Partnerzy serwisu:
Pasażer

Wracają pociągi z Wierzchucina do Szlachty

Dalej Wstecz
Data publikacji:
21-02-2022
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PASAŻER
Wracają pociągi z Wierzchucina do Szlachty
Fot. Patryk 98, SM42.pl
Po ponad dwóch latach od zawieszenia połączeń, pociągi regionalne znów połączą Wierzchucin ze Szlachtą. Między miejscowościami zaplanowano 4 pary połączeń, kursujących w różnych relacjach. Zmiany mają wejść w życie od 13 marca.

Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego przywraca połączenia kolejowe, które zawiesił lub zlikwidował z powodu wybuchu pandemii koronawirusa. Od końca stycznia pociągi znów kursują między Sierpcem, a Toruniem. Co prawda są to tylko trzy pary połączeń w dni robocze w ciągu doby, lecz samorząd rozważa także uruchomienie kolejnych par kursów jeszcze w tym roku, o czym mówi nam Wiktora Plesiński, wicedyrektor Departamentu Transportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko – Pomorskiego w Toruniu. W ostatnim czasie marszałek województwa kujawsko-pomorskiego, Piotr Całbecki przekazał nam też, że dodanie kolejnych kursów na tej trasie zależy również od ich współfinansowania przez lokalne samorządy. Czas więc pokaże, czy na fragmencie linii 27 zwiększy się ilość realizowanych połączeń.

Wykluczone Bory Tucholskie

Poza wielomiesięcznym zawieszeniem połączeń między Toruniem, a Sierpcem, przez wybuch pandemii pociągi regionalne przestały także kursować pomiędzy Wierzchucinem i Szlachtą w Borach Tucholskich. Teraz pociągi znów mają połączyć te miejscowości i znacząco poprawić dostępność do transportu publicznego w tym rejonie. Połączenia mają zostać przywrócone od 13 marca bieżącego roku, a więc od momentu korekty obecnego rozkładu jazdy.

– Połączenia na linii kolejowej nr 201 zostaną przywrócone na kujawsko-pomorskim odcinku tej linii kolejowej od 13 marca br. Pociągi poranne będą realizowane na trasie Chojnice/Tuchola – Wierzchucin – Szlachta, natomiast popołudniowe - na trasie Tuchola – Wierzchucin – Czersk – powiedział nam Wiktor Plesiński.

4 pary pociągów w dni robocze

Co prawda nie uzyskaliśmy od władz regionu bardziej szczegółowych informacji na temat planowanych pociągów, lecz z pomocą przychodzi nam Portal pasażera, gdzie są już widoczne wznowione połączenia. Dzięki temu wiemy, iż między Wierzchucinem, a Szlachtą, a więc na niewykorzystywanym obecnie odcinku linii 201, mają kursować 4 pary połączeń w dni robocze. W weekendy między miejscowościami przewidziano natomiast dwie pary pociągów. Zarówno w dni robocze jak i w soboty oraz niedzielę, pociągi będą kursować w różnych relacjach, które nieco różnią się od tych, które podał nam dyrektor Wiktor Plesiński.

I tak w tygodniu, kiedy podróżny będzie chciał dotrzeć z Wierzchucina do Szlachty, będzie mógł wybrać jedno z dwóch porannych połączeń. Pierwsze z nich to pociąg odjeżdżający z Wierzchucina o 5:12, który dotrze do Szlachty o 5:39. Ten kurs będzie realizowany w relacji Wierzchucin – Terespol Pomorski przez Szlachtę i Laskowice Pomorskie. Drugim “porannym” pociągiem na fragmencie linii 201 będzie kurs, który odjedzie z Wierzchucina o 6:22, a w Szlachcie zamelduje się o 6:47. Relacja tego pociągu to Bydgoszcz Główna – Szlachta.

Ponadto w dobie zaplanowano także dwa połączenia po południu, które opuszczą Wierzchucin o 15:38 oraz 17:36. Do Szlachty będą docierać odpowiednio w ciągu 25 oraz 26 minut podróży. Relacje tych pociągów to kolejno Tuchola – Czersk oraz Wierzchucin – Czersk.

Dwa poranne i dwa popołudniowe połączenia

W przeciwnym kierunku, a więc ze Szlachty do Wierzchucina, także dotrzemy czterema pociągami uruchamianymi w ciągu doby. Poranne pociągi odjadą ze Szlachty o 5:49 oraz 6:53, a do Wierzchucina dotrą o 6:18 oraz 7:19. Ich pełne relacje to Szlachta – Chojnice przez Tucholę oraz Szlachta – Wierzchucin. Po południu pociągi ze Szlachty w kierunku Wierzchucina wyjadą o 17:01 oraz 18:53. Pierwszy z nich ma kursować w relacji Czersk – Wierzchucin, a drugi będzie wydłużony do Tucholi.

Oczywiście są to informacje z portalu pasażera, tak więc ostateczne godziny i relacje połączeń mogą się jeszcze nieznacznie zmienić. Pewne natomiast jest to, że pociągi wrócą na ten fragment linii kolejowej 201, choć przed zawieszeniem połączeń było ich o jedną parę więcej. Ponadto Zdaniem Rafał Wąsowicza, z Kujawsko-Pomorskiego Stowarzyszenia Rozwoju Transportu Publicznego, pociągi powinny kursować aż do Kościerzyny, tak aby były w stanie się wypełnić i nie woziły powietrza. Na ten moment nie wydaje się jednak, żeby takie połączenia miały szansę powrócić (przed zawieszeniem połączeń, w trakcie wakacyjnych weekendów kursowały dwie pary pociągów relacji Bydgoszcz – Kościerzyna).

Operatorem przywróconych połączeń będzie Arriva, która w województwie kujawsko-pomorski obsługuje kursy realizowane na trasach niezelektryfikowanych.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5