Partnerzy serwisu:
Infrastruktura

Ten jeden raz, gdy drogowcy przegrają z koleją

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Data publikacji:
03-01-2023
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

INFRASTRUKTURA
Ten jeden raz, gdy drogowcy przegrają z koleją
fot. LS
Jak przekazał wiceminister Infrastruktury, Rafał Weber, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zapłaci za budowę nowego wiaduktu kolejowego nad trasą S5. Wiadukt ma umożliwić rewitalizację linii kolejowej 372, prowadzącej do Góry, która jest aktualnie zarządzana przez DSDiK. Porozumienie w sprawie budowy obiektu czeka aktualnie na podpis dolnośląskiego zarządcy infrastruktury.

O tym, że Dolny Śląsk będzie chciał rewitalizować linię kolejową 372, prowadzącą z Bojanowa do Góry, pisaliśmy kilka miesięcy temu. Samorząd przejął ten odcinek sieci kolejowej w 2020 roku, jednak działania inwestycje wobec tej linii były uzależnione od przywrócenia jej przejezdności, bowiem wspomniany szlak kolejowy został przerwany przez budowę drogi S5 w 2011 roku.

Konieczna budowa wiaduktu kolejowego

Aby umożliwić odbudowę rozebranego odcinka w przyszłości, lokalne samorządy zabezpieczyły się podpisaniem porozumienia, które gwarantowało, że w ciągu 10 lat od jego podpisania (termin upływał z końcem 2020 roku), GDDKiA wybuduje wiadukt dla linii kolejowej, o ile strona samorządowa wyrazi wolę przejęcia odcinka na własność i uruchomienia na nim połączeń kolejowych. Dokładną historię tej linii można znaleźć w naszym tekście sprzed kilku miesięcy.

Drogowcy zapłacą za wiadukt kolejowy

Wygląda na to, że wspomniane porozumienie z 2010 roku uratowało możliwość rewitalizacji całej linii kolejowej, bowiem jak przekazał właśnie Rafał Weber, wiceminister Infrastruktury, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad sfinansuje budowę wiaduktu kolejowego nad trasą S5.

– Zadanie pn. „Budowa wiaduktu kolejowego nad drogą ekspresową S5 na przecięciu z linią kolejową nr 372, na odcinku Bojanowo – Góra Śląska w pobliżu miejscowości Bojanowo” będzie realizowane przez stronę samorządową tj. Dolnośląską Służbę Dróg i Kolei we Wrocławiu (DSDiK). Środki finansowe na ten cel zostaną zabezpieczone z budżetu państwa. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) przygotowała stosowne Porozumienie z Dolnośląską Służbą Dróg i Kolei we Wrocławiu (która jest aktualnym zarządcą linii kolejowej nr 372) w sprawie realizacji budowy wiaduktu kolejowego nad drogą ekspresową S5, które określa w szczególności zasady jego realizacji, finasowania oraz współpracy między stronami. Porozumienie zostało uzgodnione przez Strony, jednostronnie podpisane przez GDDKiA Oddział w Poznaniu i przekazane do DSDiK. Zgodnie z jego treścią GDDKiA pokryje koszty budowy wiaduktu realizowanego w ramach inwestycji na linii kolejowej 372 przez DSDiK – napisał Weber, odpowiadając na jedną z poselskich interpelacji.

Wiceminister Infrastruktury przyznał też, że na razie trudno jest mówić o harmonogramie realizacji całej inwestycji, a także kosztach budowy wiaduktu. – Szczegóły będą znane po opracowaniu przez DSDiK koncepcji projektowej całego przedsięwzięcia (tj. budowy wiaduktu i rewitalizacji linii kolejowej) i rozstrzygnięciu przetargu w systemie projektuj i buduj – poinformował Rafał Weber.

Rewitalizacja i elektryfikacja dla... 12 tysięcy mieszkańców Góry

Przypomnijmy, że DSDiK zakłada rewitalizację połączoną z elektryfikacją trasy do Góry, tak aby do tego powiatowego miasta dojeżdżały pociągi obecnie kończące swój bieg w Rawiczu.

Z drugiej jednak strony eksperci wskazują, że rewitalizacja linii 372 wcale nie musi być najlepszym rozwiązaniem aby zapewnić 12-tysięcznej Górze sprawny transport publiczny. O wiele bardziej zasadne wydaje się skomunikowanie tej powiatowej miejscowości za pomocą komunikacji autobusowej, o czym mówił nam Piotr Malepszak, ekspert kolejowy.
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5