Partnerzy serwisu:
Pasażer

Łódź – Radom bez przesiadek najwcześniej po wygaśnięciu pandemii

Dalej Wstecz
Data publikacji:
23-03-2021
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PASAŻER
Łódź – Radom bez przesiadek najwcześniej po wygaśnięciu pandemii
fot. Kasper FiszerSkomunikowanie pociągów w Drzewicy
Województwo łódzkie nie planuje na razie uruchamiać bezpośrednich pociągów z Łodzi do Radomia. Sytuacja podróżujących na południowe Mazowsze ma zaś poprawić się dzięki lepszym skomunikowaniom. Od kilku dni z jedną przesiadką można też dotrzeć do Skarżyska-Kamiennej.

W grudniu zeszłego roku pociągi Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej zaczęły obsługiwać trasę Łódź – Tomaszów Mazowiecki – Drzewica. Z Drzewicy do Radomia od dawna kursują zaś składy Kolei Mazowieckich. Pośrednio odtworzone zostało więc połączenie Łodzi i Radomia, ale pomiędzy tymi dwoma stosunkowo dużymi i nieodległymi miastami wciąż nie można podróżować żadnym pociągiem bezpośrednim – ani regionalnym, ani dalekobieżnym. W okresie pandemii zmniejszyła się też liczba spinających te ośrodki kursów autobusowych.

Pandemia utrudnia analizy potrzeb

Na razie nie ma jednak szans na zmianę tego stanu rzeczy, choć z punktu widzenia podróżnych korzystny wydawałby się układ przemiennej obsługi całego ciągu Łódź – Tomaszów – Drzewica – Radom przez obu przewoźników (Koleje Mazowieckie i Łódzką Kolej Aglomeracyjną). Władze sąsiednich województw nie prowadzą na razie rozmów dotyczących kursów bezpośrednich. Co więcej, samorząd województwa łódzkiego wykluczył realizację takiego scenariusza w najbliższym czasie, tłumacząc to specyfiką aktualnych uwarunkowań.

– Ograniczenia w funkcjonowaniu poszczególnych obszarów życia w związku z koronawirusem mają bezpośredni wpływ również na możliwości realizacji przewozów kolejowych – stwierdza Wydział Komunikacji Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. – W związku z tym ewentualne analizy dotyczące bezpośredniego skomunikowania Łodzi i Radomia mogą zostać przeprowadzone dopiero po zakończeniu pandemii – czytamy w przesłanym nam komunikacie. Nie zapadła więc decyzja, czy samorząd regionu łódzkiego będzie dążył do uruchomienia pociągów bezprzesiadkowych w późniejszym terminie.

Na razie lepsze skomunikowania

W związku ze stale zmieniającą się sytuacją epidemiczną trudno jest też określić, kiedy można spodziewać się w tej sprawie jakichkolwiek rozstrzygnięć. Służby prasowe marszałka zapewniają jednak, że władze będą starały się poprawić sytuację podróżnych poprzez koordynację rozkładów jazdy obu samorządowych spółek. – Prowadzone są rozmowy pomiędzy operatorami mające na celu skomunikowanie w Drzewicy pociągów ŁKA i KM – informuje UMWŁ.

W ramach marcowej korekty rozkładu jazdy pojawiło się już kolejne – czwarte – takie skomunikowanie. Pociąg z i do Łodzi zsynchronizowany jest z przyspieszonym kursem KM „Radomiak”. Dzięki temu czas przejazdu z Łodzi do Radomia wynosi około dwie godziny. Z jedną przesiadką można też dotrzeć do Skarżyska-Kamiennej. Przypomnijmy, że województwa łódzkie i świętokrzyskie chcą też w przyszłości odtworzyć alternatywny ciąg do Skarżyska przez Opoczno i Końskie.

Wiemy już natomiast, że wkrótce pociągi bezpośrednie z Radomia do Łodzi uruchomi PKP Intercity. Ministerstwo Infrastruktury zapowiedziało bowiem, że wznowi obsługę ciągu Lublin – Łódź. Na trasę skierowane zostaną nowe jednostki Flirt.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5