Partnerzy serwisu:
Tabor i technika

PKP Intercity kupuje od Newagu 63 lokomotywy Griffin 200

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Rawag
Recaro-Growag
Radionika
Wago Elwag
Voith Turbo
Aste
R&G Plus

Data publikacji:
10-01-2024
Ostatnia modyfikacja:
10-01-2024
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
rynek kolejowy

Podziel się ze znajomymi:

TABOR I TECHNIKA
PKP Intercity kupuje od Newagu 63 lokomotywy Griffin 200
Fot. NewagGriffin na 200 km/h
PKP Intercity podpisało umowę z nowosądecką firmą Newag na zakup 63 elektrycznych lokomotyw wielosystemowych z opcją zamówienia kolejnych 32 i świadczeniem 5-letniej usługi utrzymania. To pierwsze w historii, zarówno przewoźnika, jak i producenta, tak duże zamówienie jednej serii pojazdów. Wartość umowy to blisko 2,3 mld złotych brutto.

W połowie 2021 roku PKP Intercity ogłosiło postępowanie w trybie dialogu konkurencyjnego na dostawę 63 elektrycznych lokomotyw elektrycznych z opcją na 32 pojazdy wraz ze świadczeniem usług ich utrzymania. W połowie listopada ubiegłego roku przewoźnik dokonał otwarcia ofert. Jedynym wykonawcą, który złożył ofertę w postępowaniu był Newag. Co istotne - przedstawiona oferta mieściła się w zakładanym przez PKP Intercity kosztorysie.

– Po dokonaniu oceny oferty względem przyjętych kryteriów, do których należały m.in. cena jednostkowa dostawy pojazdu czy stawka za świadczenie usług utrzymania, a także dopełnieniu wszystkich wymaganych czynności, nastąpiło podpisanie umowy – napisało biuro prasowe spółki.

– Po raz pierwszy w historii naszej spółki podpisujemy umowę na zamówienie tak dużej liczby pojazdów trakcyjnych jednej serii. Dzięki temu realizujemy kolejny punkt przyjętej strategii taborowej, która zakłada, że do 2030 roku wszystkie lokomotywy w naszym parku taborowym będą poruszały się z prędkością 160-200 km/h, co pozwoli nam zapewnić szybkie przejazdy po Polsce – mówi Tomasz Gontarz, wiceprezes Zarządu PKP Intercity.

Zamówienie tak dużej liczby pojazdów jednej serii pozwoli nam w przyszłości łatwiej je utrzymywać oraz serwisować. Zgodnie z umową, usługę utrzymania producent będzie pełnił przez 5 lat lub do wykonania pierwszej naprawy poziomu 4 włącznie, ponadto w okresie świadczenia usług utrzymania przez producenta w proces ten będą zaangażowani pracownicy PKP Intercity celem zdobycia niezbędnych doświadczeń i umiejętności, które będą wykorzystywane w przyszłości przy wykonywaniu usług utrzymania samodzielnie – dodaje Jarosław Oniszczuk, członek Zarządu PKP Intercity.

Pierwsze Griffiny 200 z nowej serii pojazdów mają być w PKP Intercity w styczniu 2026

– Po raz pierwszy w Nowym Sączu będziemy realizować tak duże zamówienie. Pierwsze 2 lokomotywy dostarczymy przewoźnikowi w terminie do 24 miesięcy od daty podpisania umowy, a całe zamówienie musi być zrealizowane w terminie 60 miesięcy od daty podpisania umowy – mówi Zbigniew Konieczek, prezes zarządu Newagu.

Warto w tym kontekście przypomnieć, że Newag buduje już dla PKP Intercity 15 identycznych lokomotyw. Obecnie są one przygotowane do testów w Velimiu w Czechach, a później rozpocznie się proces homologacji w Niemczech, Czechach, na Słowacji, w Austrii i na Węgrzech. Chociaż pierwsze dwie lokomotywy Griffin 200 są już gotowe (a jedna z nich w ramach testów ostatnio rozpędziła się do 240 km/h), to wciąż PKP Intercity nie dostało ich do dyspozycji. Ma się to stać na wiosnę, z rocznym opóźnieniem. Aż do października 2026 roku Newag ma czas na uzyskanie zezwoleń na kursowanie piętnastu wielosystemowych Griffinów 200 za granicą.

W związku z tym, że kupione właśnie 63 lokomotywy będą identyczne jak opisane wyżej, zarówno PKP Intercity jak i Newag liczą na to, że budowa i homologacja za granicą nie będą nastręczać żadnych problemów.

Pojazdy poprowadzą pociągi także za granicę

Nowe wielosystemowe lokomotywy będą mogły poruszać się na liniach kolejowych zasilanych napięciami trakcyjnymi: 3kV DC, 15kV AC, 25kV AC. Prędkość maksymalna pojazdów ma wynosić nie mniej niż 200 km/h. Producent musi uzyskać dopuszczenie pojazdów do eksploatacji w sześciu krajach, tj. w Polsce, Niemczech, Austrii, Czechach, Słowacji i na Węgrzech. Wszystkie lokomotywy będą wyposażone w system ETCS poziomu drugiego.

Umowa przewiduje możliwość skorzystania z prawa opcji i zamówienia przez PKP Intercity dodatkowych 32 lokomotyw tej serii. Wówczas wartość zamówienia wzrosłaby do prawie 3,5 mld zł brutto. Czas dostawy dodatkowych pojazdów pozostaje taki sam jak w pierwotnym zamówieniu.

Wszystkie lokomotywy na 160-200 km/h

Do końca 2030 roku park lokomotyw PKP Intercity ma się składać tylko z pojazdów osiągających prędkość 160-200 km/h. W ostatnich kilku latach spółka zamówiła łącznie z prawami opcji 127 elektrycznych jedno- lub wielosystemowych czy dwunapędowych lokomotyw. Dzisiejsza umowa zwiększa tę liczbę do 190. Wartość wszystkich zamówień lokomotyw (włącznie z prawami opcji) wynosi 5,5 mld zł brutto. Natomiast wartość wszystkich zakontraktowanych inwestycji PKP Intercity wynosi obecnie niemal 11 mld zł brutto.

Dostarczonych PKP Intercity zostało już 30 lokomotyw serii EU160 Griffin wyprodukowanych przez Newag, gdzie spółka skorzystała z prawa opcji w zamówieniu 20+10. W trakcie realizacji są zamówienia również realizowane w Nowym Sączu: 20 lokomotyw elektrycznych serii EU160 Griffin (z czego 3 zostało odebranych przez przewoźnika w grudniu 2023 roku), 15 lokomotyw wielosystemowych i 46 lokomotyw elektrycznych jednosystemowych. 16 nowych lokomotyw elektryczno-spalinowych dla PKP Intercity produkuje także bydgoska Pesa.
Partnerzy działu

Rawag
Recaro-Growag
Radionika
Wago Elwag
Voith Turbo
Aste
R&G Plus

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Newag: Griffiny 200 dla PKP IC w Żmigrodzie. Ostatnie testy [zdjęcia]

Tabor i technika

Newag: Griffiny 200 dla PKP IC w Żmigrodzie. Ostatnie testy [zdjęcia]

Jakub Madrjas 22 kwietnia 2024

Newag: Kolejne cztery Impulsy dla Śląska

Biznes

Newag: Kolejne cztery Impulsy dla Śląska

Jakub Madrjas 10 kwietnia 2024

CBA sprawdza umowę na dostawę Impulsów dla Pomorza Zachodniego

Prawo i polityka

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Newag: Griffiny 200 dla PKP IC w Żmigrodzie. Ostatnie testy [zdjęcia]

Tabor i technika

Newag: Griffiny 200 dla PKP IC w Żmigrodzie. Ostatnie testy [zdjęcia]

Jakub Madrjas 22 kwietnia 2024

Newag: Kolejne cztery Impulsy dla Śląska

Biznes

Newag: Kolejne cztery Impulsy dla Śląska

Jakub Madrjas 10 kwietnia 2024

CBA sprawdza umowę na dostawę Impulsów dla Pomorza Zachodniego

Prawo i polityka

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5