Partnerzy serwisu:
Prawo i polityka

Są pieniądze na pociągi Przemyśl – Chyrów. Reaktywacja linii 102 we wrześniu?

Dalej Wstecz
Partner działu

Hanton

Data publikacji:
23-02-2023
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRAWO I POLITYKA
Są pieniądze na pociągi Przemyśl – Chyrów. Reaktywacja linii 102 we wrześniu?
Fot. Stowarzyszenie Ekonomiki Transportu
Jak dowiedział się "Rynek Kolejowy", Województwo Podkarpackie zabezpieczyło środki na uruchomienie pociągów z Przemyśla do przygranicznych Niżankowic. Reaktywacja przewozów po linii 102 do ukraińskiego Chyrowa jest możliwa jeszcze w tym roku.

Jak informowaliśmy niedawno, w ciągu zaledwie kilku miesięcy Ukrzaliznycia przeprowadziła remont kilku odcinków linii do granicy z Polską, w tym Chyrów – Niżankowice. Prace remontowane po polskiej stronie linii nr 102 zakończyły się w październiku ubiegłego roku. Mimo gotowych m.in. peronów pociągów pasażerskich nie uruchomiono. 

Są pieniądze w budżecie województwa

Jak dowiedział się "Rynek Kolejowy", sprawa reaktywacji, o którą przez lata walczyły różne organizacje społeczne z regionu, jest blisko przełomu. Województwo Podkarpackie zabezpieczyło bowiem środki na uruchomienie połączeń w tegorocznym budżecie. Jak tłumaczy Tomasz Leyko, rzecznik marszałka było to niezbędne do przeprowadzenia remontu linii 102. Pieniądze zabezpieczono na odcinek od Przemyśla do granicy państwa – z uwagi na fakt, że nie są nam znane koszty prowadzenia ruchu pociągów po stronie ukraińskiej. Jak zaznacza Leyko, ostateczna decyzja o uruchomieniu połączeń będzie zależna od spełnienia poniższych uwarunkowań, za które w większości nie odpowiada Województwo Podkarpackie.

Jak wymienia, chodzi o:
  • należyty stan infrastruktury kolejowej oraz granicznej po stronie ukraińskiej przynajmniej do stacji Niżankowice; (UA),
  • uruchomienie przejścia granicznego Malhowice-Niżankowice (UW, MSWiA),
  • pozyskanie uprawnień i przeszkolenia drużyn pociągowych i trakcyjnych w zakresie niezbędnym do wjazdu na Ukrainę (Polregio),
  • uzyskanie od strony ukraińskiej odpowiednich certyfikatów i dopuszczeń dla pojazdów, które miałyby potencjalnie obsługiwać połączenia kolejowe (UA),
  • uzyskanie ochrony ubezpieczeniowej dla pojazdów, które miałyby realizować takie połączenia w kraju objętym konfliktem zbrojnym,
  • uruchomienie połączeń z Przemyśla do Niżankowic wymaga deklaracji strony ukraińskiej o gotowości tamtejszej infrastruktury przystankowej i torowej do prowadzenia ruchu pociągów transgranicznych i międzynarodowych (UA),
  • przygotowanie regulaminu prowadzenia ruchu pociągów na linii 102 (PKP PLK),
  • zatwierdzenie rozkładu jazdy pociągów (PKP PLK)
Infrastruktura torowa po obu stronach, według deklaracji kolejarzy, jest gotowa. – Linia jest przygotowana do prowadzenia ruchu. PKP Polskie Linie Kolejowe zrealizowały remont na linii nr 102 od Przemyśla do granicy państwa, umożliwiający przywrócenie przejezdności trasy z maksymalną prędkością 60 km/h – informuje Dorota Szalacha z biura prasowego PKP PLK, dodając, że konieczne do uregulowania sprawy niezależne od spółki, czyli kwestia otwarcia i obsługi kolejowego przejścia granicznego na linii nr 102. To jednak również postępuje – Ministerstwo Infrastruktury już w ubiegłym roku wystąpiło bowiem do MSWiA o jego uruchomienie.

Niestety, o ile po stronie ukraińskiej w kierunku Chyrowa ma ponownie zafunkcjonować splot umożliwiający przejazd taboru zarówno o europejskim, jak i wschodnim rozstawie osi, na polskiej linii nr 102 zachowano dawny układ wyłącznie z torem europejskim. Nie zastosowano też rozwiązań umożliwiających łatwe utworzenie splotu w przyszłości; to oznacza, że zabezpieczenie taboru będzie spoczywać wyłącznie na stronie polskiej. 
Partner działu

Hanton

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5