Partnerzy serwisu:
Infrastruktura

Wojna na Ukrainie. Koleje Ukraińskie funkcjonują, jeżdżą pociągi do Polski [aktualizacja]

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Data publikacji:
24-02-2022
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
rynek kolejowy

Podziel się ze znajomymi:

INFRASTRUKTURA
Wojna na Ukrainie. Koleje Ukraińskie funkcjonują, jeżdżą pociągi do Polski [aktualizacja]
Fot. M. Szymajda
Nad ranem 24 lutego, od ostrzału rakietowego rozpoczęła się inwazja wojsk rosyjskich na Ukrainie. Nie ma wątpliwości, że poza lotniskami obiektami rosyjskiego ataku będzie spełniająca olbrzymią strategiczną rolę infrastruktura kolejowa. Sprawdzamy na bieżąco jak działa kolej na Ukrainie i inne gałęzie transportu.

Trwa ewakuacja wschodniej Ukrainy

Koleje Ukraińskie poinformowały o kolejnych uruchomionych pociągach ewakuacyjnych. Jak podaje Ukrzaliznycia, specjalnymi pociągami udało się przetransportować z Mariupola, Popasnej, Bachmutu, Lisiczańska, Konstantynówki i Awdijiwki oraz Pokrowska 7615 osób. 

Uruchamiane są dodatkowe pociągi z Kijowa do Winnicy, Lwowa, dokładane są wagony do pociągów kursujących w kierunku zachodnim.

Reakcja kolejarzy ze Słowacji i Czech

Także sąsiedzi Polski reagują na wojnę na Ukrainie. Koleje Słowackie (ZSSK) poinformowały, że z dniem dzisiejszym wstrzymały ruch regionalnych pociągów międzynarodowych na Ukrainę. Koleje Czeskie natomiast zaoferowały władzom Czech i Ukrainy możliwość uruchomienia specjalnych pociągów do ewakuacji ludności cywilnej z Ukrainy. Obszernie piszemy o tym tutaj.
Informacje z Ukrainy

Zachęcamy do śledzenia innych portali, gdzie poruszamy tematykę konfliktu na Ukrainie. Polski MSZ informuje o tym jak wygląda sytuacja na drogowych przejściach granicznych z Ukrainą, odradza też podróże do tego kraju. O tym, że wstrzymano cały ruch lotniczy nad Ukrainą, a lotniska cywilne zamknięto (Rosja bombardowała część z nich) informuje Rynek Lotniczy. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej wystosowała w tej sprawie komunikat. Flixbus ogranicza sprzedaż biletów na Ukrainę, o czym piszemy na portalu Transport Publiczny.

Minister Niedzielski: Polska przygotuje pociąg sanitarny

Polska przygotowuje pociąg sanitarny, który ma przywozić rannych od granicy z Ukrainą do polskich szpitali – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Więcej w tekście "Polska przygotowuje pociąg sanitarny do przewozu rannych z Ukrainy". 

Kursują pociągi Polska – Ukraina

Jak poinformowało po godzinie 11:00 PKP Intercity, cały czas utrzymywana jest pasażerska komunikacja kolejowa pomiędzy Polską a Ukrainą. Kursuje pociąg z Warszawy do Kijowa oraz pociągi z Przemyśla. Więcej na ten temat piszemy tutaj. 

Koleje Ukraińskie nie dojeżdżają do Charkowa

Przed godziną 11:00, 24 lutego Koleje Ukraińskie wydały komunikat dotyczący bieżącej sytuacji ruchowej. Do niektórych stacji położonych w pobliżu linii demarkacyjnych i granicy z Rosją pociągi już nie kursują. 

Nadzwyczajna sytuacja na Ukrainie

Od kilku dni trwał intensywny ostrzał pozycji ukraińskich przy fragmencie Ukrainy zajętym przez separatystów, który nie oszczędzał także infrastruktury kolejowej. Część ludności cywilnej została ewakuowana z obecnie zajętych przez Rosjan obwodów ługańskiego i donieckiego koleją przez reaktywowane pociągi pasażerskie. Już to zapowiadało, że przy granicy Rosji i Ukrainy będzie działo się coś nadzwyczajnego.

Prezes Kolei Ukraińskich: Ukraina będzie zawsze

23 lutego o godzinie 22:00 Koleje Ukraińskie wydały komunikat, w którym oświadczyły:

„My, Koleje Ukraińskie, jesteśmy instytucją zapewniającą pracę krytycznej infrastruktury transportowej. Naszym obowiązkiem jest zapewnienie bezpiecznego ruchu pasażerskiego i towarowego w każdej sytuacji. Od dziś firma będzie miała Dowództwo Operacyjne, którego praca będzie koordynowana z rządem, Radą Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony oraz innymi rządowymi instytucjami.

– Firma nadal pracuje zgodnie z harmonogramem. Dziękuję wszystkim kolegom-kolejarzom, za pracę na rzecz ukraińskiej gospodarki i obronność kraju. Ukraina będzie zawsze. Razem, dzięki dyscyplinie i kolejarskiej solidarności, sprostamy wszystkim wyzwaniom i staniemy się silniejsi – powiedział Ołeksandr Kamyszyn, prezes zarządu Ukrzaliznyci.

Wieczorny komunikat z 23 lutego

"Koleje Ukraińskie, jako państwowy operator kolejowy, zapewnią stabilny i nieprzerwany przewóz towarów 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, w warunkach stanu wyjątkowego na Ukrainie. Przewozy towarów i pasażerów odbywają się w pełnej zgodności z harmonogramem. Wszystkie obiekty infrastruktury kolejowej działają normalnie, działają dworce i infrastruktura towarzysząca. (sytuacja na godziny późnowieczorne 23 lutego, na kilka godzin przed pełnoskalowym atakiem Rosji – dop. red.). Podkreślamy, że wszelkie możliwe środki lub ograniczenia będą ustalane wyłącznie w porozumieniu z władzami, Siłami Zbrojnymi Ukrainy i policją."

"Obecnie ograniczenia ruchu obowiązują w rejonie silnego ostrzału z terytorium niekontrolowanego przez Ukrainę (obwody doniecki i ługański – dop. red.). Zmieniono rozkład jazdy pociągów № 6481/6482 Lantratiwka – Kindraszywska Nowa – Łantratywka. Od 22 lutego pociągi nie kursują na trasie Kindrasziwska – Nowa – Nowyj Ajdar.

Koleje Ukraińskie poinformowały ponadto, że o wszelkich ograniczeniach będą informować na swojej stronie internetowej, na Facebooku i Telegramie.

Zbieramy dla Was wszystkie informacje związane z transportem na Ukrainie, o sytuacji bombardowanych lotnisk piszemy tutaj.
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5