Partnerzy serwisu:
Pasażer

Wielkopolska uruchomi ekspresy regionalne. Wiemy kiedy

Dalej Wstecz
Data publikacji:
10-05-2024
Ostatnia modyfikacja:
10-05-2024
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PASAŻER
Wielkopolska uruchomi ekspresy regionalne. Wiemy kiedy
fot, JR
Województwo wielkopolskie odpowiada na apele samorządowców i uruchomi ekspresy regionalne z Poznania do Leszna, Gniezna oraz Konina. Jak na razie będzie to jedna para kursów na każdej z tras, do tego odjeżdżająca o przypadkowych godzinach. Poznaliśmy szczegóły planowanych połączeń.

Na naszych łamach poruszaliśmy już wątek potencjalnego uruchomienia przyspieszonych połączeń regionalnych Kolei Wielkopolskich, które miałyby kursować z Poznania do Leszna, Konina i Gniezna. Pociągi miałyby mieć charakter ekspresów regionalnych kursujących z prędkością 160 km/h i zatrzymujących się tylko na kilku stacjach pośrednich. Walkę o takie połączenia zapowiedzieli włodarze Konina oraz Leszna.

Do Leszna w 48 minut

To właśnie z leszczyńskiego magistratu otrzymaliśmy informacje o tym, że Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, będący organizatorem połączeń regionalnych w regionie, planuje uruchomienie jednej pary połączeń przyspieszonych pomiędzy Lesznem a Poznaniem. O szczegółach mówi nam Robert Pilarczyk, dyrektor Departamentu Transportu w UMWW.

– W RRJ jazdy 2024/2025 zaplanowano kilka dodatkowych połączeń. Realizowane one będą przez spółkę Koleje Wielkopolskie. Są to połączenia o charakterze pociągu pospiesznego z prędkością 160 km/h zatrzymującego się na wzór PKP IC tylko na największych stacjach. Jedna para połączeń realizowana będzie na linii Poznań Gł.- Leszno w następujących godzinach:
- Poznań Gł. 21.15 – Leszno 22.05 (postoje: Poznań Dębiec, Mosina, Czempiń, Kościan)
- Leszno 18.14- Poznań Gł. 19.02. ( postoje jw.) – przekazał nam dyrektor Pilarczyk.

Szacowany czas jazdy - 48 oraz 50 minut będzie więc o kilkanaście minut krótszy niż ten osiągany przez pociągi Kolei Wielkopolskich czy Polregio, natomiast przyspieszony kurs KW pojedzie też o kilka lub kilkanaście minut dłużej niż pociągi PKP Intercity, które pokonują ten dystans w czasie 34-40 minut. Każde dodatkowe połączenie cieszy, natomiast trudno nie odnieść wrażenia, że godziny odjazdów połączenia przyspieszonego - zarówno z Leszna jak i z Poznania są dość przypadkowe i raczej niedopasowane do potrzeb pasażerów, zwłaszcza w przypadku pociągu odjeżdżającego z Leszna.

Ekspresy regionalne do Gniezna i Konina

Robert Pilarczyk mówi nam także, że samorząd postanowił uruchomić przyspieszone kursy również na trasach do Konina i Gniezna.

– Pociągi pospieszne zostały zaplanowane również na linii Poznań Gł.- Konin oraz Poznań Gł. – Gniezno w następujący sposób:
- Poznań Gł. 19.05 – Gniezno 19.45 (postoje: Poznań Garbary, Pobiedziska)
- Gniezno 20.35 – Poznań 21.10 (postoje jw.)
- Poznań Gł. 18.30 – Konin 19.30 ( postoje: Poznań Garbary, Swarzędz, Kostrzyn Wlkp., Września, Strzałkowo, Słupca)
- Konin 19.50 – Poznań Gł. 20.50 ( postoje jw.). – relacjonuje dyrektor Departamentu Transportu UMWW.

Tutaj także widać, że odjazdy z Gniezna i Konina w kierunku Poznania zaplanowano w raczej przypadkowych godzinach, które nie będą atrakcyjne dla pasażerów podróżujących do stolicy regionu, choć np. czas przejazdu z Gniezna do Poznania będzie najlepszy wśród połączeń regionalnych. Jednocześnie przyspieszony ekspres KW pojedzie dłużej niż każdy z pociągów PKP Intercity.

W przypadku trasy z Konina do Poznania czas przejazdu przyspieszonego pociągu KW będzie rewelacyjny, bowiem ma on wynieść godzinę, podczas gdy inne pociągi KW na tej trasie pokonują ją w czasie co najmniej godziny i 33 minut. Nowe połączenie KW pokona ten odcinek w czasie, w którym pokonują go pociągi PKP Intercity (nie licząc ekspresów do Berlina oraz Szczecina) i to mimo tego, że pociąg regionalnego przewoźnika zatrzyma się na większej liczbie stacji niż składy dalekobieżne.

Ostateczny rozkład jazdy zależny od PLK

Na koniec przesłanej nam odpowiedzi dyrektor Pilarczyk przypomniał jednak, że finalne rozstrzygnięcia w kwestii kształtu i ostatecznej oferty przewozowej będą należały do PKP PLK w zależności od przepustowości danej linii oraz wniosków rozkładowych pozostałych przewoźników.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Koleje Dolnośląskie szybko do Warszawy. Co z Zakopanem?

Pasażer

Regioekspresy KW dojadą do Leszna, Gniezna i Konina?

Pasażer

Premierowy pokaz pojazdu Kolei Wielkopolskich – SA132 Warciarz

Tabor i technika

Wodór w transporcie kolejowym: Do wdrożenia na dużą skalę daleko

Tabor i technika

Zobacz również:

Koleje Dolnośląskie szybko do Warszawy. Co z Zakopanem?

Pasażer

Regioekspresy KW dojadą do Leszna, Gniezna i Konina?

Pasażer

Premierowy pokaz pojazdu Kolei Wielkopolskich – SA132 Warciarz

Tabor i technika

Wodór w transporcie kolejowym: Do wdrożenia na dużą skalę daleko

Tabor i technika

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5