Partnerzy serwisu:
Pasażer

Warmińsko-mazurskie planuje reaktywację przewozów do Gołdapi

Dalej Wstecz
Data publikacji:
24-06-2026
Ostatnia modyfikacja:
15-06-2026
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
RK

Podziel się ze znajomymi:

PASAŻER
Warmińsko-mazurskie planuje reaktywację przewozów do Gołdapi
fot. Jan Pešula, CC0, commons.wikimedia.org
Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego ogłosił w ostatnim czasie program stopniowego przywracania połączeń kolejowych na liniach zamkniętych na przełomie wieków. Pociągi mają wrócić m.in. do Mrągowa, Olecka i Węgorzewa. Kolejnym miastem, do którego dotrą kursy finansowane przez UMWWM, ma być Gołdap.

Na naszych łamach regularnie informujemy o szeroko zakrojonych planach rozwoju siatki połączeń regionalnych w województwie warmińsko-mazurskim. Po przywróceniu kursowania pociągów na odcinkach Olsztyn – Orneta – Braniewo i Szczytno – Wielbark – Ostrołęka (mazowieckie) samorząd zapowiedział wznowienie obsługi tras Czerwonka – Mrągowo – Mikołajki – Orzysz – Ełk, Ełk – Olecko, Korsze – Bartoszyce, a ostatnio także Kętrzyn – Węgorzewo i być może Elbląg – Tolkmicko – Frombork.

Plan reaktywacji przedstawiony w konsultacjach HRJ

Region wziął udział w rządowych konsultacjach projektu horyzontalnego rozkładu jazdy (HRJ). Dokument ten ma stanowić bazę do konstrukcji oferty kolei pasażerskiej w perspektywie roku 2030 i kolejnych. Przedstawione plany władz województwa przynoszą informacje o kolejnych zakładanych rozszerzeniach siatki komunikacyjnej.

– Podtrzymujemy plany reaktywowania połączeń zawieszonych na początku XXI w. W perspektywie najbliższych lat sukcesywnie zamierzamy realizować przewozy na odcinkach Korsze – Bartoszyce, Ełk – Olecko – Gołdap, Olsztyn – Czerwonka – Mikołajki – Ełk, Elbląg – Frombork – Braniewo oraz Kętrzyn – Węgorzewo – informuje Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Zaskoczeniem jest ujęcie odcinka linii nr 41 Olecko – Gołdap. Pociągi pasażerskie przestały kursować tam już w 1993 r.

Analizy obejmują trzy kolejne trasy

Toczą się natomiast prace analityczne dotyczące zasadności obsługi dwóch kolejnych nieobsługiwanych odcinków: Elbląg – Młynary – Braniewo i Nidzica – Wielbark. Możliwe jest także rozszerzenie oferty międzyregionalnej. – Na potencjalnie reaktywowanym odcinku Brodnica – Działdowo przewozy byłyby realizowane w porozumieniu z województwem kujawsko-pomorskim – usłyszeliśmy.

Kluczową dla poprawy atrakcyjności kolei kwestią ma być zdaniem samorządu także zorganizowanie dogodnych skomunikowań na stacjach w pobliżu granicy województwa. Służby prasowe marszałka wymieniają w tym kontekście Iławę, Elbląg, Chorzele, Ełk, Działdowo i Jabłonowo Pomorskie. Zaznaczają jednocześnie, że oferta samorządowa jest skierowana głównie do mieszkańców realizujących swoje codzienne potrzeby, w tym dojazd do szkoły i pracy. W relacjach dłuższych wiodącą rolę ma pełnić kolej dalekobieżna finansowana z kasy Ministerstwa Infrastruktury.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Kongresy
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5