Partnerzy serwisu:
Pasażer

Całbecki: Więcej kursów na linii do Sierpca, gdy dołożą się gminy

Dalej Wstecz
Data publikacji:
17-02-2022
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PASAŻER
Całbecki: Więcej kursów na linii do Sierpca, gdy dołożą się gminy
fot. Lichen99, lic. CC BY-SA 3.0Dworzec Sierpc
Czy liczba połączeń na nowej trasie z Torunia do Sierpca jest wystarczająca? Marszałek województwa kujawsko-pomorskiego przyznaje, że kursów jest relatywnie niewiele. Wskazuje też drogę do zwiększenia oferty, w finansowanie przewozów musiałyby zaangażować się jednak lokalne samorządy niższego szczebla.

W ostatnim dniu stycznia wznowiona została obsługa połączeń kolejowych relacji Toruń – Sierpc przez Lipno. Pociągi wróciły tam po prawie dwuletniej przerwie – w marcu 2020 r. łącząca województwa mazowieckie i kujawsko-pomorskie trasa wypadła z rozkładu jazdy w związku z cięciami wprowadzonymi przez toruński samorząd w związku z rozpoczynającą się wówczas pandemią koronawirusa. Dziś kursów jest znacznie więcej niż przed ich zawieszeniem, bo wcześniej realizowana była tylko jedna para pociągów w pełnej relacji w ciągu doby.

Województwo nie ma planów samodzielnego rozszerzania oferty

Mimo to aktualny rozkład jazdy trudno uznać za szczególnie atrakcyjny, zakłada on bowiem trzy pary pociągów dziennie. Podobnie jak grudniowe przywrócenie ruchu pasażerskiego pomiędzy Opocznem w województwie łódzkim a Skarżyskiem-Kamienną w świętokrzyskim, gdzie do pociągu można wsiąść cztery razy dziennie, reaktywacja trasy Toruń – Sierpc bywa więc krytykowana jako niedająca mieszkańcom realnego dostępu do komunikacji kolejowej na poziomie zapewniającym zaspokojenie podstawowych potrzeb transportowych. – Zdaję sobie sprawę, że trzy pary połączeń to nie jest duża liczba – powiedział „Rynkowi Kolejowemu” Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego, zapewniając, że region będzie pracował nad zwiększeniem oferty.

Mimo to województwo nie zamierza obecnie samodzielnie finansować uruchamiania kolejnych kursów. Zamiast tego marszałek ma namawiać prezydentów Bydgoszczy i Torunia oraz starostów powiatów bydgoskiego i toruńskiego, a także włodarzy mniejszych jednostek administracyjnych, do powołania kolei metropolitalnej. To ta mogłaby w jego opinii odpowiedzieć na zapotrzebowanie mieszkańców i zaoferować dodatkowe pociągi. – Na funkcjonujące trzy, cztery pary pociągów można wówczas nałożyć kolejne – usłyszeliśmy.

UMWKP patrzy na sukces Poznańskiej Kolei Metropolitalnej

Polityk stojący na czele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego podkreślił, że dodatkowe kursy miałyby funkcjonować dzięki zaangażowaniu i wsparciu finansowemu lokalnych samorządów. – Wzorem mogą być tu rozwiązania zastosowane w Wielkopolsce – stwierdza Piotr Calbecki. Ocenia, że Poznańska Kolej Metropolitalna z gęstą siatką często obsługiwanych linii skutecznie odciążyła komunikację drogową, co było możliwe dzięki współpracy województwa z gminami.

Jak poinformowały nas służby prasowe UMWKP, wszystkie trzy pary istniejących kursów są finansowane w całości z budżetu województwa kujawsko-pomorskiego. Wcześniej deklarację woli współfinansowania połączeń wyrażało województwo mazowieckie. Na jego terenie leży bowiem stanowiące koniec trasy miasto Sierpc.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5