Rozpoczyna się kolejny etap modernizacji linii kolejowej 201, łączącej Bydgoszcz z Trójmiastem. PKP PLK podpisały umowę na prace budowlane na odcinku między Maksymilianowem a Wierzchucinem o wartości 878 mln zł netto. Budowa drugiego toru i elektryfikacja trasy stworzą nowe możliwości podróży oraz przewozu towarów koleją. Inwestycja jest dofinansowana ze środków Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko 2021-2027.
Modernizacja linii kolejowej 201 to jedna z najważniejszych inwestycji PLK SA w północnej części kraju. Jej realizacja zapewni nie tylko oczekiwaną przez mieszkańców jakość podróżowania koleją między woj. kujawsko-pomorskim a pomorskim, ale także usprawni przewóz ładunków na trasie północ – południe, ze szczególnym uwzględnieniem perspektyw rozwoju portów morskich w Gdyni i Gdańsku. Zadanie na historycznej „Węglówce” jest podzielone na siedem odcinków, z czego trzy są już w trakcie realizacji.
Podpisano dziś umowę na realizację prac na kolejnym, blisko 32-kilometrowym odcinku Maksymilianowo – Wierzchucin, które za kwotę 878 525 797,38 zł netto (1 080 586 730,78 zł brutto) zrealizuje firma Strabag. Wyłoniony w przetargu wykonawca przygotuje również projekt w zakresie branży sterowania ruchem kolejowym i telekomunikacji. Zadanie jest dofinansowanie przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko 2021-2027.
– Linia kolejowa nr 201 stanie się jednym z najważniejszych szlaków komunikacyjnych w kraju. Na zmodernizowanej, dwutorowej i zelektryfikowanej trasie zwiększymy możliwości przewozu ładunków koleją. Ma to kluczowe znaczenie dla planów rozwojowych portów w Gdyni i Gdańsku. Z inwestycji zadowoleni będą także podróżni z woj. kujawsko-pomorskiego i pomorskiego, którzy zyskają oczekiwany komfort obsługi na przebudowanych stacjach i przystankach. Nowe parametry trasy stworzą możliwości do przygotowania atrakcyjniejszych rozkładów jazdy pociągów – powiedział Marcin Mochocki, członek zarządu i dyrektor ds. realizacji inwestycji PKP PLK.
Na trasie zbudowany zostanie drugi tor, a linia zostanie zelektryfikowana. Pozwoli to na poprawę przepustowości linii, na którą będzie mogło wyjechać więcej pociągów. Z myślą o wygodzie podróżnych, w tym osób o ograniczonych możliwościach poruszania się, wykonawca przebuduje perony na stacjach i przystankach: Stronno, Serock, Błądzim, Wudzyn, Lubania-Lipiny, Świekatowo i Lipienica. Zabudowa nowych rogatek i sygnalizatorów świetlnych na 10 przejazdach kolejowo-drogowych podniesie poziom bezpieczeństwa na styku dróg i torów. W dwóch lokalizacjach przejazdy zostaną zastąpione skrzyżowaniami bezkolizyjnymi (Serock, skrzyżowanie z drogą wojewódzką nr 240). Sprawny i bezpieczny ruch pociągów będzie możliwy dzięki nowym urządzeniom systemu sterowania ruchem kolejowym oraz przebudowie 34 obiektów inżynieryjnych – mostów, wiaduktów, przepustów i przejść pod torami.
W efekcie pociągi pasażerskie pojadą z prędkością do 160 km/h (obecnie do 120 km/h), o około 20 minut krócej niż obecnie, a towarowe 120 km/h (obecnie do 80 km/h). Przewóz ładunków będzie mógł być prowadzony z wykorzystaniem najdłuższych i najcięższych pociągów (do 750 metrów i nacisku na oś 22,5 tony). Co nie mniej istotne, zmniejszy się oddziaływanie linii na najbliższe sąsiedztwo i środowisko naturalne. Zakończenie prac w ramach zadania "Odcinek 2 – roboty budowlane na linii kolejowej nr 201 odc. Maksymilianowo – Wierzchucin" w ramach projektu „Prace na odcinku Maksymilianowo – Kościerzyna” jest planowane w 2029 r.
W ramach modernizacji linii nr 201 są realizowane
prace na trzech odcinkach: stacja
Maksymilianowo, Kościerzyna – Somonino (wraz z
linią 214 Somonino – Kartuzy) oraz Somonino – Gdańsk Osowa (wraz z elektryfikacją linii 229 na odc. Glincz – Kartuzy). Wyłoniono wykonawców dla odcinków
Wierzchucin – Lipowa Tucholska oraz
Lipowa Tucholska – Kościerzyna. Trwa procedura wyłaniania wykonawcy dla odcinka
Gdańsk Osowa – Gdynia Główna. Prace na kujawsko – pomorskim odcinku trasy mają zakończyć się w 2029 r., a na pomorskim w 2028 r. (Kościerzyna – Somonino oraz Somonino – Gdańsk Osowa), w 2029 r. (odcinek Lipowa Tucholska – Kościerzyna) i w 2032 r. (Gdańsk Osowa – Gdynia Główna).