Partnerzy serwisu:
Prawo i polityka

W końcu wrócą pociągi na Ukrainę? Jest projekt rozporządzenia

Dalej Wstecz
Partner działu

Hanton

Data publikacji:
28-09-2021
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRAWO I POLITYKA
W końcu wrócą pociągi na Ukrainę? Jest projekt rozporządzenia
Fot. Алексей Краснов, CCA 4.0
Czy w końcu zostanie odblokowany ruch kolejowy na Ukrainę? W nowym projekcie rozporządzenia rządu po miesiącu oczekiwań znajdziemy zniesienie zakazu przejazdu pociągów pasażerskich przez granice Unii Europejskiej.

- Czy koronawirus jeździ tylko pociągami? - pytał niedawno retorycznie Radim Jancura, właściciel RegioJet. Czeski przewoźnik ma zgodę na uruchamianie pociągów z Pragi przez Kraków do Lwowa, ale kolejowa granica Unii Europejskiej jest w Polsce zamknięta od półtora roku. W międzyczasie wznowiono możliwość przekraczania granicy wszystkimi innymi środkami transportu - pieszo, samochodami czy samolotami.

Koleje Ukraińskie Ukrzaliznycia już od wielu miesięcy negocjowały z Polską przywrócenie ruchu. W czerwcu, dzięki porozumieniu z Węgrami, Słowacją i Austrią, udało się Kolejom Ukraińskim wznowić ruch pociągów do tych państw. Ale polskie rozporządzenie wciąż pozostawało niezmienione, choć w rozkładzie jazdy od 13 czerwca znalazło się pięć pociągów międzynarodowych łączących Polskę i Ukrainę. Nie ruszyły one w trasy, a 27 sierpnia zakaz wjazdu na Ukrainę (oraz do Rosji i Białorusi) przedłużono do końca września.

W opublikowanym dziś, ale skierowanym już do podpisu premiera projekcie zakaz uruchamiania międzynarodowych połączeń kolejowych obowiązuje już tylko pomiędzy Polską a Republiką Białorusi. Autorzy projektu wskazują wprost, że celem projektu jest "umożliwienie uruchomienia międzynarodowych kolejowych przewozów pasażerskich realizowanych z przekroczeniem granicy Rzeczypospolitej Polskiej na odcinku z Ukrainą (tj. w szczególności uruchomienie przez Koleje Ukraińskie pociągów w relacji Kijów – Przemyśl – Kijów)". -Wprowadzenie przedmiotowego rozwiązania ma zapewnić możliwość realizacji zaplanowanej oferty przewozowej w celu spełnienia oczekiwań społecznych w kolejowych przewozach pasażerskich - czytamy w dokumencie. 

W projekcie jest również przedłużenie obostrzeń do 31 października oraz doprecyzowanie kwestii związanych z cyfrowym certyfikatem COVID-19. 
Partner działu

Hanton

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5