Partnerzy serwisu:
Prawo i polityka

Co dalej z pociągiem Lwów - Warszawa? Sprawą zajął się minister Malepszak

Dalej Wstecz
Partner działu

Hanton

Data publikacji:
18-01-2024
Ostatnia modyfikacja:
19-01-2024
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. prasowa Ministerstwa Infrastruktury

Podziel się ze znajomymi:

Utrzymanie i usprawnienie połączenia kolejowego Lwów-Rawa Ruska-Warszawa, a także ograniczenia techniczne przy wykorzystaniu taboru przewoźnika ukraińskiego na polskiej sieci kolejowej były tematem rozmowy podsekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotra Malepszaka z wiceministrem do spraw rozwoju gmin, terytoriów i infrastruktury Ukrainy Jurijem Waskowem. 

Było to pierwsze spotkanie ministrów, którzy w swoich resortach odpowiadają za nadzór nad zagadnieniami kolejowymi. Rozmowy pozwoliły na omówienie technicznych zagadnień wpływających na jakość świadczonych usług w przewozach pasażerskich oraz możliwości ich poprawy przy zapewnieniu wszelkich obowiązujących wymogów bezpieczeństwa. Rozmowy dotyczyły głównie połączenia kolejowego Lwów - Warszawa - Lwów, które uruchomiono w październiku 2023 r.

Połączenie to na terenie Polski ma charakter komercyjny, w celu jego uruchomienia Prezes Urzędu Transportu Kolejowego (UTK) wydał decyzję o przyznaniu otwartego dostępu na rzecz spółki SKPL Cargo. Pociągi cieszą się bardzo dużą popularnością, o czym pisaliśmy tutaj. Warto podkreślić, że do obsługi połączenia wraz z Ukraińcami nie zgłosił się żaden inny operator, czy to państwowy (PKP Intercity) czy samorządowy (np. Polregio), pomimo potencjalnie zyskownego charakteru zadania.

Z powodu awarii dotychczas używanego przez SKPL zespołu trakcyjnego SN84 (operator ma pięć takich pojazdów zdolnych do ruchu, jednak dwa wyłączone są ze względu na kolizje i awarię, a do tego SKPL realizuje też przewozy na rzecz PKP Intercity na południu kraju, prowadząc pociągi do Jeleniej Góry i Zagórza), który obsługiwał połączenie Warszawa-Rawa Ruska, miała miejsce krótkotrwała (dwudniowa) potrzeba zastąpienia pojazdu autobusem.

Dlaczego DM90 wciąż nie jeżdżą?

– SKPL zwróciła się do PKP Polskie Linie Kolejowe (zarządcy narodowej sieci kolejowej), z prośbą o wyrażenie zgody na tymczasową eksploatację pojazdów kolejowych typu DM90 – napisało ministerstwo. Na razie jednak do tego nie doszło, pomimo tego, że pojazdy, według naszej wiedzy, są gotowe do jazdy od jesieni 2023. Od tego czasu czekają jednak na stosowne pozwolenia z UTK.

– Wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak poinformował swego rozmówcę, że każdy typ pojazdu kolejowego używanego w Polsce musi posiadać zezwolenie Agencji Kolejowej Unii Europejskiej (ERA) lub Prezesa UTK. Wcześniej przewoźnik musi odbyć jazdy testowe z taborem bez pasażerów, w formie uzgodnionej z zarządcą infrastruktury i UTK. Ostateczna decyzja o dopuszczeniu pojazdów kolejowych do ruchu jest w gestii Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego – czytamy w komunikacie. 

Krótka przerwa w kursowaniu pociągów

Z uwagi na konieczność przeprowadzenia przeglądów i braku taboru zastępczego z Warszawy pociąg nie odjedzie 22 i 23 stycznia, a z Ukrainy – odpowiednio 23 i 24 stycznia.

– Te dwa dni planowych prac konserwacyjnych w końcu szczyty przewozów zimowych pozwolą polskiemu przewoźnikowi zapewnić gwarantowaną jakość i bezpieczeństwo własnych wagonów – poinformowały Koleje Ukraińskie.

Partner działu

Hanton

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5