Partnerzy serwisu:
Pasażer

Rozkład jazdy pociągów Warszawa – Rawa Ruska – Lwów gotowy. Co dalej?

Dalej Wstecz
Data publikacji:
26-09-2023
Ostatnia modyfikacja:
26-09-2023
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PASAŻER
Rozkład jazdy pociągów Warszawa – Rawa Ruska – Lwów gotowy. Co dalej?
Fot. SKPL
14 października z Warszawy Wschodniej ma odjechać pierwszy od lat pociąg do Lwowa przez Rawę Ruską. Znamy już rozkład jazdy połączenia, które od Warszawy do Rawy będzie obsługiwane taborem SKPL.

SKPL ma już gotowy tabor do startu połączenia Warszawa Wschodnia – Rawa Ruska, a na Portalu Pasażera można sprawdzić rozkład jazdy pociągu, który dotrze na Ukrainę. Wynika z niego, że pierwszym dniem kursowania pociągu do Rawy Ruskiej będzie 14 października. Spalinowy zespół trakcyjny SN84 odjedzie z Warszawy Wschodniej o godzinie 21:45 i o 5:15 czasu ukraińskiego zakończy bieg w Rawie Ruskiej (na Ukrainie przestawiamy zegarki o godzinę do przodu). W Rawie Ruskiej 15 października na pasażerów z Polski będzie oczekiwać pociąg do Lwowa, a być może kursujący nawet dalej – do Iwanofrankiwska (Stanisławów). W rejs powrotny (także skomunikowany z pociągiem ze Lwowa) z Rawy pociąg odjedzie o 11:00 czasu miejscowego, do Warszawy Wschodniej dotrze na 17:29. Pociągi będą kursować codziennie.

– Sprzedaż biletów zajmie się strona ukraińska, za pośrednictwem swojego internetowego systemu sprzedaży biletów. Nasz pociąg na terenie polski będzie funkcjonować jako połączenie Kolei Ukraińskich – powiedział Tomasz Strapagiel, prezes SKPL. Pociąg nie będzie dostępny w komunikacji krajowej, nawet więc przez stronę UZ nie kupimy biletu np. z Lublina do Warszawy. M.in. dlatego między Rawą Ruską a Warszawą Wschodnią jedynym postojem handlowym ma być Lublin, gdzie można będzie tylko wysiąść z pociągu. Nie będzie sprzedaży biletów w kasach biletowych.

Jak nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, połączenie będzie w całości finansowe przez Ukrzaliznycię, bez wkładu finansowego strony polskiej. To, naszym zdaniem, dziwne, bo w kwietniu 2023 roku, podczas testowego przejazdu z Zamościa do Rawy Ruskiej, na pokładzie pociągu SKPL byli przedstawiciele polskiego ministerstwa infrastruktury z ministrem Andrzejem Adamczykiem na czele, którzy podkreślali znaczenie reaktywacji połączenia ze Lwowem przez dawno nieużywane kolejowe przejście graniczne z Ukrainą.

Na razie nie ma jeszcze ustaleń co do sposobu odprawy celno-skarbowej po polskiej stronie granicy. Ukraińcy, w Rawie Ruskiej, są na to gotowi, jednak po dziś dzień Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji nie ustaliło jak ma to wyglądać po polskiej stronie. Odpowiedzi na temat, jak będzie to wyglądało nie uzyskał od polskiej strony także wiceprezes Kolei Ukraińskich Ołeksandr Percowski. To wciąż stawia istnienie połączenia pod znakiem zapytania. Sytuacja jest kuriozalna, bo nikt nie stawia takich problemów dziesiątkom przewoźników autobusowych, które kursują między krajami.

Zadaliśmy pytania rzecznikowi MSWiA o to, co stoi na przeszkodzie w uruchomieniu połączenia, w kontekście służb celno-skarbowym. Czekamy na odpowiedź. Czasu do startu pociągów pozostało niewiele.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Tony zboża na torach pod Bydgoszczą [film] Rusza śledztwo

Prawo i polityka

Tony zboża na torach pod Bydgoszczą [film] Rusza śledztwo

Jakub Madrjas 26 lutego 2024

Finlandia: Allegro wrócą na tory. Do Rosji nie pojadą

Prawo i polityka

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Tony zboża na torach pod Bydgoszczą [film] Rusza śledztwo

Prawo i polityka

Tony zboża na torach pod Bydgoszczą [film] Rusza śledztwo

Jakub Madrjas 26 lutego 2024

Finlandia: Allegro wrócą na tory. Do Rosji nie pojadą

Prawo i polityka

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5