Partnerzy serwisu:
Pasażer

PKP Intercity ciągle odwołuje pociągi w trakcji spalinowej w województwie lubuskim

Dalej Wstecz
Data publikacji:
04-03-2022
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PASAŻER
PKP Intercity ciągle odwołuje pociągi w trakcji spalinowej w województwie lubuskim
Fot. Jakub Sus , SM42.plCzeska lokomotywa serii 754 w Gorzowie Wielkopolskim z pociągiem TLK Noteć. 2018 rok
PKP Intercity ciągle ma problem z uruchamianiem pociągów na odcinkach spalinowych. Problemy najczęściej kończą się wprowadzeniem autobusowej komunikacji zastępczej, a najwięcej odwołań ma miejsce w województwie lubuskim.

Co kilka miesięcy zwracamy uwagę na kwestie braku odpowiedniej ilości taboru spalinowego w PKP Intercity. Państwowy przewoźnik z każdym rozkładem włączą do sieci połączeń dalekobieżnych kolejne miejscowości. Od 13 grudnia 2021 roku znajdują się na niej chociażby Grudziądz czy Rypin. Sęk w tym, iż większość nowych relacji obejmuje odcinki niezelektryfikowanych linii kolejowych, a więc takich, które trzeba obsługiwać lokomotywą spalinową bądź spalinowymi zespołami trakcyjnymi. Tych ostatnich PKP IC nie posiada, w przeciwieństwie do przewoźników regionalnych.

W takiej sytuacji pozostaje więc dzierżawa takich składów lub też zlecanie przewozów na niektórych odcinkach innym podmiotom. Dzięki temu np. SKPL od 13 grudnia ubiegłego roku, obsługuje relacje pociągu TLK Sudety z wykorzystaniem swoich spalinowych pojazdów. Sudety, wcześniej masowo odwoływane, od ponad dwóch miesięcy jeżdżą praktycznie zawsze i przestały już być zastępowane przez autobusy. To pozytywny przykład tego, że nowe relacje w siatce PKP IC mogą kursować regularnie i bez przeszkód.

Problem z lokomotywami. Szczególnie w województwie lubuskim

Gorzej jest tam, gdzie PKP IC wysyła pociągi prowadzone własnymi lokomotywami lub spalinowozami serii 754, dzierżawionymi od Kolei Czeskich. Kumulacja problemów cały czas występuje w województwie lubuskim. W tym regionie PKP IC obsługuje trakcją spalinową dwa zasadnicze kierunki. Są to wszystkie pociągi do Gorzowa Wielkopolskiego, a także pociąg Hetman, z Zielonej Góry do Lublina, który jest ciągnięty przez spalinową lokomotywę na odcinku Zielona Góra – Wrocław przez Żagań i Żary.

Północna stolica województwa lubuskiego jest obsługiwana codziennie przez 4 pary pociągów, a piąta z nich ma ruszyć, gdy oddana do użytku zostanie linia 358, której remont znacznie się przeciąga. W tym miejscu warto przypomnieć, że Gorzów Wielkopolski jest jedyną stolicą województwa, przez którą nie biegnie zelektryfikowana linia kolejowa. Jak pokażę poniżej, sprawia to wiele problemów.

Feralny przełom stycznia i lutego

Sytuację połączeń dalekobieżnych kursujących przez Gorzów najlepiej opisuje sytuacja przedstawiona przez portal gorzowianin.com. Jak możemy przeczytać w relacji zamieszczonej przez portal, 31 stycznia bieżącego roku w wyniku awarii dwóch lokomotyw pociągi PKP IC zostały zastąpione przez autobusy na odcinku Gorzów – Piła – Gorzów. Obie lokomotywy przetransportowano do Gdyni, skąd następnego dnia (1 lutego), w składzie pociągu TLK Bory Tucholskie do Kostrzyna przez Gorzów, jechały dwie lokomotywy, aby zastąpić uszkodzone spalinowozy.

Pociąg nie dotarł jednak na miejsce, ponieważ obie lokomotywy zepsuły się w Santoku, niecałe 14 kilometrów od głównej stacji w Gorzowie. Awaria obu pojazdów sprawiła, że z Gorzowa nie wyjechał IC Dionizos do Warszawy, który miał być obsługiwany przez jedną z lokomotyw ze składu Bory Tucholskie.

Jedna awaria powoduje odwołania kolejnych pociągów

Lokomotywy spalinowe obsługujące Gorzów mają tak ułożone obiegi, że przyjeżdżając na jedną stację, np. Zbąszynek, zostają zmienione na elektrowóz, a same czekają na pociąg w drugą stronę, który kursuje przez daną stację. Tak też było oczywiście 1 lutego, kiedy lokomotywa z Dionizosa miała zabrać ze Zbąszynka do Gorzowa skład TLK Lubuszanin. Jak wiemy, nie zabrała, a pasażerowie przesiedli się na autobus.

O całą sytuację zapytaliśmy PKP IC, ale nie otrzymaliśmy wyjaśnień dotyczących tej konkretnej sytuacji. Przewoźnik przekazał nam liczby dotyczące odwołań pociągów kursujących przez Gorzów od 13 grudnia 2021 roku, a więc od dnia wprowadzenia nowego rozkładu jazdy.

– Od początku nowego rozkładu jazdy do 20 lutego br. w sumie odwołano 31 pociągów jadących do/przez/z Gorzowa Wielkopolskiego. Związane było to głównie z awariami lokomotyw spalinowych, ponadto z przerwami w ruchu po zdarzeniach losowych na torach i zdarzeniach wywołanych złymi warunkami pogodowymi – przekazała nam Agnieszka Serbeńska z biura prasowego PKP IC.

Spalinowozy obsługujące Gorzów Wielkopolski bazują w… Gdyni

Warto zwrócić uwagę na to, że lokomotywy obsługujące Gorzów Wielkopolski stacjonują w… Gdyni. W przypadku defektu, zepsuty spalinowóz musi zostać zabrany aż nad morze, a stamtąd do Gorzowa musi dotrzeć pojazd zastępczy, co trwa kilkanaście godzin i wpływa na ilość odwoływanych połączeń. Gdyby lokomotywy stacjonowały bliżej, można by zaoszczędzić wiele czasu potrzebnego na podmianę wadliwych lokomotyw.

– Serwisowanie w Gdyni lokomotyw obsługujących połączenia z Gorzowem, wynika z ustalonych obiegów pojazdów spalinowych i rocznego rozkładu jazdy – uzasadnia konieczność bazowania w Gdyni “gorzowskich” lokomotyw, Agnieszka Serbeńska.

Jest szansa na nowe lokomotywy, lecz one także potrafią się zepsuć

PKP IC odebrało niedawno pierwsze zmodernizowane lokomotywy spalinowe SU4220, które mogłyby pomóc w trudnej sytuacji Gorzowa Wielkopolskiego. Niestety jedna z nich także doznała awarii i to niecały miesiąc po odbiorze przez przewoźnika. Czy najnowsze spalinowy wesprą więc pociągi dalekobieżne w rejonie Gorzowa?

– 11 lokomotyw SU4220, które odbierze PKP Intercity, ma trafić do: Zakładu Zachodniego, Centralnego, Północnego i Południowego PKP Intercity S.A. Będą wykorzystywane do prac manewrowych, ale ze względu na swoją uniwersalność doraźnie również do lekkiej pracy pociągowej i mogą sią pojawić na odcinakach linii do Gorzowa – przekazała nam Serbeńska.

Hetman od rekordu do awarii

Na południu województwa także jest problem z lokomotywami spalinowymi PKP IC. W tym rejonie spalinowozy obsługują tylko jeden pociąg, wspomniany wcześniej IC Hetman, na odcinku Zielona Góra – Wrocław, trasą przez Żagań i Żary. Jest to jedyny dalekobieżny pociąg kursujący przez te miasta, a też bardzo często jest zastępowany autobusami. Lokomotywy dla tego składu wystawia wrocławski oddział PKP IC.

14 lutego pasażerowie jadący Hetmanem z Lublina do Zielonej Góry zaliczyli swego rodzaju rollercoaster. Najpierw skład ustanowił rekordowy czas przejazdu na trasie Kraków – Katowice, a po dotarciu do Wrocławia i zmianie lokomotywy na spalinową (notabene najnowszą SU4220), spalinowóz zdefektował krótko po wyjeździe z Wrocławia, a pasażerowie ponownie byli skazani na autobus. Wg. PKP IC od 13 grudnia 2021 roku, Hetman na swoim spalinowym odcinku, został zastąpiony autobusami w około 27% ogółu uruchamianych w tym czasie pociągów. W przeliczeniu na konkretną liczbę odwołanych pociągów daje to około 38 odwołanych kursów.

Sytuację przewoźnika mogą znacząco polepszyć lokomotywy hybrydowe, na których zakup ogłoszono przetarg w styczniu tego roku. Jednak zanim nowe lokomotywy pojawią się u przewoźnika, minie kilka lat. Dlatego też PKP IC ratuje się dzierżawą taboru, o czym pisaliśmy w ostatnim czasie.

Pociągi regionalne z równie dużymi problemami na tych samych odcinkach

Oczywiście problemy PKP IC w województwie lubuskim ograniczają się tylko do pociągów na szlakach spalinowych, ponieważ na liniach zelektryfikowanych odwołania praktycznie nie występują. W tym miejscu trzeba też wspomnieć o problemach na spalinowych liniach (zarówno dotyczących Gorzowa i Żagania, ale też Zbąszynka czy Leszna), jakie ma w Lubuskiem Polregio, a więc operator połączeń regionalnych. Tylko w ciągu 3 ostatnich miesięcy 2021 roku, Polregio odwołało 925 pociągów w regionie, choć jak deklaruje przewoźnik, sytuacja już się poprawia.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Związki zawodowe w PKP Intercity chcą podwyżek

Prawo i polityka

Związki zawodowe w PKP Intercity chcą podwyżek

Roman Czubiński 11 października 2022

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Związki zawodowe w PKP Intercity chcą podwyżek

Prawo i polityka

Związki zawodowe w PKP Intercity chcą podwyżek

Roman Czubiński 11 października 2022

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5