NUMER 12/2022
NUMER 12/2022
Temat numeru:
Polska-Ukraina
szukaj
Śledź nas:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!

Wakacyjna korekta rozkładu jazdy na kolei. Będzie kilka reaktywacji połączeń

| inf. pras., oprac. ms 04.06.2019 15,2k

Wakacyjna korekta rozkładu jazdy na kolei. Będzie kilka reaktywacji połączeń
Fot. ms, Rynek-Kolejowy.pl (zdjęcie ilustracyjne)
9 czerwca wprowadzona zostanie korekta rozkładu jazdy pociągów. Pociągi pasażerskie pojadą po latach z Legnicy do Lubina, wrócą także na linię Słupsk – Miasto, na gorzowską estakadę i na najkrótszą trasę między Warszawą a Poznaniem. Co jeszcze zmieni się na kolei latem?
Wprowadzana 9 czerwca korekta rozkładu jazdy pociągów będzie obowiązywała do 31 sierpnia. W tym roku wprowadzenie korekty szło niezwykle opornie. W efekcie do początku czerwca biletów nie można kupić na niektóre z pociągów PKP Intercity.

Na modernizowaną linię z Warszawy do Poznania powrócą pociągi dalekobieżne, a podróżni skorzystają z nowych peronów w Kole i Koninie. Tą trasą pojadą wszystkie ekspresy PKP Intercity oraz składy TLK Zielonogórzanin, IC Gałczyński, TLK Paderewski, IC Barbakan. Nie należy się tu spodziewać cudów: nawet najszybsze ekspresy pojadą przez Koło i Konin zaledwie o kilkanaście minut krócej niż przez Gniezno. Prace na magistrali E20 są bowiem nadal prowadzone. Pogorszą się także podróże w innych kierunkach z Poznania.

9 czerwca pociągi pojadą po przebudowanej estakadzie w Gorzowie Wielkopolskim, dzięki czemu zakończy się komunikacja autobusowa wprowadzona na odcinku Gorzów Wielkopolski Wschodni – Gorzów Wielkopolski.

Na Pomorzu w czerwcu planowany jest powrót pociągów na trasę z Miastka do Słupska. Na stacjach i przystankach w miejscowościach: Miastko, Kawcze, Przytocko, Ciecholub, Biesowice, Kępka, Kępice, Korzybie, Wrząca Pomorska, Słonowice, Widzino, Kobylnica Słupska są nowe i wyższe perony, które zapewnią pasażerom oczekiwany standard obsługi.

Na Dolnym Śląsku po blisko 10 latach pociągi pojadą po zmodernizowanych torach z Legnicy do Lubina. „Rynek Kolejowy” obszernie pisze o tej reaktywacji tutaj.

Sezonowe reaktywacje i nowe perony w regionach

Od 20 czerwca, na okres letni, wrócą pociągi sezonowe ze Słupska do Ustki i z Lęborka do Łeby. W czerwcu będą wakacyjne relacje pociągów: Jelenia Góra – Hel, Jelenia Góra – Łeba, Bielsko-Biała – Kołobrzeg i Kołobrzeg – Świnoujście.

Na wakacje (od 22 czerwca) będzie bezpośredni dojazd pociągiem z Krakowa do Zakopanego bez przesiadek do autobusów na modernizowanej linii Skawina – Sucha Beskidzka i Chabówka – Zakopane.

Od czerwcowej korekty rozkładu, pociągi przyspieszą na odcinku Chybie – Sumina. Skróci to czas przejazdu z Żor do Rybnika o 7 min, a podróżni pojadą w weekendy z Wisły Głębce do Gliwic krócej o 10 min. Od 28 maja nowe i wyższe perony zapewniają komfortowe podróże w Suminie, Górkach Śląskich, Szymocicach i Nędzy Wieś w województwie śląskim. 

Od 24 maja pasażerowie korzystają z 4 nowych peronów na Wiedence między Częstochową a Zawierciem: w Myszkowie, na przystankach Myszków Światowit, Myszków Mrzygłód, Zawiercie Borowe Pole. Kolejne 2 perony po przebudowie w Korwinowie i Częstochowie Raków będą służyły podróżnym od końca czerwca.

W sierpniu PLK przebudują perony w Kończycach, Kaczycach, Pogwizdowie i Cieszynie Marlowicach na linii z Zebrzydowic do Cieszyna. W tym czasie za pociągi regionalne pojadą autobusy.

W Małopolsce podróżni od 1 czerwca korzystają z nowych, wygodniejszych peronów przy pierwszym torze na linii Charsznica – Jaroszowiec Olkuski. Perony na stacji Wolbrom, Gajówka, Jeżówka, Zarzecze i Chrząstowice Olkuskie będą w pełni wyposażone i dostosowane do potrzeb wszystkich podróżnych. W krakowskim węźle kolejowym trwają prace na moście, estakadzie w centrum miasta, zmieniają się stacje i przystanki. Od 9 czerwca otwarty zostanie peron nr 3 w Krzeszowicach.

Nowy przystanek Rzeszów Zachodni będzie otwarty od 9 czerwca, dzięki czemu zyskają mieszkańcy Rzeszowa i podróżujący koleją na trasie Ocice – Rzeszów.

Na Pomorzu Zachodnim od 9 czerwca oddane zostaną po przebudowie perony na przystankach Czarne Małe, Rzęśnica i Suliszewo na trasie Szczecinek – Runowo Pomorskie. Z kolejnych wygodniejszych platform w Wiewiecku, Silnowie i Drawsku Pomorskim podróżni będą mogli skorzystać w czasie wakacji. Po 11 latach podróżni znów będą mogli korzystać z kolei na przystanku Górzyca Reska, skąd pociągi pojadą m.in. do Kołobrzegu i Goleniowa.

Na Lubelszczyźnie zmienia się kolejowa trasa łącząca Siedlce i Terespol. W lipcu planowane jest oddanie po modernizacji dwóch peronów dla podróżnych w Terespolu. Kontynuowane są prace na linii łączącej Warszawę z Lublinem, gdzie pociągi dalekobieżne nadal kursują objazdem przez Łuków i Parczew. Od 6 maja pociągi wróciły na odcinek Garwolin – Dęblin. Trwa modernizacja odcinków Lublin – Dęblin i Otwock – Pilawa.

W Łódzkiem modernizowane są stacje w Zduńskiej Woli, Łasku i Pabianicach. Na początku lipca w Zduńskiej Woli podróżni skorzystają z drugiego przebudowanego peronu. W Łasku dla podróżnych dostępne są już obie krawędzie nowego peronu wyspowego. Ze względu na prace na liniach kolejowych w aglomeracji łódzkiej zmienią się godziny kursowania pociągów, za niektóre składy pojadą autobusy. Szczegółowe informacje na temat organizacji ruchu przekazują przewoźnicy, są także dostępne na portalpasazera.pl.

Oferta połączeń PKP Intercity

PKP Intercity uruchamia wiele sezonowych połączeń, zapewniając możliwość dojazdu do popularnych ośrodków turystycznych. Pasażerowie, którzy planują wakacyjny wypoczynek nad morzem będą mogli skorzystać z dodatkowego połączenia do Kołobrzegu obsługiwanego przez Pendolino. Od 19 czerwca do 31 sierpnia codziennie będzie kursować pociąg relacji Kraków – Kołobrzeg – Kraków przez Warszawę. Połączenie Warszawy z Kołobrzegiem zapewni skład EIC Posejdon, który w okresie wakacji będzie kursować codziennie. Niestety, w tym roku bardzo źle wygląda oferta połączeń nocnych, o czym „Rynek Kolejowy” pisze tutaj.

Ponadto w okresie wakacji pociąg IC Malczewski, jeżdżący na co dzień w relacji Przemyśl – Kołobrzeg, pojedzie w wydłużonej relacji do Ustki. Dłuższą trasę będzie pokonywać także skład TLK Kochanowski relacji Lublin – Piła, który umożliwi dojazd do Kołobrzegu. Ponadto PKP Intercity uruchamia dodatkowy pociąg TLK Delfin. Od poniedziałku do piątku będzie kursować na trasie Łódź – Gdynia – Łódź przez Warszawę, a w weekendy pojedzie z Łodzi aż do Łeby.

W wakacje pociąg IC Chełmoński relacji Przemyśl – Jelenia Góra poprowadzi grupę wagonów na odcinku Wrocław – Hrubieszów, przełączaną w Przeworsku. Dzięki temu podróżni m.in. z Zamościa będą mogli dojechać bezpośrednio do Krakowa i Wrocławia. Zamość zyska także nowe bezpośrednie połączenie z Warszawą i Lublinem. Zapewni je pociąg TLK Zamoyski, który pojedzie w nowej relacji Warszawa – Zamość.
Mieszkańcy powiatów jasielskiego, krośnieńskiego i sanockiego będą mogli dojechać do Trójmiasta dzięki zmianie skomunikowania pociągu łącznikowego z dotychczasowego TLK Malinowski na TLK Małopolska relacji Przemyśl – Gdynia. Dzięki dalszemu skomunikowaniu będzie możliwość dojazdu także do Łupkowa.
Wiesz na ten temat więcej?
.

Podziel się tym z innymi:

Więcej z regionu:

Polska (46250)
 
POLECANE WIADOMOŚCI
WYŚWIETL WIĘCEJ WIADOMOŚCI

 

Pasażer

Wiecej z regionu:

Polska (46250)
Podziel się ze znajomymi:
KATALOG KOLEJOWY
BĄDŹ NA BIEŻĄCO:
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
RYNEK KOLEJOWY 12/2022
NUMER 12/2022
Tematem grudniowego numeru są polsko-ukraińskie relacje kolejowe. Analizujemy to, co dzieje się obecnie na granicy, a także perspektywy rozwoju transportu kolejowego dla dwóch krajów. Gratką numeru jest rozmowa z byłym prezesem Kolei Ukraińskich - Wojciechem Balczunem. Sporo miejsca w numerze poświęcamy trudnej sytuacji na rynku wykonawców, wobec ciągłego braku unijnych środków na modernizację infrastrukturę i taboru.

Wiele miejsca poświęcamy efektom debat na kolejnym listopadowym Kongresie Kolejowym. Rozmawiamy też z prezydentem Poznania o przyszłości transportu w tym mieście. Niezwykle ciekawy jest tekst Michała Szymajdy, który opisał eksperyment jaki miał miejsce na jednej z polskich uczelni, gdzie studenci próbowali kupować bilety kolejowe na rozmaite relacje z Polski za granicę. Jak im poszło?

 

Śledź nasze wiadomości:

Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
współpraca

 Rynek Lotniczy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5