Partnerzy serwisu:
Pasażer

SKPL chce jeździć z Sanoka na Ukrainę

Dalej Wstecz
Data publikacji:
07-08-2023
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PASAŻER
SKPL chce jeździć z Sanoka na Ukrainę
Fot. M. Szymajdazdjęcie ilustracyjne
Kolejny ciekawy krok prywatnego operatora SKPL Cargo. Spółka zgłosiła do Urzędu Transportu Kolejowego chęć operowania na trasie z Sanoka do granicznego Krościenka i dalej do ukraińskiego Chyrowa.

Po raz ostatni rozkładowe pociągi regionalne z Sanoka do Chyrowa kursowały w 2010 roku. Wtedy zawiesiły je Przewozy Regionalne, które nie mogły poradzić sobie z dewastacją wagonów przez przemytników i Straż Graniczną, która poszukiwała w dwuwagonowym składzie kontrabandy. Teraz SKPL ma pomysł na reaktywację pociągów na Ukrainę.

Urząd Transportu Kolejowego podał właśnie, że w połowie czerwca wpłynął wniosek SKPL Cargo w sprawie uruchomienia pasażerskiego połączenia komercyjnego na trasie Sanok – punkt graniczny w Krościenku – Sanok, „w ramach wykonywanego połączenia na trasie międzynarodowej Sanok – Chyrów – Sanok”.

– Na początku lipca przewoźnik uzupełnił braki we wniosku, a tym samym spełnił wymogi prawne niezbędne do opublikowania wersji jawnej powiadomienia w sprawie uruchomienia nowych połączeń – napisał UTK. Jak podaje urząd, we wniosku SKPL zadeklarował chęć uruchamiania trzech codziennych par transgranicznych pociągów w terminie od 15 grudnia 2024 r. do 14 grudnia 2029 r.

– W związku z przedstawieniem przez przewoźnika wszystkich informacji wymaganych przepisami (…) prezes Urzędu Transportu Kolejowego opublikował treść powiadomienia w sprawie dotyczącej otwartego dostępu (przyznanie otwartego dostępu) na swojej stronie internetowej – podał urząd. – Termin na wniesienie wniosków o przeprowadzenie badania równowagi ekonomicznej wynosi jeden miesiąc i rozpoczyna swój bieg, w każdym przypadku indywidualnie, od momentu doręczenia podmiotom uprawnionym jawnej wersji powiadomienia – czytamy w komunikacie urzędu.

Obecnie SKPL kursuje już po linii 108 z Sanoka w kierunku ukraińskiej granicy. Przewozy są wykonywane na zlecenie Polregio, do stacji Ustrzyki Dolne, trzy razy dziennie. Operator ma więc doświadczenie w kursowaniu na tej linii. Kursy trzeba by wydłużyć o niewiele ponad 10 kilometrów do Krościenka. Doprowadzenie pociągów do Chyrowa otworzyłoby zupełnie nowy międzynarodowy korytarz, który umożliwiłby łatwy wjazd do Polski Ukraińcom z regionu karpackiego.

Warto jednocześnie przypomnieć, że PKP PLK konsekwentnie, choć powoli i etapami remontuje linie do granicy z Ukrainą. Obecnie prace są prowadzone właśnie między Ustrzykami Dolnymi a Krościenkiem. Po stronie ukraińskiej zakończyła się już większość prac związanych z kompleksowym remontem linii do Chyrowa.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Kraków: Co z postojami pociągów SKA na nowym przystanku Grzegórzki?

Pasażer

Kraków: Co z postojami pociągów SKA na nowym przystanku Grzegórzki?

Kasper Fiszer, Jakub Madrjas 08 września 2023

Premiera IC Koziołek. Z Lublina do Poznania przez Radom

Pasażer

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Kraków: Co z postojami pociągów SKA na nowym przystanku Grzegórzki?

Pasażer

Kraków: Co z postojami pociągów SKA na nowym przystanku Grzegórzki?

Kasper Fiszer, Jakub Madrjas 08 września 2023

Premiera IC Koziołek. Z Lublina do Poznania przez Radom

Pasażer

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5