NUMER 06/2020
NUMER 06/2020
Temat numeru:
Zmiany na rynku taborowym
szukaj
Śledź nas:

Polsko-litewska współpraca przy Rail Baltice

| inf. pras 08.06.2020 22

Polsko-litewska współpraca przy Rail Baltice
Fot. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
Polskie i litewskie koleje zapewniają o współpracy przy realizacji projektu Rail Baltiki. Kolejnym etapem była wideokonferencja PKP Polskich Linii Kolejowych, LGI i RBRail.
Z inicjatywy litewskiego zarządcy sieci kolejowej Lietuvos Geležinkelių Infrastruktūra (LGI) zorganizowano wideokonferencję dotyczącą projektu Rail Baltica. Jak czytamy w notatce ze spotkania, uczestniczyli w nim: Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych , Karolis Sankovski, prezes LGI oraz Agnis Driksna - prezes spółki RBRail. Na spotkaniu zarządcy linii kolejowych omówili zakresy i zaawansowanie prac na odcinkach Rail Baltica. -  PKP Polskie Linie Kolejowe mogą podzielić się doświadczeniem z partnerami z Litwy i RBRail w zakresie przygotowywania i opracowania zamówień oraz w sprawach wymagań technicznych dla systemów energetyki i sterowania ruchem kolejowym. Wykonaliśmy już na terenie Polski prace na 1/3 długości linii. W najbliższym czasie przystępujemy do realizacji odcinka Czyżew – Białystok i stacji Ełk. Planujemy zakończenie budowy linii na terenie Polski i uzyskanie docelowych parametrów do 2027 roku – powiedział Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych cytowany w komunikacie.

Prace na Litwie


Spółka RBRail odpowiedzialna za budowę Rail Baltica na terenie państw bałtyckich planuje realizować inwestycję oddzielnie dla branż: torowej, energetycznej i sterowania ruchem kolejowym - szczegółowo pisaliśmy o tym tutaj. Jak podkreśla PKP PLK, dla zapewnienia sprawnej i bezpieczniej jazdy, systemy kolejowe po stronie polskiej i litewskiej muszą być ze sobą kompatybilne. Dzięki współpracy zarządców linii, przejazdy pociągów przez granicę polsko-litewską będą się odbywać w sposób płynny i niezakłócony. Przejście graniczne w Trakiszkach jest jedynym kolejowym przejściem granicznym na granicy polsko-litewskiej, a zatem jedynym łączącym sieć kolejową Litwy i pozostałej części Unii Europejskiej.

Jak poinformował "Rynek Kolejowy" Stanisław Widtmann, Radca ds. transportu Ambasady Republiki Litewskiej, Litwa wdrożyła pierwszy etap projektu Rail Baltica w 2015 r. – europejska linia kolejowa została zbudowana od granicy polsko-litewskiej do dworca kolejowego w Kownie. Na tym etapie zainstalowano europejską, standardową kolej transgraniczną o długości 123 km, którą obecnie kursują regularne pociągi pasażerskie między Kownem a Białymstokiem. W przyszłości ten odcinek zostanie zmodernizowany, aby pociągi pasażerskie, jak na całej Rail Baltica, mogły jechać z maksymalną prędkością 249 km/h

.Jak czytamy, pomyślna realizacja projektu Rail Baltica na Litwie stała się ważnym impulsem do pojawienia się nowych parametrów kolejowych. Zostaną one wdrożone poprzez dalszą budowę linii kolejowej o europejskim standardzie z Kowna w kierunku Łotwy. Litwa zainicjowała także przygotowanie planów rozwoju infrastruktury inżynieryjnej komunikacji transportowej w poszczególnych węzłach i odcinkach Rail Baltica na terytorium kraju. Najważniejsze z nich to Kowno – Wilno i plany rozwoju infrastruktury od granicy polskiej do Kowna. Otrzymaliśmy również aktualny harmonogram prac na Litwie: 

Odcinek Kowno – litewsko-łotewska granica państwowa (2017–2025 r.)
 • Specjalny plan linii kolejowej o standardzie europejskim Kowno – litewsko-łotewska granica państwowa (zrealizowano).
 • Nabycie gruntów na potrzeby publiczne na odcinku od Kowna do granicy litewsko-łotewskiej (ukończono w latach 2017–2019).
 • W 2019 r. spółka zależna RB Rail, autoryzowana przez AB Lietuvos Geležinkeliai i hiszpańską spółkę IDOM Consulting, Engineering, Architecture, podpisały dwie umowy dotyczące szczegółowych prac projektowych na odcinku od Kowna do granicy litewsko-łotewskiej (w trakcie realizacji).
 • Wkrótce rozpoczną się przetargi na prace kontraktowe (2020–2021 r.).
 • Budowa kolei Rail Baltica, elektryfikacja, montaż infrastruktury (2021–2025 r.).

Kowno – Wilno (2019–2025 r. )
 • Studium wykonalności dotyczące rozwoju linii Rail Baltica Kowno – Wilno (ukończone w 2018 r.).
 • Przygotowywany jest specjalny plan, który określi optymalną trasę projektu linii kolejowej Rail Baltica Kowno – Wilno, przewiduje objęcie terenów niezbędnych do rozwoju infrastruktury inżynierii komunikacyjnej i warunki niezbędne dla zrównoważonego rozwoju tej infrastruktury (w trakcie realizacji).
 • Planowane procedury nabywania gruntów na potrzeby publiczne (2021–2023 r.).
 • Projektowanie linii Rail Baltica Kowno – Wilno (2021–2023 r.).
 • Prace budowlane linii Rail Baltica Kowno – Wilno (2024–2025 r.).

Polsko-litewska granica państwowa – Jiesia (Kowno) (2019–2025 r.)
 • Jesienią 2015 r. zakończono pierwszy etap prac budowlanych linii kolejowej Rail Baltica od granicy polsko-litewskiej do Kowna.
 • Kończy się przetarg na przygotowanie specjalnego planu, który określi optymalną trasę zmodernizowanej linii kolejowej Rail Baltica granica polsko-litewska – Jiesia, przewiduje się terytoria niezbędne do rozwoju infrastruktury inżynierii komunikacyjnej oraz warunki zrównoważonego rozwoju tej infrastruktury (w trakcie realizacji).
 • Planowane są procedury nabywania gruntów na potrzeby publiczne (2021–2023 r.).
 • Projektowanie (2021–2023 r.) i budowa linii Rail Baltica od polsko-litewskiej granicy państwowej do Jiesia (2024–2025 r.).

Prace w Polsce

Jak podkreśla PKP PLK, modernizacja linii kolejowej Rail Baltica to jedna z najważniejszych inwestycji kolejowych w Polsce. Budowa obejmuje ok. 350 km od Warszawy przez Sadowne – Czyżew – Białystok – Ełk do Trakiszek na granicy z Litwą. To część korytarza transeuropejskiego, który łączy Niemcy, Polskę, Litwę, Łotwę, Estonię i Rail Baltica stanowi priorytetowy projekt UE, który zakłada modernizację korytarza kolejowego łączącego Warszawę przez Kowno i Rygę z Tallinnem. Budowa nowoczesnej linii pozwoli na zwiększenie liczby połączeń, poprawę bezpieczeństwa oraz zwiększenie komfortu podróży. Pasażerowie zyskają wyremontowane, komfortowe przystanki i stacje z wygodnymi oraz nowoczesnymi peronami, czytelną informacją i udogodnieniami dla osób o ograniczonej mobilności. Inwestycja poprawi też warunki przejazdu dla przewozów towarowych - podaje PKP PLK.

Z częściowych efektów inwestycji od 2017 r. można już korzystać na 66 kilometrach linii Warszawa – Sadowne Węgrowskie - wciąż jednak nie wprowadzono projektowanej prędkości 160 km/h. Na odcinku Sadowne Węgrowskie – Czyżew gotowe są już perony, tory, a szczególnie widoczną zmianą są dwa nowe mosty most na Bugu. Dzięki ich budowie zlikwidowano „wąskie gardło” ograniczające ruch pociągów, przez co przejazd odbywa się sprawniej i szybciej. W najbliższych miesiącach rozpoczną się prace na odcinku Czyżew-Białystok - zapewnia inwestor (trwa kolejny przetarg w tej sprawie). Kompleksowo zmodernizowane zostaną stacje w Czyżewie, Szepietowie, Łapach, Białymstoku i 15 pozostałych przystanków. Poziom bezpieczeństwa zwiększy 10 nowych mostów kolejowych, ponad 30 skrzyżowań dwupoziomowych i przejść podziemnych. W kolejnych latach prowadzone będą prace na odcinkach Rail Baltica z Białegostoku do Ełku i dalej do granicy państwa w Trakiszkach. Koncepcja linii Rail Baltica w Polsce, a także harmonogram prac zostały w ostatnim czasie w znacznym stopniu zmienione. Więcej na ten temat piszemy tutaj.
Wiesz na ten temat więcej?
.

Podziel się tym z innymi:

Więcej z regionu:

Polska (44423)
 
POLECANE WIADOMOŚCI
WYŚWIETL WIĘCEJ WIADOMOŚCI

 

Infrastruktura
PARTNERZY DZIAŁU


Wiecej z regionu:

Polska (44423)

Podziel się ze znajomymi:
KATALOG KOLEJOWY
BĄDŹ NA BIEŻĄCO:
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
 • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
 • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.
RYNEK KOLEJOWY 06/2020
NUMER 06/2020
W najnowszym raporcie poruszamy kwestię zmian na rynku taborowym, zastanawiamy się, czy standaryzowanie taboru ma sens, czym pojedziemy do CPK. Poruszamy również temat tramwajów, jakie będą zamawiane w przyszłości, prezentujemy polski tramwaj autonomiczny, który pierwsze testy ma już za sobą.

Nie zapominamy również o bogatych w aktualne kwestie rozmowach. W tym wydaniu prezentujemy wywiady z prezesem PKP Energetyka – Wojciechem Orzechem oraz Christianem Schlegelem, dyrektorem sprzedaży lokomotyw w Siemens Mobility. Pamiętamy również o kolejarzach na służbie, którzy w tym trudnym czasie pandemii są bez przerwy na posterunku – o pracy w niecodziennych warunkach związanych z COVID-19 opowiada Jan Marcinek, kierownik Centralnej Dyspozytury PKP Energetyka. Publikujemy również wspomnienie o pasjonacie kolei, pracowniku PKP Intercity – Krzysztofie Barańskim.

W dziale Zintegrowany transport znajdziecie galerię zdjęć nowo otwartych stacji metra na Wolę, które, jak zaznacza sam autor: „są ucztą dla oczu w trudnych czasach”.

W dziale historia przeczytacie niezwykle ciekawe zakończenie historii polskiego XIX-wiecznego wizjonera mobilności transportu intermodalnego – Piotra Steinkellera.

 

Śledź nasze wiadomości:

Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
 • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
 • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.
współpraca

 Rynek Lotniczy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5