Partnerzy serwisu:
Infrastruktura

Prezes PKP PLK: Aktualizacja KPK daje szanse na wykorzystanie 67 mld zł na kolej [film]

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Data publikacji:
23-12-2016
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Kolejowy

Podziel się ze znajomymi:

– Ostatnia aktualizacja Krajowego Programu Kolejowego napawa optymizmem, dlatego, że zmieniliśmy finansowanie w poszczególnych latach, likwidując tak zwaną górkę finansową w latach 2019-2020. Teraz zadania rozłożone są zgodnie z możliwościami logistycznymi i nie spowodują totalnego paraliżu na torach – powiedział podczas Kongresu Kolejowego Ireneusz Merchel, prezes PKP PLK.

Część z zadań pierwotnie zaplanowanych do realizacji na lata 2019-2020, będzie realizowana rok lub dwa lata później. Zdaniem zarządu PKP PLK, z uwagi na opóźnione prace dotyczące dokumentacji przedprojektowych i projektowych, za które wini się poprzedni zarząd PLK, nie było szans na realizowanie ich w pierwotnie określonych terminach. Zmiany dotyczą też bezpośrednio struktur zarządcy krajowej infrastruktury kolejowej.

Zmiany w podejściu PKP PLK

– Następuje zmiana w sposobie podejścia do prowadzenia przetargów. Chcemy, by obsługiwało je więcej osób, m.in. po to, by usprawnić procedurę odpowiedzi na pytania spływające od potencjalnych wykonawców inwestycji. Był to słaby element, który nie doczekał się dotąd poprawy działania. Zmieniamy też system wynagrodzeń w taki sposób, że premiujemy za realizację zadań. Nie była to łatwa zmiana, ale wspólnie ze związkami zawodowymi udało się dojść do konsensusu i ją wprowadzić – ocenił Ireneusz Merchel i dodał, że do tej pory mieliśmy do czynienia np. z dyrektorami projektów nieprzypisanymi do żadnych konkretnych projektów.

– Takich sytuacji będziemy starali się unikać, ludzie będą pracowali w terenie. Przypisanie im konkretnych zadań trochę trwa, ponieważ każdy człowiek to inna historia pracy, z którą musimy się liczyć i rozmaite ich doświadczenia – dodał prezes PKP PLK. Imienne przydziały obowiązywać będą w przypadku funkcji kierownika zamawiającego i sekretarzy (prowadzące konkretne postępowania).

Duże przetargi w końcu ruszyły

Krajowy Program Kolejowy obejmuje projekty na łączną kwotę prawie 67 miliardów zł. Aż 38 projektów warte jest ponad 500 mln. – Wyzwanie jest duże, ale mamy to rozpracowane w czasie. Liczne przetargi w tej chwili są ogłaszane, mamy już na ponad 20 mld ogłoszonych postępowań, a będzie to jeszcze w tym rok 5-6 mld. Podpisujemy już nowe umowy z wykonawcami i w przyszłym roku wejdziemy pełną parą w realizację zadań – powiedział Ireneusz Merchel.

W ostatnich dniach listopada PKP PLK rozpisały dwa duże przetargi. Jedno zadanie dotyczy wartej ponad 2 mld zł budowy tunelu pod Łodzią, dzięki której w mieście powstaną dwa nowe podziemne przystanki, kolejne dotyczy modernizacji linii nr 1, czyli „wiedenki”.
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5