Partnerzy serwisu:
Pasażer

Ruszył nocny pociąg Sztokholm - Hamburg

Dalej Wstecz
Data publikacji:
05-09-2022
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
rynek kolejowy

Podziel się ze znajomymi:

PASAŻER
Ruszył nocny pociąg Sztokholm - Hamburg
Graf. SJNa razie, wbrew grafice przygotowanej przez SJ, pociąg Hamburg - Sztokholm ma tylko dwa wagony
Po 28 latach Koleje Szwedzkie uruchomiły nocne międzynarodowe połączenie kolejowe z Danią i Niemcami. SJ zaliczyły jednak falstart i pociąg jest zestawiony tylko z dwóch wagonów.

Koleje Szwedzkie zobowiązały się do uruchomienia pociągu międzynarodowego, z uwagi na umowę rządową. Dwa lata temu na zlecenie rządu opracowano plan rozwoju siatki połączeń międzynarodowych. W dokumencie wskazano połączenie Sztokholm – Hamburg jako priorytetowe. Kolejną relacją ma być Malmo – Bruksela. 

Pociąg kursuje od 1 września. Wtedy, odjeżdżając o 21:55 z Hamburga, zabrał na pokład pierwszych gości, w tym, m.in. polityków i dziennikarzy. Pociąg prowadziła wielosystemowa lokomotywa Vectron należąca do poolu taborowego Railpool. Na pokładzie nie znalazło się zbyt wielu pasażerów, bo… pociąg zestawiony był wyłącznie z elektrowozu i dwóch wagonów kuszetek, które odkupiono od DB i należycie odnowiono. Wkrótce w składzie będzie więcej wagonów, ale do tego potrzeba zezwolenia duńskiej administracji kolejowej. Decyzji na włączenie do pociągu wagonów sypialnych i z miejscami siedzącymi jeszcze ze strony duńskiej nie zapadła (pociąg przejeżdża przez Danię, choć zatrzymuje się tylko w Odense, co ewidentnie zaszkodziło premierze pociągu.

Do Sztokholmu pociąg dojeżdża na godzinę 9:55, natomiast powrotny rozkład jazdy jest mniej przyjazny. Ze stolicy Szwecji pociąg odjeżdża wcześnie, bo o 16:15, do Hamburga dociera na 5:31. Nie jest to najlepsza pora na pobudkę, jednak Szwedzi wyjaśniają, że o tej porze pasażerowie mogą kontynuować podróż w głąb Niemiec pociągami DB. Bilety na pojedyncze miejsce w sześciołóżkowej kuszetce można kupić od 738 koron (325 złotych). Na tą chwilę, miejsce w dwóch wagonach są wyprzedane na kilkanaście dni w przód.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że na swój własny rachunek ekonomiczny, bez rządowej pomocy finansowej, codziennie do Berlina kursuje już prywatny operator Snälltåget, który przez noc łączy Malmo z Berlinem. Pomimo wysokich cen biletów podróże tym pociągiem cieszą się powodzeniem.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5