Partnerzy serwisu:
Warte uwagi

Spółka ŚKD Ciuchcia Express Ponidzie do likwidacji. Wąskotorówka przetrwa

Dalej Wstecz
Data publikacji:
19-09-2019
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

WARTE UWAGI
Spółka ŚKD Ciuchcia Express Ponidzie do likwidacji. Wąskotorówka przetrwa
fot. Kasper FiszerPociąg na sieci Świętokrzyskiej KD
Ratunkiem dla jędrzejowskiej wąskotorówki ma być przejęcie jej przez samorząd wojewódzki, który dotychczas był jednym z licznych współwłaścicieli spółki zarządzającej koleją. Urząd marszałkowski włączy następnie Świętokrzyską KD w struktury jednostki odpowiadającej za parki krajobrazowe. Władze regionu oceniają, że niezbędne inwestycje warte są 30 mln zł.

Od dłuższego czasu los Świętokrzyskiej Kolei Dojazdowej (dawniej funkcjonującej również jako Jędrzejowska KD) wydawał się niepewny. Jej operator, samorządowa spółka Świętokrzyska Kolejka [sic] Dojazdowa „Ciuchcia Express Ponidzie”, jest w złej kondycji finansowej, a niedoinwestowana infrastruktura wąskotorówki jest coraz bardziej zdegradowana. Jej stan groził koniecznością całkowitego wstrzymania ruchu.

Sytuacja finansowa dotychczasowego operatora uniemożliwia jego funkcjonowanie

Odpowiedzią na te problemy mają być istotne zmiany organizacyjne. – ŚKD CEP sp. z o.o. to spółka prawa handlowego, której udziałowcami są województwo świętokrzyskie, powiaty pińczowski i jędrzejowski oraz gminy Pińczów, Jędrzejów, Kije i Imielno. Obecna sytuacja finansowa przedsiębiorstwa jest bardzo trudna i uniemożliwia jego dalsze funkcjonowanie – ocenia bowiem Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego w przesłanym nam przez Biuro Prasowe komunikacie. – Dotychczasowa firmuła ograniczała możliwości dokapitalizowania spółki oraz inwestowania choćby w zabezpieczenie majątku, remonty i modernizację kolejki (torowiska czy podtorza) – wskazuje UMWŚ.

Tymczasem według szacunków samorządu regionalnego w wąskotorówkę trzeba zainwestować ok. 30 mln zł. Zarząd województwa zaproponował więc likwidację funkcjonującej dotychczas spółki i włączenie ŚKD w strukturę Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych z siedzibą w Kielcach. Ma on status samorządowej jednostki organizacyjnej i podlega UMWŚ.

Nowy operator już na początku 2020 r.?

Wydaje się, że plan ten uzyskał aprobatę właścicieli dotychczasowego operatora. – Walne zgromadzenie akcjonariuszy spółki już rozpoczęło procedurę zmierzającą do podjęcia finalnej uchwały o jej likwidacji, co umożliwi podjęcie kolejnych kroków prawnych i otworzy drogę do przejęcia Ciuchci przez samorząd województwa – relacjonują bowiem służby prasowe kieleckiego urzędu marszałkowskiego. Według przesłanych nam danych planuje się, by zmiana właściciela nastąpiła już 1 stycznia przyszłego roku.

– Prowadzenie kolejki dojazdowej „Ciuchcia Expres Ponidzie” przez Świętokrzyskie i Nadnidziańskie Parki Krajobrazowe przy wsparciu samorządu województwa zapewni należną temu osobliwemu zabytkowi opiekę oraz podkreśli jego walory jako jednej z najpiękniejszych atrakcji turystycznych Ponidzia i całego Świętokrzyskiego – ocenia samorząd. W ostatnim okresie wąskotorówka kursowała wyłącznie na trasie Jędrzejów – Pińczów. Dawniej jej sieć była jednak bardzo rozległa.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5