku Łagiewnik Dzierżoniowskich i Piławy Górnej (nr 310) wymagały rozszerzenia zakresu prac. Na stacji w Kobierzycach układ torów został gruntowanie przeprojektowany i jest przebudowany. Jest dwukrawędziowy peron i nowa mijanka, która zapewni możliwość obsługi większej liczby połączeń. PKP Polskie Linie Kolejowe tym m.in. tłumaczą opóźnienie, do którego doszło przy oddawaniu inwestycji.

Odcinek linii nr 285 z Wrocławia przez Sobótkę Zachodnią do Świdnicy ma około 60 km. Będzie tu można kursować z prędkością 120 km/h. Na razie regularnym ruchem pasażerskim zainteresowane są tu tylko Koleje Dolnośląskie, za to w liczbie 11 par pociągów. Z końcem roku oddany do eksploatacji ma być kolejny odcinek linii 285, do Jedliny-Zdroju. 

Inwestycja o wartości blisko 217 mln zł, „Rewitalizacja linii kolejowej nr 285 na odcinku Wrocław Główny – Świdnica Przedmieście wraz z linią nr 771 Świdnica Przedmieście – Świdnica Miasto” jest współfinansowana ze środków unijnych EFRR w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego.
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5