Partnerzy serwisu:
Pasażer

Skansen w Chabówce obchodzi 25-lecie

Dalej Wstecz
Data publikacji:
11-06-2018
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PASAŻER
Skansen w Chabówce obchodzi 25-lecie
Fot.Archiwum Skansenu w Chabówce
Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce, którego właścicielem jest PKP Cargo, obchodzi 25. rocznicę powstania. Uroczyste otwarcie Skansenu, który urządzono na terenie odbudowanej w 1947 r. parowozowni, nastąpiło 11 czerwca 1993 r.

Jak przypomina PKP Cargo, lokalizacji w Chabówce sprzyjała bliskość jednej z najpiękniejszych linii kolejowych w Polsce – z Chabówki przez Mszanę Dolną, Limanową do Nowego Sącza, która opierając się elektryfikacji i modernizacji zachowała do dziś niepowtarzalną i oryginalną infrastrukturę kolejową.

Inicjatorem powstania Skansenu w Chabówce był ówczesny Naczelnik Lokomotywowni Pozaklasowej Sucha Beskidzka Paweł Zaleski (przy dużym wsparciu Roberta Matuszyka, ówczesnego Naczelnika Zarządu Trakcji i Wagonów).

Historyczny tabor – lokomotywy i wagony – gromadzone były w Chabówce od połowy lat 80. Ekspozycję urządzono na wolnym powietrzu, ustawiając wiele eksponatów na specjalnie wybudowanych cokołach. Obecnie Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce dysponuje najliczniejszą i najciekawszą pod względem liczby i typów kolekcją zabytkowego taboru.

Najcenniejszym obiektem w zbiorach Skansenu w Chabówce jest najstarszy zachowany parowóz w Polsce – tendrzak TKb-1479, wybudowany w 1878 r. w Berlinie. Wiele eksponatów to nieliczne lub wręcz pojedyncze egzemplarze danej serii, jak choćby Ty37-17 – zbudowany w 1938 r. w Zakładach Cegielskiego w Poznaniu, Okz32-2 – jedyny zachowany przedwojenny parowóz przystosowany do pracy na liniach górskich czy parowóz Ol12-7 – zbudowany w 1912 r. w Wiedniu.

Skansen w Chabówce dzięki czynnym parowozom, może prowadzić pociągi retro po malowniczych liniach kolejowych do Nowego Sącza, Zakopanego i Suchej Beskidzkiej (i dalej w kierunku Krakowa).

Ciekawostką jest to, że Skansen prowadzi wynajem taboru na potrzeby realizacji zdjęć filmowych. Parowozy z Chabówki „zagrały” m.in. w filmach: „Lista Schindlera”, „Skrawki”, „Przedwiośnie”, „Przygody dzielnego wojaka Szwejka”, „Złoto Dezerterów”, „Summer Love”, „Szatan z siódmej klasy”, „Katyń”, „Wichry Kołymy”.

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5