Partnerzy serwisu:
Infrastruktura

Symulatory pozwalają sprawdzić reakcje na nietypowe sytuacje na torach [film]

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Data publikacji:
12-12-2016
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Kolejowy

Podziel się ze znajomymi:

Producenci symulatorów kolejowych są coraz bardziej aktywni na polskim rynku, a przewoźnicy coraz częściej doceniają ich rolę w procesie szkolenia i sprawdzania umiejętności maszynistów. Zmiany prawne, które zostaną wprowadzone w 2018, uściślą wiele aspektów związanych z ich implementacją w Polsce.

– Nowoczesne symulatory pełnozakresowe, czyli te odseparowane od otoczenia, imitujące kabinę pojazdu kolejowego, to dziś bardzo nowoczesne urządzenia, dzięki którym prowadzący pojazd ulega złudzeniu przebywania za prawdziwym nastawnikiem. Ma to bardzo duży wpływ na jego zachowanie podczas szkoleń – mówił podczas Kongresu Kolejowego Marcin Trzaska, dyrektor ds. sektora kolejowego w firmie Qumak – producencie symulatorów.

Symulatory wpływają na podniesienie poziomu bezpieczeństwa

W Polsce nie ma już dyskusji co do tego, czy trening na symulatorze jest potrzebny czy nie. Zarówno przewoźnicy jak i Urząd Transportu Kolejowego zgadzają się co do tego, że takie szkolenia są jednym z ważniejszych elementów w procesie przygotowania maszynisty do pracy.

– Szczególnie sprawdzają się w zakresie sprawdzenia zachowania prowadzącego pojazd kolejowy w sytuacjach zdarzeń nadzwyczajnych, takich jak wtargnięcia na tory pieszego, zdarzenia związane z sytuacjami na przejazdach kolejowo-drogowych, czy zdarzenia związane z awariami pociągów – zaznacza Trzaska. – Wysoka jakość dźwięku i obrazu w nowoczesnych urządzeniach bardzo temu sprzyjają – dodaje.

3 godziny wirtualnej jazdy będzie konieczne

Konieczność stosowania symulatorów w szkoleniu, doskonaleniu zawodowym, ale także w procesach sprawdzających reakcję i wiedzę kierujących pojazdami, będzie obowiązująca już od 1 stycznia 2018 roku. – Każdy maszynista od tej daty będzie musiał mieć przeprowadzone szkolenie na symulatorze, w wymiarze 3 godzin rocznie. Ważna informacja jest też taka, że każdy ośrodek szkolący maszynistów, będzie musiał dysponować symulatorem. Przepis daje też możliwość dzierżawy takiego sprzętu – mówi Ignacy Góra, prezes Urzędu Transportu Kolejowego. – UTK weźmie aktywny udział w tworzeniu scenariuszy szkoleń. W ramach dobrych praktyk przedstawimy je na stronie UTK, aby ośrodki, które będą miał symulatory mogły z nich korzystać. Będą one wykonane na podstawie analizy sytuacji zaistniałych w związku z wypadkami – dodaje prezes UTK.

Zdaniem UTK egzaminy wykonywane na symulatorach powinien przeprowadzać podmiot niezależny, poza ośrodkami szkoleń. Umożliwi to lepszą ocenę umiejętności kandydatów na maszynistów i poziomu szkolenia wykonywanego przez ośrodki.

Więcej na temat symulatora oferowanego przez polską firmę Qumak, można przeczytać tutaj.
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5