Partnerzy serwisu:
Prawo i polityka

PKP SA do końca miesiąca wróci do Ministerstwa Infrastruktury

Dalej Wstecz
Partner działu

Hanton

Data publikacji:
08-03-2024
Ostatnia modyfikacja:
08-03-2024
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRAWO I POLITYKA
PKP SA do końca miesiąca wróci do Ministerstwa Infrastruktury
Fot. archiwum
Ministerstwo Infrastruktury do końca tego miesiąca przejmie nadzór nad PKP SA - wynika z projektu prac legislacyjnych rządu. Tymczasem W zarządach spółek kolejowych wciąż nie nastąpiły oczekiwane zmiany kadrowe - poza PKP PLK.

W 2019 roku powołano nowe Ministerstwo Aktywów Państwowych, co spowodowało kilkukrotne przetasowania w nadzorze nad spółkami. Ostatecznie PKP SA pozostało w nim do dziś. Jednak już przed miesiącem informowaliśmy, że może się to szybko zmienić.

Zmiany te stają się już faktem - w biuletynie prac rządu ukazał się projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie "wykazu spółek, w których prawa z akcji Skarbu Państwa wykonuje Prezes Rady Ministrów lub inni członkowie Rady Ministrów, pełnomocnicy Rządu lub państwowe osoby prawne, w tym jednoosobowe spółki Skarbu Państwa". Projekt przewiduje właśnie przekazanie z MAP do Ministerstwa Infrastruktury nadzoru nad PKP SA. Planowany termin przyjęcia projektu przez radę ministrów to I kwartał 2024 r.; ma się to zatem dokonać jeszcze w tym miesiącu.

- Porozrzucanie spółek kolejowych po różnych resortach na pewno się nie sprawdziło i nie służyło wspólnej polityce. Przykład samego PKP SA jest jednym z jaskrawszych w kontekście chociażby problemów wynikających z inwestycji dworcowych i braku porozumienia w wielu sprawach z PKP PLK - komentuje Adrian Furgalski, prezes Zespołu Doradców Gospodarczych TOR. Dodaje, że ważnym będzie także ustawowe przesunięcie nadzoru nad CPK do resortu infrastruktury oraz Polregio - które wydaje się jego zdaniem być spółką mocno zapomnianą przez Państwo.

Coraz więcej osób w branży zaskoczonych jest tym, że mimo upływu kolejnych miesięcy w branży kolejowej nie doszło do żadnych zmian strukturalnych lub kadrowych w innych spółkach, niż PKP PLK, gdzie trwa konkurs na nowy zarząd. - Z całą pewnością proces uzgadniania zmian personalnych trwa już zbyt długo zważywszy na ogrom problemów do rozwiązania chociażby w staczającym się coraz szybciej PKP Cargo - komentuje Furgalski. - Z pewnością oczekiwanie na zmianę rozporządzenia nie jest wymówką do bezruchu personalnego - podkreśla.


Partner działu

Hanton

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5