| dl, Rynek Kolejowy ⚫ 25.04.2012 ⚫
40
Anna Parzyńska – Paschke z Biura Prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego informuje, że wykonując zobowiązania wynikające z umowy z dnia 4 listopada 2011 r. dotyczącej przygotowania Projektu indywidualnego POIiŚ 7.1-48 „Zakup pasażerskiego taboru kolejowego do obsługi połączeń międzywojewódzkich organizowanych przez województwa: lubuskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie” zawartej pomiędzy Skarbem Państwa – Centrum Unijnych Projektów Transportowych, a Województwem Wielkopolskim (beneficjentem projektu) ustanowiono pełnomocnika beneficjenta ds. przygotowania projektu oraz dokonano – w konkurencyjnej procedurze przetargowej – wyboru wykonawcy studium wykonalności dla projektu.
Zakres zamówienia
Przedmiot zamówienia, poza opracowaniem w ciągu 100 dni od daty podpisania umowy z wykonawcą studium wykonalności projektu, obejmuje również przygotowanie dokumentacji aplikacyjnej z wybranymi załącznikami. - Jednym z załączników będzie umowa określająca rolę poszczególnych partnerów w realizacji projektu, ich wzajemne zobowiązania oraz odpowiedzialność wobec dysponenta środków unijnych. Dokument ten zostanie przygotowany zgodnie z aktualnymi wytycznymi Ministerstwa Rozwoju Regionalnego dotyczącymi tej problematyki – informuje Anna Parzyńska – Paschke.
Według informacji Biura Prasowego UMWW wszczęcie postępowania przetargowego na dostawę 17 elektrycznych zespołów trakcyjnych nastąpi w ciągu 3 miesięcy od złożeniu wniosku o dofinansowanie projektu, tj. na początku września 2012 r. - Specyfikacja Istotnych Warunków Zamówienia na tabor kolejowy będzie jednym z załączników do wniosku o dofinansowanie projektu i w części dotyczącej szczegółowego opisu przedmiotu zamówienia uwzględniać powinna wyniki analiz taborowych zawartych w Studium wykonalności dla projektu – dodaje Anna Parzyńska – Paschke.
Powstanie Zachodniej Grupy Zakupowej
Powstanie grupy zakupowej związane jest z upadkiem projektu taborowego spółki Przewozy Regionalne, która planowała we współpracy z trzynastoma samorządami wojewódzki zakupić ok. 60 pociągów od obsługi ruchu międzyregionalnego. W ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko zostało na ten cel przeznaczonych 175 mln euro.
Projekt ten nie został zaakceptowany jednak przez część marszałków, którzy postanowili nabyć tabor bez udziału Przewozów Regionalnych. Na początku z udziału w projekcie zrezygnowały samorządy czterech województw z południa Polski: małopolskie, śląskie, świętokrzyskie oraz podkarpackie, które utworzyły Południową Grupę Zakupową. Następnie swoją wolę współpracy w zakresie zakupu pociągów zadeklarowały województwa z Zachodniej Polski: wielkopolskie, lubuskie, zachodniopomorskie i łódzkie. Latem tego roku samorządy zwróciły się do ówczesnego Ministerstwa Infrastruktury oraz Ministerstwa Rozwoju Regionalnego z wnioskiem o dopisanie ich do listy beneficjentów Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
W sierpniu 2011 r. nastąpiła aktualizacja Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, która poszerzyła o samorządy województw wykaz beneficjentów środków na zakupy taboru dla międzyregionalnych kolejowych przewozów pasażerskich. W dniu 12 sierpnia ub. r. umieszczony został na Liście projektów indywidualnych POIiŚ - zgłoszony jako wspólne przedsięwzięcie Zachodniej Grupy Zakupowej pod nazwą „Zakup pasażerskiego taboru kolejowego do obsługi połączeń międzywojewódzkich organizowanych przez województwa: lubuskie, łódzkie, wielkopolskie i zachodniopomorskie. Już po ogłoszeniu listy, z udziału w projekcie zrezygnowało województwo łódzkie.
Więcej z regionu:
Wielkopolskie (969)Łódź: Moderus Gamma po szeregu badań homologacyjnych
1,1k
Zintegrowany transport Jak informuje Łódź, zakończył się szereg badań homologacyjnych nowego tramwaju Moderus Gamma LF 06 AC. Jeszcze w styczniu przyjechać ma drugi z 30 zakupionych pojazdów.
Warszawa-Radom: Itaka poleci do Taby i Tivatu
1,8k
Pasażer Biuro podróży Itaka zaoferuje swoim klientom zorganizowane wyjazdy wakacyjne z wylotem z portu Warszawa-Radom do egipskiej Taby oraz Tivatu w Czarnogórze. Nowe kierunki wczasowe są już dostępne w systemie rezerwacyjnym. Itaka rozpoczęła także sprzedaż krótkich wyjazdów typu city-break do Paryża i Rzymu – miast, do których z Radomia będą latać PLL LOT.
Toruń: Tramwaj do os. JAR. Przygotowania do rozwieszana sieci trakcyjnej
820
Zintegrowany transport Brak mrozów sprzyja postępom prac na budowie nowej linii tramwajowej, która będzie biegła od centrum Torunia aż do pętli przy ul. Heweliusza. Część torowiska jest już prawie gotowa i niebawem rozpocznie się montaż sieci trakcyjnej.
Kolejna maszynistka w Kolejach Mazowieckich
2,6k
Tabor i technika Mamy kolejną maszynistkę – podały Koleje Mazowieckie. Pani Dagmara jako pierwsza kobieta uzyskała autoryzację na autobusy szynowe.
Łódź: Wojska Polskiego – mimo zimy przebudowa trwa
627
Zintegrowany transport Przy ul. Wojska Polskiego i Strykowskiej trwają intensywne prace, związane z przebudową linii tramwajowej na Doły. Wykonawca wykorzystuje dodatnie temperatury i stara się zmieścić w nowym terminie, przesuniętym z wiosny na jesień bieżącego roku.
Kraków: Nie będzie podwyżki cen biletów. W zamian ostre cięcia?
1,5k
Zintegrowany transport W środę 11 stycznia krakowscy radni odrzucili prezydencki projekt podwyżek cen biletów. Oznacza to też odłożenie kwestii integracji z koleją oraz – jak zapowiadają władze Krakowa – spore cięcia w połączeniach tramwajowych i autobusowych.
Łódź: Liczba pasażerów komunikacji miejskiej rośnie, ale częstotliwość bazowa nie
704
Zintegrowany transport Łódzki samorząd poinformował o stałym wzroście liczby podróżujących komunikacją miejską. Ma to swoje odzwierciedlenie w rozkładach jazdy, bo część połączeń kursuje częściej lub na dłuższych trasach. Nie ma natomiast planów powrotu do standardów obowiązujących przed wybuchem pandemii koronawirusa.
GZM: Zmiany w taryfie dopiero pod koniec lutego
567
Zintegrowany transport Nie 16 stycznia, a prawdopodobnie 28 lutego. Intensywne prace nad aplikacją powodem zmiany terminu wejścia w życie nowej taryfy ZTM.
Trzy oferty na naprawy wielkopolskich EN76
1,6k
Tabor i technika Województwo wielkopolskie właśnie otworzyło oferty w przetargu na naprawę P4 swoich Elfów pierwszej generacji. Naprawy jednostek EN76 chcą wykonać trzy podmioty, choć tylko jedna propozycja mieści się w budżecie samorządu.
Kraków: Bliżej przebudowy ulicy Kościuszki
571
Zintegrowany transport Zadanie polegające na opracowaniu dokumentacji projektowej dla przebudowy torowiska tramwajowego w ciągu ulic Zwierzynieckiej i Kościuszki zostało ujęte w tegorocznym budżecie miasta. W ciągu najbliższych miesięcy spodziewane jest uzyskanie pozwolenia na budowę, a następnie rozpoczęcie robót budowlanych.
dl, Rynek Kolejowy - Redaktor naczelny portalu Rynek Kolejowy
Wiecej z regionu:
Wielkopolskie (969)
Oferty pracy w branżach infrastrukturalnych >