Partnerzy serwisu:
Świat

Węgry: Chińskie kredyty na modernizację magistrali. Umowa utajniona

Dalej Wstecz
Data publikacji:
21-05-2020
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

ŚWIAT
Węgry: Chińskie kredyty na modernizację magistrali. Umowa utajniona
By Joliet Jake at Hungarian Wikipedia - Transferred from hu.wikipedia to Commons, Public DomainLinia Budapeszt - Kelebia jest dziś częściowo jednotorowa
Nie ma już przeszkód do rozpoczęcia modernizacji linii Budapeszt – Belgrad na odcinku węgierskim. W ciągu pięciu lat magistrala ma uzyskać większą przepustowość i prędkość maksymalną, co pozwoli przejąć znaczną część ruchu tranzytowego z greckich portów. Podejrzenia może jednak budzić brak przejrzystości – warunki uzyskanego w chińskim banku kredytu na inwestycję nie są jawne.

Podpisane 24 kwietnia umowy kredytowe i inne dokumenty związane z inwestycją zostały utajnione na 10 lat decyzją węgierskiego parlamentu, który zatwierdził ustawę o budowie i finansowaniu węgierskiego odcinka magistrali. Jako uzasadnienie podano chęć ochrony niesprecyzowanych bliżej interesów Chin oraz Węgier w handlu i polityce zagranicznej.

Utajenie kontraktu wzbudziło niepokój


Decyzja o ukryciu przed opinią publiczną warunków kontraktu była wprawdzie dopuszczalna z punktu widzenia prawa (korzystanie z chińskich kredytów nie jest obwarowane takimi wymogami przejrzystości, jak w przypadku funduszy unijnych), jednak w dużej części społeczeństwa wzbudziła zrozumiałe zaniepokojenie. Dali temu wyraz posłowie opozycji, którzy w debacie zwracali uwagę na ryzyko istnienia w umowie niekorzystnych dla Węgier klauzul, które mogą spowodować w przyszłości znaczący wzrost wydatków. Brak jawności potęguje też obawy co do korupcji lub nadużyć finansowych w związku z rolą, którą w przedsięwzięciu mają odegrać firmy powiązanych z premierem Viktorem Orbanem oligarchów. Liderem modernizującego linię chińsko-węgierskiego konsorcjum ma być należąca do Lőrinca Mészárosa RM International.

Znane są tylko ogólne warunki porozumienia z chińskim EximBankiem. Środki z kredytu (1,9 mld dolarów) mają pokryć 85% kosztów budowy 150-kilometrowego odcinka z Budapesztu do stacji Kelebia przy granicy z Serbią. 15% będzie pochodziło z budżetu państwa. Oprocentowanie pożyczki ma wynosić 2,5%. Czas spłaty kredytu to 20 lat.

Do 160 km/h. W ciągu pięciu lat


Sam kontrakt na modernizację linii podpisano już blisko rok temu. Zapisano w nim jednak, że prace budowlane rozpoczną się dopiero po zabezpieczeniu finansowania. Rozbudowa infrastruktury (między innymi na całej długości ma zostać dobudowany drugi tor) ma na celu zwiększenie przepustowości zwłaszcza dla przewozów towarowych. Węgry zamierzają przejąć dzięki temu większość ruchu towarowego między portem w Pireusie, obsługującym chińskie kontenerowce z towarami eksportowymi, a Europą Środkową i Zachodnią.

Na linii zostanie zainstalowany system ERTMS poziomu 2. Maksymalna prędkość będzie wynosiła 160 km/h. Po zakończeniu prac czas przejazdu między stolicami Węgier i Serbii skróci się do 3,5 godziny zamiast obecnych ośmiu.

Cała linia Budapeszt – Belgrad ma być gotowa za pięć lat. Już w roku 2022 będzie natomiast gotowy ok. 120-kilometrowy odcinek serbski, którego modernizacja – siłami chińskich wykonawców – rozpoczęła się już pod koniec roku 2017. Wstępne ustalenia ze stroną chińską na temat całego ciągu zawarto natomiast już w grudniu 2014 r. Finansowanie tak dużego projektu w państwie członkowskim UE przez kapitał spoza niej budziło jednak przez długi czas wątpliwości natury prawnej. Decyzję mógł w jakiejś mierze ułatwić fakt, że drugi z partnerów – Serbia – nie należy do UE.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Wykonawca z Chin buduje w Polsce drogi za 3,3 mld zł

Infrastruktura

Litwa ogranicza kolejowy tranzyt z Rosji do Kaliningradu

Świat

ÖBB Rail Cargo z nową spółką w Serbii

Biznes

ÖBB Rail Cargo z nową spółką w Serbii

Przemysław Farsewicz 27 stycznia 2023

Zobacz również:

Wykonawca z Chin buduje w Polsce drogi za 3,3 mld zł

Infrastruktura

Litwa ogranicza kolejowy tranzyt z Rosji do Kaliningradu

Świat

ÖBB Rail Cargo z nową spółką w Serbii

Biznes

ÖBB Rail Cargo z nową spółką w Serbii

Przemysław Farsewicz 27 stycznia 2023

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5