Partnerzy serwisu:
Pasażer

Polska – Ukraina: Kiedy ruszą pociągi do Niżankowic? „Trwają uzgodnienia”

Dalej Wstecz
Data publikacji:
12-10-2022
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PASAŻER
Polska – Ukraina: Kiedy ruszą pociągi do Niżankowic? „Trwają uzgodnienia”
fot. Kasper Fiszer
Rząd pracuje nad uruchomieniem nowego przejścia granicznego pomiędzy Polską a Ukrainą – zapewnia Ministerstwo Infrastruktury. Droga do jego utworzenia wciąż jest jednak długa, a trudno jest wskazać choćby przybliżoną datę inauguracji ruchu na wyremontowanej linii nr 102. Do końca zmierzają prace infrastrukturalne po ukraińskiej stronie granicy.

We wrześniu zakończyły się zasadnicze prace przy remoncie linii kolejowej nr 102 łączącej Przemyśl z granicą polsko-ukraińską w Malhowicach. Zadanie obejmowało m.in. niewykorzystywaną od lat infrastrukturę pasażerską. Na razie nie pojadą tam jednak pociągi osobowe, bo samorząd województwa podkarpackiego, który miałby finansować połączenia, poinformował, że wciąż nie zakończyły się uzgodnienia dotyczące otwarcia nowego kolejowego przejścia granicznego. Powstanie punktu odpraw leży w kompetencjach władz centralnych obu krajów.

Nie ma choćby przybliżonej daty startu obsługi

Połączeń z pewnością nie uda się uruchomić wraz z wejściem w życie nowego rocznego rozkładu jazdy, a więc w drugą niedzielę grudnia. Do ustanowienia nowego punktu przekraczania granicy droga jest bowiem wciąż dość daleka. – W sprawie utworzenia nowego przejścia granicznego Malhowice – Niżankowice trwają ustalenia między właściwymi ministerstwami. Wystąpiliśmy do MSWiA z wnioskiem o jego uruchomienie – mówi Szymon Huptyś, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury.

Jak wykorzystywana będzie wyremontowana właśnie trasa, gdy formalności związane z nowym punktem odpraw uda się zakończyć? Zdaniem przedstawiciela MI ustalenia pomiędzy stroną polską i ukraińską zakładały prowadzenie tam wyłącznie pasażerskiego ruchu regionalnego. Jego organizatorem miałoby być województwo podkarpackie, które zadeklarowało zamówienie co najmniej trzech par kursów dziennie. – Data uruchomienia połączenia jest uzależniona od daty rozpoczęcia działalności kolejowego przejścia granicznego, a następnie od dokonania niezbędnych uzgodnień przez organizatora i operatora – usłyszeliśmy w MI.

Trzeba będzie wybudować terminal odpraw

Aby polskie pociągi mogły wjechać do Niżankowic, niezbędne jest też dokończenie remontu krótkiego odcinka po ukraińskiej stronie granicy – od planowanego przejścia do stacji Niżankowice. Koleje Ukraińskie (Ukrzaliznycia, UZ) mają zgodnie z ustaleniami ze stroną polską zakończyć prace jeszcze w tym roku. – Mając na uwadze obecny stan prac, wydaje się, że jest to termin realny – ocenia rzecznik polskiego Ministerstwa Infrastruktury.

W związku z tym, że w Malhowicach nigdy nie funkcjonowało kolejowe przejście graniczne (dawniej pociągi kursowały tam jedynie tranzytowo, bez prowadzenia odpraw), brakuje infrastruktury niezbędnej do prowadzenia czynności kontrolnych. – Jej wykonanie pozostaje we właściwości Krajowej Administracji Skarbowej i Straży Granicznej – stwierdza Szymon Huptyś. Na granicy należy więc spodziewać się budowy terminala.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5