Partnerzy serwisu:
Infrastruktura

Jest finansowanie linii Chabówka - Nowy Sącz. Blisko 4 mld zł

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Data publikacji:
25-04-2023
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

INFRASTRUKTURA
Jest finansowanie linii Chabówka - Nowy Sącz. Blisko 4 mld zł
Rys. PKP PLK
Pieniądze z PFR, które tworzą pomostowe dofinansowanie projektów do czasu odblokowania KPO, zostaną wykorzystane na modernizację linii nr 104 Chabówka - Nowy Sącz w ramach projektu Podłęże - Piekiełko. PKP PLK podpisała w tej sprawie z CUPT umowę wartą 4 mld złotych.

Umowa podpisana przez PKP PLK z Centrum Unijnych Projektów Transportowych gwarantuje dofinansowanie inwestycji w wysokości ponad 3,9 mld zł w ramach środków Krajowego Planu Odbudowy (100% dofinasowania). To krok dla rozpoczęcia robót budowlanych na linii nr 104 Chabówka - Nowy Sącz. PLK SA planują niebawem podpisane umów z wykonawcami na realizację prac na odcinkach: Chabówka - Rabka Zaryte i Klęczany - Nowy Sącz, które mają już wybranych wykonawców

Podpisanie umowy było możliwe dzięki zawarciu długo oczekiwanego porozumienia dotyczącego prefinansowania inwestycji z Krajowego Programu Odbudowy pomiędzy Ministerstwem Infrastruktury a Polskim Funduszem Rozwoju. Dla zarządcy infrastruktury PKP PLK przeznaczono 11 mld złotych, choć jak zaznacza p.o. dyrektora CUPT Joanna Lech kwota ta jest na bieżąco aktualizowana. O szczegółach pisaliśmy tutaj.

Efekty za dwa lata? 


Jak podkreślał dziś członek zarządu PKP PLK ds. utrzymania Piotr Majerczak, już te dwa projekty pozwolą na uzyskanie efektów realizacyjnych już w 2025 roku. Trwają też kolejne przetargi (na modernizację odcinków Rabka Zaryte - Mszana Dolna oraz Limanowa - bocznica Klęczany), przed końcem maja można spodziewać się następnych - w sumie będzie to sześć kontraktów. Postępowania prowadzone są od razu na realizację prac - zdaniem członka zarządu PKP PLK, umowy powinny zostać podpisane do połowy maja, a prace inwestycyjne mają się zacząć za 1,5 miesiąca.

Modernizacja trasy nr 104 zapewni łatwiejszy dostęp do pociągów oraz sprawne i wygodne podróże. Oprócz torów i obiektów inżynieryjnych, ważnym elementem prac będą stacje i przystanki. Przebudowane zostaną perony, m.in. na stacji Rabka Zaryte i na przystanku Rabka Zdrój. Nowe obiekty będą przystosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Na stacji Rabka Zaryte przewidziano także przejście podziemne z windą, które zwiększy dostępność do kolei. Na odcinku między bocznicą w Klęczanach a Nowym Sączem przebudowana zostanie stacja Marcinkowice oraz przystanki Nowy Sącz Chełmiec i Nowy Sącz Miasto. Wyższe perony oraz nowe przejścia podziemne, winda i dojścia ułatwią podróże oraz pozwolą na lepszy dostęp do kolei wszystkim podróżnym - przypomina PKP PLK.

Co z budową nowej linii Podłęże - Piekiełko?


Modernizacja trasy nr 104 Chabówka - Nowy Sącz to jednak mniejsza część większej, zapowiadanej od dekad inwestycji nowej linii kolejowej łączącej Podłęże z Tymbarkiem i Mszaną Dolną (pierwotnie: Podłęże - Piekiełko). Jej realizacja według dzisiejszych zapowiedzi ma pochłonąć dodatkowe 12 miliardów złotych. Przystąpienie do przetargów będzie możliwe najwcześniej po przyjęciu nowego Krajowego Programu Kolejowego, co może stać się według zapowiedzi wiceministra Andrzeja Bittela już w lipcu tego roku.
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5