Partnerzy serwisu:
Pasażer

ŁKA dotarła do Drzewicy. Udana inauguracja przewozów

Dalej Wstecz
Data publikacji:
13-12-2020
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PASAŻER
ŁKA dotarła do Drzewicy. Udana inauguracja przewozów
fot. Kasper FiszerPociąg ŁKA w Drzewicy
Bez przeszkód odbył się inauguracyjny kurs ŁKA z Łodzi do Drzewicy. Przesunięta o kilka miesięcy reaktywacja połączeń regionalnych na zachodnim odcinku linii nr 22 umożliwia przejazd z przesiadką z Łodzi do Radomia. Sześć par pociągów do stolicy województwa uzyskali zaś mieszkańcy kilku miejscowości leżących w powiatach tomaszowskim i opoczyńskim.

13 grudnia punktualnie o 6:40 z Łodzi Fabrycznej odjechał pierwszy rozkładowy pociąg do Drzewicy w historii Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Inauguracja przewozów na tej trasie oznacza przywrócenie regularnego ruchu regionalnego pomiędzy Tomaszowem Mazowieckim a Drzewicą na linii nr 22 po pięcioletniej przerwie. Oferta połączeń jest zresztą znacznie bogatsza niż przed ich ostatnią likwidacją: w rozkładzie znalazło się obecnie sześć par kursów, a w ostatnim okresie funkcjonowania linii pociąg kursował tylko dwa razy dziennie.

Bez oficjalnych przemów, ale w zgodzie z rozkładem jazdy

Pierwszy kurs obsłużył skład dwóch jednostek Stadler Flirt. Inauguracyjny przejazd odbył się bez problemów i zgodnie z rozkładem jazdy. Poprawnie działały wszelkie urządzenia pokładowej informacji pasażerskiej, pociąg był też prawidłowo zapowiedziany na łódzkich dworcach oraz wyświetlony na stacyjnych tablicach. W niedzielę wczesnym rankiem zapełnienie w wagonach nie było jednak duże i do stacji docelowej dotarło kilkanaście osób. Kasy bez problemów wydawały podróżnym bilety, co jeszcze kilka lat temu w pierwszym okresie po otwarciu nowej trasy nie byłoby na polskiej sieci kolejowej oczywistością.

Inaczej niż podczas poprzednich rozszerzeń sieci obsługiwanej przez Łódzką Kolej Aglomeracyjną, tym razem w związku z obecną sytuacją epidemiczną nie było oficjalnego powitania pociągu na jego stacji końcowej, konferencji prasowej i przemówień przedstawicieli spółki czy urzędu marszałkowskiego. Pandemia koronawirusa znacząco wpłynęła również na datę otwarcia połączenia. Pierwotnie samorząd regionalny chciał bowiem uruchomić pociągi już w czerwcu, przesunął jednak inaugurację, tłumacząc swoją decyzję utrzymującym się spadkiem frekwencji w transporcie publicznym.

Możliwość przesiadki na pociąg Kolei Mazowieckich

Trzy z sześciu par połączeń ŁKA są skomunikowane w Drzewicy z pociągami Kolei Mazowieckich w kierunku Radomia. Po godz. 8:00 w Drzewicy po raz pierwszy zjechały się więc pociągi dwóch samorządowych spółek. Z możliwości przesiadki skorzystało parę osób, a wydaje się, że w związku z bardzo słabą ofertą przewoźników autobusowych pomiędzy Łodzią a południowym Mazowszem opcja ta będzie się cieszyć rosnącą popularnością.

Po reaktywacji na kolejową mapę Polski wróciło kilka miejscowości: 1-tysięczny Brzustów, znacznie mniejszy Antoniów, niewielka Dęba (przystanek kolejowy nazywa się tu Dęba Opoczyńska) i Radzice mające ok. 600 mieszkańców. Czas przejazdu ze wszystkich tych wsi do Łodzi wydaje się atrakcyjny, i to pomimo założonej w wielu przypadkach w rozkładzie jazdy zmiany kierunku jazdy pociągu w Koluszkach. Ta prowadzona jest bardzo sprawnie, a czas przewidziany na tę operację wynosi sześć minut.
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5