Partnerzy serwisu:
Tabor i technika

Zaskakujące oferty w przetargu na nowe lokomotywy PKP IC

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Rawag
Growag
Radionika
Wago Elwag
Voith Turbo
3M
Aste
R&G Plus

Data publikacji:
31-10-2017
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

TABOR I TECHNIKA
Zaskakujące oferty w przetargu na nowe lokomotywy PKP IC
Fot. Marek Bajszczak, SM42.plLokomotywa Siemens Vectron na testach w PKP IC
Dziś (31 października) PKP Intercity otworzyło oferty w przetargu na dostawę 20 nowych lokomotyw elektrycznych wraz z utrzymaniem. Potwierdziły się nieoficjalne informacje "Rynku Kolejowego": oferty nie złożyła firma Siemens, a o zamówienie walczą firmy z Polski i Chin.

Termin składania ofert w ogłoszonym w lipcu postępowaniu pierwotnie ustalono na 30 września. Był on jednak kilkukrotnie przesuwany. Jedną z przyczyn było kilkaset pytań do specyfikacji zamówienia, które zadali potencjalni wykonawcy.

Dwukrotnie zmieniano też sposób wyboru najkorzystniejszej oferty. Pierwotnie można było uzyskać 10 pkt. za termin dostawy pojazdu, a kolejne 10 – za pojazd o prędkości eksploatacyjnej równej bądź większej niż 200 km/h.  Ostatecznie z punktów za oba te kryteria zrezygnowano. 

Trzech wykonaców


Jak się okazało, ostatecznie oferty złożyło tylko trzech wykonawców. To polskie firmy Newag i Pesa, a także chiński CRRC Sifang . Swojej propozycji nie przedstawił m.in. Siemens, upatrywany przez wielu jako faworyt postępowania. Sprawy komplikuje fakt, że według informacji "Rynku Kolejowego" najkorzystniejszą ofertę złożył Newag, ale przekracza ona budżet zamawiającego. Oferta Pesy jest druga w kolejności pod względem punktów i mieści się w budżecie. 

Oferty będą oceniane na mocy kryterium: ceny jednostkowej (44 proc. punktów), stawki za usługi utrzymania – 43 proc., maksymalnej liczby zdarzeń powodujących utratę zasadniczych cech eksploatacyjnych w cyklu 250 tys. km. (dla każdego pojazdu osobno) – 6 proc. współczynnika gotowości technicznej – 4 proc. oraz współczynnika niezawodności taboru – 3 proc.

Oficjalne zestawienie ofert

Otrzymaliśmy już od PKP Intercity oficjalne zestawienie ofert, które potwierdza nasze wcześniejsze informacje. Budżet PKP Intercity na realizację zamówienia wyniósł 288,5 mln zł netto (354,8 mln zł brutto, 532,3 mln zł z prawem opcji. Najniższą cenę jednostkową za lokomotywę zaproponowało CRRC - 12,3 mln złotych (15 mln brutto). Pesa zaproponowała 15,6 mln zł brutto, a Newag - 17,7 mln zł brutto. Stawka za usługi utrzymania jest za to najkorzystniejsza w przypadku Newagu - i to ponad dwukrotnie tańsza od konkurencji (54 grosze brutto za km, przy 1,19 zł Pesy i 1,41 zł u CRRC). Wszyscy producenci otrzymali maksymalną liczbę punktów za kryterium liczby zdarzeń powodujących utratę cech lokomotyw. 

Co ciekawe, CRRC zaproponowało wyższą wartość współczynników gotowości i niezawodności (po 97%), niż Polscy producenci (po 95% każdy). W efekcie, głównie dzięki bardzo niskiej stawce za utrzymanie, Newag powinien wygrać postępowanie z prawie dwudziestopunktową przewagą nad konkurencją. Jego oferta przekracza jednak nieznacznie budżet - łącznie opiewa na 367,6 mln zł brutto (551 mln zł z opcją). Oferty Pesy i CRRC są tańsze o ponad 20 mln złotych. 

A pierwotnie nie mogli startować...


W zamówieniu zawarto także prawo opcji, które przewiduje rozszerzenie zamówienia podstawowego o kolejne 10 pojazdów. Więcej na temat specyfikacji postępowania pisaliśmy tutaj. Warto przypomnieć, że według pierwotnej specyfikacji zamówienia, w przetargu nie mogły wziąć udział ani Pesa, ani Newag. Już po dwóch dniach przewoźnik zmienił jednak swoje wymagania. Pisaliśmy o tym tutaj.
Partnerzy działu

Rawag
Growag
Radionika
Wago Elwag
Voith Turbo
3M
Aste
R&G Plus

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

LTG Cargo kupuje nowe lokomotywy elektryczne za 100 mln euro

Przetargi

Koleje Mazowieckie z wielkim przetargiem. Kupią do 50 ezetów

Tabor i technika

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

LTG Cargo kupuje nowe lokomotywy elektryczne za 100 mln euro

Przetargi

Koleje Mazowieckie z wielkim przetargiem. Kupią do 50 ezetów

Tabor i technika

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5