Partnerzy serwisu:
Infrastruktura

Kolejne opóźnienie modernizacji linii do portów w Szczecinie i Świnoujściu

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Data publikacji:
27-07-2022
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

Mimo deklaracji, nie udało się zakończyć projektów modernizacji dostępu kolejowego do portów w Szczecinie i Świnoujściu w połowie 2022 roku. PKP PLK zapewnia jednak, że obie inwestycje, warte łącznie 1,5 mld złotych, są już na ukończeniu.

Te inwestycje miały zostać zrealizowane już dawno - PKP PLK zamówiła dokumentację dla linii do portów w Szczecinie i Świnoujściu w 2016 roku, a umowę na dofinansowanie projektu podpisano w 2017 roku. Inwestycji nie udało się jednak skończyć w 2020 roku - dopiero w lipcu 2019 roku podpisano bowiem umowę z wykonawcą, firmą Torpol.

Z PKP PLK Torpol zawarł dwa odrębne kontrakty, o łącznej wartości 1,44 mld zł netto (niemal 1,8 mld zł brutto). Termin ich realizacji upływał w ciągu 31 miesięcy od podpisania umowy, a więc w lutym 2022 roku. Prace wciąż jednak nie są zakończone. PLK zapewnia, że stanie się to w II połowie tego roku.

Postępy prac w Szczecinie

Jak informuje PKP PLK, na stacji Szczecin Port Centralny została wykonana większość prac. Zakończono budowę nowych układów torowych wraz z rozjazdami. Sprawny i bezpieczny przewóz towarów do i z portu zapewniają zmodernizowane obiekty inżynieryjne. Postępują prace związane z robotami okołotorowymi, profilowanie i wzmacnianie nasypów, budowa placów i wewnętrznych dróg dojazdowych, wywieszanie sieci trakcyjnej.

W fazie końcowej znajduje się budowa nowej Nastawni Centralnej, do której w ramach centralizacji sterowania ruchem kolejowym, zostanie przeniesione sterowanie z pięciu okręgów nastawczych. W budynku nowej Nastawni Centralnej zostanie zlokalizowane Centrum Utrzymania i Diagnostyki. Centralizacja sterowania ruchem kolejowym poprawi funkcjonalność stacji, zwiększy przepustowość infrastruktury kolejowej oraz bezpieczeństwo ruchu kolejowego - zapewnia inwestor.

Postępy prac w Świnoujściu


PLK dodaje, że również na stacji Świnoujście została wykonana większość prac. Zakończono budowę nowych układów torowych wraz z rozjazdami oraz przebudowano jeden obiekt inżynieryjny (przepust). Postępują prace związane z robotami okołotorowymi, profilowanie i wzmacnianie nasypów, budowa placów i wewnętrznych dróg dojazdowych. W rejonie Portu Świnoujście wybudowany został drugi tor między stacjami Świnoujście Przytór a Świnoujście. Dzięki temu zwiększyła się przepustowość – może pojechać więcej pociągów, co zapewnia lepszą ofertę przewozową - zapewnia inwestor.

Podobnie jak w Szczecinie w fazie końcowej znajduje się budowa Nastawni Centralnej, do której w ramach centralizacji sterowania ruchem kolejowym, zostanie przeniesione sterowanie z trzech okręgów nastawczych, dzięki czemu poprawi się funkcjonalność stacji, zwiększy przepustowość infrastruktury kolejowej oraz bezpieczeństwo ruchu kolejowego - podsumowuje PKP PLK.


Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5