Partnerzy serwisu:
Infrastruktura

Aż 10 projektów i nowa linia kolejowa w Kolej Plus na Podkarpaciu [lista]

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Data publikacji:
27-08-2020
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

INFRASTRUKTURA
Aż 10 projektów i nowa linia kolejowa w Kolej Plus na Podkarpaciu [lista]
Fot. Krzysztof D.
Wczoraj (26 sierpnia) PKP PLK zakończyła przyjmowanie projektów do programu Kolej Plus. Na portalu "Rynku Kolejowego" będziemy umawiać złożone propozycje. Aż dziesięć wniosków złożono na Podkarpaciu.

Do 26 sierpnia jednostki samorządu terytorialnego mogły składać do PKP Polskich Linii Kolejowych, wnioski do Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus. Dzięki realizacji Programu wartego 5,6 mld zł, możliwe ma być m. in. przywrócenie połączeń kolejowych do miast, które nie mają dostępu do kolei. 

Zero projektów na Pomorzu, dziesięć na Podkarpaciu

Nie wiemy jeszcze, ile wniosków wpłynęło. Przed tygodniem było ich zaledwie sześć, wczoraj w ciągu dnia informowano o 30 wnioskach. W związku z tym zwróciliśmy się do samorządów wojewódzkich jako organizatorów transportu z prośbą o przedstawienie listy projektów, które zostały złożone. Wiemy już, że ani jednego wniosku nie złożono na Pomorzu - urząd marszałkowski nie podał dlaczego, ale przedstawił obszerną listę inwestycji kolejowych, które były i są realizowane na jego terenie z innych źródeł. Z kolei województwo dolnośląskie już przestawiło swoją listę, na której jest kilka ciekawych propozycji.

Jako pierwsze na pytania "Rynku Kolejowego" odpowiedziało województwo podkarpackie, które złożyło aż dziesięć wniosków: 

1. Budowa dodatkowych przystanków kolejowych na linii l-91 w miejscowości Zawada koło Dębicy, Gorliczyna koło Przeworska, Przemyśl (Przemyśl Catorama), oraz zmiana lokalizacji przystanku w Hurko wraz z budowa dodatkowego przystanku kolejowego w Medyce (naprzeciw pieszego przejścia granicznego).
2. Budowa dodatkowego przystanku kolejowego na linii l-108 Jasło-Nowy Zagórz w miejscowości Brzezówka oraz Jasło Sobniów.
3. Budowa dodatkowych przystanków kolejowych na linii l-25 Padew-Mielec-Dębica w zakresie zgłaszanym przez lokalne JST (,Mielec w obrębie ul. Inwestorów, Mielec Strefa Przemysłowa EURO PARK, Przecław).
4. Budowa dodatkowych przystanków kolejowych w zakresie linii nr 74 w miejscowościach Sobów Osiedle i Kępie Zaleszańskie oraz Wielowieś.
5. Budowa dodatkowego przystanku kolejowego na linii l-106 w miejscowości Strzyżów (Strzyżów Zachodni).
6. Budowa dodatkowego przystanku w rejonie Tarnobrzega – Jezioro.
7. Rewitalizacja linii kolejowej nr 107 Nowy Zagórz – Łupków.
8. Budowa nowej linii kolejowej nr 166 Dębica – Jasło.
9. Rewitalizacja linii kolejowej nr 79 Padew – Wola Baranowska.
10. Rewitalizacja linii kolejowej 101 Munina – Hrebenne.

Nowe przystanki, trzy rewitalizacje i jedna nowa linia kolejowa


Warto zauważyć, że większość zaproponowanych projektów dotyczy budowy przystanków kolejowych, co powinno być stosunkowo proste w realizacji. O projekcie rewitalizacji projekt modernizacji bieszczadzkiej linii Nowy Zagórz – Łupków pisaliśmy tutaj, z kolei linia nr 101 przebiegająca przy granicy państwa z Ukrainą, była w tym roku częściowo naprawiana. Rewitalizacja linii kolejowej nr 79 Padew - Wola Baranowska była projektem rezerwowym w Krajowym Programie Kolejowym, który nie został zrealizowany. O budowie nowej linii kolejowej Dębica - Jasło pisaliśmy już w 2017 roku. Numer 166 został dla niej oficjalnie nadany w rozporządzeniu w sprawie „szprych" CPK , ale sama linia Dębica - Jasło nie wchodzi w skład tego programu.

- W opinii Województwa Podkarpackiego zaproponowane inwestycje wpiszą się w cel programu i będą służyły rozwojowi transportu kolejowego oraz polepszeniu oferty przewozowej w ruchu kolejowym. Ostateczna lista inwestycji jakie będą ujęte w Programie nie jest jeszcze znana - zaznaczył Tomasz Leyko, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego. Przypomnijmy, że zgłoszenia będą oceniane pod względem formalnym i kwalifikowane do etapu drugiego. W etapie drugim samorządy będą miały 12 miesięcy na opracowanie wstępnego studium planistyczno-prognostycznego.

Inwestycje będą mogły być sfinansowane w 85 proc. ze środków Programu, a w 15 proc. ze środków pochodzących z samorządów. Program Kolej Plus zaplanowano do realizacji do 2028 roku.
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Kolej Plus: Przedostatni przetarg w Śląskiem

Infrastruktura

Kolej Plus: Przedostatni przetarg w Śląskiem

Roman Czubiński 21 lipca 2023

Podlaskie i PLK podpisały umowę na linię do Łomży z Kolej+

Infrastruktura

Kolej Plus: Kolejna śląska inwestycja z przetargiem na projekt

Infrastruktura

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Kolej Plus: Przedostatni przetarg w Śląskiem

Infrastruktura

Kolej Plus: Przedostatni przetarg w Śląskiem

Roman Czubiński 21 lipca 2023

Podlaskie i PLK podpisały umowę na linię do Łomży z Kolej+

Infrastruktura

Kolej Plus: Kolejna śląska inwestycja z przetargiem na projekt

Infrastruktura

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5