Partnerzy serwisu:
Infrastruktura

PLK: Między Jedliną a Świdnicą pociągiem pojedziemy w grudniu 2022

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Data publikacji:
07-09-2021
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Kolejowy

Podziel się ze znajomymi:

INFRASTRUKTURA
PLK: Między Jedliną a Świdnicą pociągiem pojedziemy w grudniu 2022
Fot. Sowiogórskie Bractwo KolejowePrace przy niektórych wiaduktach stanęły
Wciąż nie ruszyły prace przy części obiektów inżynieryjnych na remontowanej linii 285 pomiędzy Świdnicą a Jedliną Zdrój. Opóźnienie w pracach, w momencie oddania linii do eksploatacji, może sięgać dwóch lat.

W drugiej połowie sierpnia Sowiogórskie Bractwo Kolejowe przedstawiło serię zdjęć z inwestycji na linii 285 pomiędzy Świdnicą a Jedliną Zdrój. Widać na nich wyraźnie, że prace w wielu miejscach stanęły.

W lutym 2021 informowaliśmy na łamach „Rynku Kolejowego”, że w trakcie realizacji i tak już opóźnionych prac przy górskiej linii potrzebna była weryfikacja nośności kilkunastu historycznych obiektów inżynieryjnych, na podstawie metodologii obliczeń uzgodnionej z wykonawcą. Weryfikacja miała na celu zapewnienie bezpiecznego kursowania po nich pociągów i ustalenie właściwego zakresu ich remontu.

Jakie prace przy wiaduktach i mostach będą potrzebne?

Zapytaliśmy PKP PLK, weryfikacja się już zakończyła i czy konieczna będzie budowa mostów i wiaduktów od podstaw.

– PLK posiada wyniki obliczeń i projekty wykonawcze lub na ostatnim etapie opracowywania. Nie ma konieczności budowy mostów i wiaduktów od podstaw. Zakres prac jest określony pod kątem zapewnienia wymaganej nośności. Przy największych obiektach planowane są wzmocnienia np. podpór – odpisał zarządca. PLK podsumowała też wykonane prace od Świdnicy do Jedliny-Zdrój i potwierdziła, że termin otwarcia linii w grudniu 2022 jest wciąż realny.

– Na trasie kolejowej Świdnica – Jedlina Zdrój zakończono już prace na blisko 90 obiektach (ze 116), które są w zakresie robót. Wzmocniono podtorze. Ułożono odcinki nowego toru i rozjazdy od Świdnicy do Bystrzycy Górnej i w Jedlinie Zdroju. Przygotowany został materiał do montażu toru na kolejnych etapach. Na przystankach wybudowano ścianki peronowe, a w Burkatowie, Bystrzycy, Zagórzu Śl. i Jugowicach ułożono płyty peronowe. Wykonawca prowadził roboty instalacyjne, związane z okablowaniem dla urządzeń zabezpieczających ruch kolejowy – napisał Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP PLK.

Prace w Jedlinie Zdrój

Dodaje, że w rejonie stacji Jedlina Zdrój został zabudowany nowy tor, od stacji do wiaduktu nad ul. Kamienną. Zamontowano także 5 nowych rozjazdów, które zapewnią sprawny przejazd pociągów w Jedlinie Zdrój, na połączeniu dwóch tras linii kolejowych (tj. linii nr 285 Wrocław Gł. - Świdnica – Jedlina Zdrój z linią nr 286 Kłodzko Gł. - Wałbrzych Gł.). Renowacji poddawana została drewniana wiata peronowa, odnowiono także przejście tunelowe i zamontowano tam nowe oświetlenie Na nowym przystanku Jedlina Zdrój Centrum zabudowano płyty krawędziowe, przygotowane jest podtorze, ułożono betonowe podkłady dla montażu toru.

– Obecnie w Jedlinie Zdrój naprawiane i wzmacniane jest 5.obiektów inżynieryjnych (wiadukty). Na tej stacji kontynuowane są prace torowe, układane podkłady i szyny. Przy obiektach zbudowane są rusztowania ułatwiające dostęp do podpór i przęseł. Zakończenie prac i udostępnienie linii dla ruchu pociągów planowane jest na koniec 2022 r – dodaje rzecznik PLK.

Warto przypomnieć, że PKP PLK obiecuje, że z końcem tego roku uda się otworzyć dla ruchu odcinek linii 285 między Wrocławiem, Sobótką i Świdnicą.
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5