Partnerzy serwisu:
Pasażer

Kolejny rok bez pociągów na Białoruś, bo... pandemia

Dalej Wstecz
Data publikacji:
08-08-2023
Źródło:
RK

Podziel się ze znajomymi:

PASAŻER
Kolejny rok bez pociągów na Białoruś, bo... pandemia
fot. Vedenei, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.orgPrzejście graniczne Terespol-Brześć
Z Polski na Białoruś nie kursują obecnie żadne pociągi pasażerskie. Wiemy już, że podobnie będzie przynajmniej do grudnia przyszłego roku. MI nie planuje bowiem wznowienia organizacji kursów do Brześcia, Grodna czy w głąb sąsiedniego kraju.

Od momentu wybuchu pandemii koronawirusa w 2020 r. polska Rada Ministrów przyjmowała kolejne rozporządzenia, na mocy których niemożliwe stało się uruchamianie pasażerskich połączeń kolejowych pomiędzy Polską a Białorusią. Ostatni z takich aktów prawnych obowiązywał do kwietnia tego roku. Z polskiego systemu prawnego zniknęło więc jedno z ostatnich obostrzeń wprowadzanych w związku z zapobieganiem rozprzestrzeniania się choroby COVID-19.

Wciąż zamknięte są przejścia graniczne

Paradoksalnie nie oznacza to, że aktualnie dozwolone jest realizowanie pasażerskiego ruchu kolejowego pomiędzy krajami. Zniknął co prawda ogólny zakaz jego prowadzenia, ale w mocy pozostaje inne rozporządzenie przyjęte w marcu 2020 r., tuż po wykryciu pierwszych przypadków choroby w Polsce. Wydał je Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, a jego postanowienia są wiążące aż do odwołania, które do tej pory nie nastąpiło.

– Niedozwolony jest osobowy ruch graniczny z Republiką Białorusi przez kolejowe przejścia Kuźnica Białostocka – Grodno i Terespol – Brześć – mówi Szymon Huptyś, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury. Dodajmy, że są to jedyne dwa przejścia, na których jeszcze nieco ponad trzy lata temu odprawiano podróżnych. Pomiędzy Czeremchą a Wysokolitowskiem pociągi pasażerskie przestały kursować ponad dekadę wcześniej - i nie powróciły mimo wydania na inwestycje 30 milionów złotych.

Pociągów nie ma i nie będzie

Trwają prace nad kolejnym rocznym rozkładem jazdy, który wejdzie w życie w połowie grudnia tego roku. Nawet jeśli do tego czasu MSWiA wyda rozporządzenie o końcu obowiązywania zakazu ruchu międzynarodowego przez Terespol i Kuźnicę, w grafiku połączeń na rok 2024 nie znajdą się finansowane przez MI kursy do Brześcia, Grodna albo dalszych miast Białorusi, w tym Mińska. – Wraz z PKP Intercity nie planujemy uruchamiać kolejowych połączeń pasażerskich Polska – Białoruś – deklaruje jednoznacznie rzecznik MI.

Przed wybuchem pandemii z Terespola do Brześcia kursowały także pociągi regionalne. Na razie nie ma jednak żadnych planów wznowienia ich obsługi. Kolejowa granica polsko-białoruska pozostanie zatem otwarta tylko dla przewoźników towarowych.

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Kraków: Co z postojami pociągów SKA na nowym przystanku Grzegórzki?

Pasażer

Kraków: Co z postojami pociągów SKA na nowym przystanku Grzegórzki?

Kasper Fiszer, Jakub Madrjas 08 września 2023

Premiera IC Koziołek. Z Lublina do Poznania przez Radom

Pasażer

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Kraków: Co z postojami pociągów SKA na nowym przystanku Grzegórzki?

Pasażer

Kraków: Co z postojami pociągów SKA na nowym przystanku Grzegórzki?

Kasper Fiszer, Jakub Madrjas 08 września 2023

Premiera IC Koziołek. Z Lublina do Poznania przez Radom

Pasażer

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5