Partnerzy serwisu:
Infrastruktura

Lubelskie: Niepewne losy łącznicy na lotnisko

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof
Plasser&Theurer
Kontron
Nokia

Data publikacji:
21-10-2025
Ostatnia modyfikacja:
20-10-2025

Podziel się ze znajomymi:

INFRASTRUKTURA
Lubelskie: Niepewne losy łącznicy na lotnisko
fot. Port Lotniczy Lublin
Nie jest pewne powstanie łącznicy od strony Chełma do przystanku Lublin Airport. Ministerstwo Infrastruktury oraz PKP PLK uzależniają jej budowę od dostępnych środków, nie wskazują też konkretnych terminów rozpoczęcia i ukończenia inwestycji – dowiadujemy się z odpowiedzi na interpelację poselską.

Jedną z inwestycji infrastrukturalnych mających służyć planowanej Lubelskiej Kolei Aglomeracyjnej (LKA) jest łącznica od przystanku Lublin Airport (końcowy przystanek linii 581) do linii 7 w kierunku wschodnim (zapewne łączyłaby się z nią w okolicach przystanku Świdnik Wschód). Poseł PiS Michał Moskal spytał w interpelacji o aktualny stan przygotowań do realizacji inwestycji, jej planowany harmonogram oraz zabezpieczenie pieniędzy na jej sfinansowanie. Dopytał też o koordynację tego przedsięwzięcia z projektami modernizacji odcinka linii 7 Lublin – Chełm oraz z innymi elementami systemu LKA. – Analizy zawarte w zamówionej przez PKP PLK koncepcji Lubelskiej Kolei Aglomeracyjnej z 2022 roku wskazują, że powyższe przedsięwzięcie przyniosłoby istotne korzyści w sferze społecznej, gospodarczej i środowiskowej – czytamy w interpelacji.

Nowa linia na lotnisko. Od strony Łęcznej

– Inwestycja ta pozwoli na bezpośrednie połączenie terminala lotniczego z siecią kolejową regionu, w tym z modernizowaną linią Lublin – Chełm, co skróci czas dojazdu o kilkanaście minut, zapewni wygodną przesiadkę na pociąg wprost z samolotu, ograniczy ruch samochodowy oraz emisję CO2, a także zwiększy konkurencyjność transportu publicznego. Ułatwi też dostęp do lotniska mieszkańcom Chełma, Zamościa czy innych miejscowości – wylicza poseł potencjalne korzyści z takiego rozwiązania. Jak dodaje, liczba pasażerów w Porcie Lotniczym Lublin szybko rośnie (choć oferta pozostaje ograniczona, optymizmem nie napawają też wyniki finansowe lotniska).

Odpowiedzi udzielił wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak. Przypomniał, że skomunikowanie Portu Lotniczego Lublin ma poprawić się dzięki budowie nowej linii do Łęcznej, odgałęziającej się od dzisiejszej linii lotniskowej (choć jeszcze przed przystankiem końcowym Lublin Airport) i ujętej w programie „Kolej Plus”.

– Obecnie PKP Polskie Linie Kolejowe SA jest w trakcie opracowania dokumentacji projektowej dla ww. inwestycji. Zakończenie prac nad dokumentacją projektową planowane jest w drugiej połowie 2028 r. Realizacja robót budowlanych planowana jest w latach 2029-2031. Ostateczny czas realizacji jest jednak uzależniony od terminu pozyskania decyzji administracyjnych umożliwiających rozpoczęcie robót budowlanych – zastrzegł wiceminister.

Czy łącznica powstanie? Zależy od dostępnych środków

Pieniądze na tę inwestycję zabezpieczono w budżecie programu „Kolej Plus”. W dalszej części odpowiedzi Malepszak wskazał jednak, że zawarte w studium wykonalności prognozy ruchu pasażerskiego między Świdnikiem a Łęczną (poza odcinkiem „lotniskowym”) są dość niskie. Dla odcinka Świdnik – Łęczna wynoszą one ok. 450 pasażerów na dobę, a dla odcinka Świdnik – Lublin Airport – ok. 1100. – Według danych UTK z przystanku na lotnisku w Lublinie korzystało w 2024 roku średnio od 50 do 99 pasażerów dobowo – dodał przedstawiciel MI.

Następnie wspomniał, że zarządca infrastruktury prowadzi „działania ukierunkowane na optymalizację rozwiązań projektowych, a także zmianę zakresu inwestycji”. Mają one zostać uzgodnione przez PLK SA z Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubelskiego, które mają zawrzeć w tej sprawie porozumienie. – Realizacja części zakresów inwestycji wskazanych w ramach studium wykonalności dla Lubelskiej Kolei Aglomeracyjnej [a więc także łącznicy z przystanku Lublin Airport do linii 7 na wschód – przyp. RK] jest uzależniona od możliwych do pozyskania środków finansowych – poinformował.

Program „Kolej Plus” w województwie lubelskim obejmuje pięć projektów. Oprócz opisywanej budowy linii do Łęcznej na ich liście jest modernizacja i elektryfikacja linii 69 i 72 z budową łącznicy omijającej stację Zawada, rewitalizacja linii Chełm – Włodawa (ze zmianą przebiegu końcowego odcinka i jego wydłużeniem), elektryfikacja linii 30 Łuków – Lublin oraz budowa linii Szastarka – Janów Lubelski – Biłgoraj. Dla wszystkich wymienionych inwestycji trwają prace projektowe. – Ponadto PKP PLK SA jest w trakcie opracowania studium wykonalności dla modernizacji linii kolejowej nr 7 na odcinku Lublin – Chełm – granica państwa – uzupełnił Malepszak.
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof
Plasser&Theurer
Kontron
Nokia

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Kongresy
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5
Zamknij