| jar, Rynek Kolejowy ⚫ 07.11.2015 ⚫
180
Na zamówienie Marszałka Województwa Lubelskiego, organizatora kolejowych przewozów regionalnych, także w 2015 r. przez Roztocze i tereny nadbużańskie kursowały pociągi sezonowe. W obu przypadkach w uruchomienie połączeń włączyły się inne samorządy, odpowiednio województwo podkarpackie oraz zainteresowane samorządy gminne i powiatowe powiatów chełmskiego i włodawskiego.
W przypadku połączenia na Roztocze, podobnie jak w latach ubiegłych, przede wszystkim pociągi kursowały podczas długiego weekendu majowego i w wakacje. Nowością były weekendowe pociągi Rzeszów – Zamość – Rzeszów, które kursowały od maja do września. Jednak oferta połączeń z centrum regionu do m.in. Szczebrzeszyna, Zwierzyńca, Suśca i Bełżca została okrojona, a wyjazd w celach turystycznych do Lubaczowa czy Jarosławia praktycznie wykluczony. Podczas wakacji na trasie Zawada – Bełżec kursowały dwie pary codziennych pociągów (tam jeździł jeden skład z Chełma, drugi z Lublina, a w przeciwnym kierunku oba pociągi kończyły bieg w stolicy regionu). Ponadto uruchomiono pociągi dojazdowe z Zamościa, co pozwoliło na wykluczenie czasochłonnego zjazdu składów z linii nr 69 do miasta zwanego Padwą Północy. Dla wymienionych połączeń uzupełnieniem było wspomniane połączenie Rzeszów – Zamość – Rzeszów.
Natomiast pociągi między Chełmem a Włodawą kursowały według schematu kursowania znanego z latach ubiegłych. Do Sobiboru, Stulna czy Woli Uhruskiej w soboty i niedziele umożliwiały dojazd dwie pary pociągów. Co istotne, utrzymane zostały skomunikowania na stacji w Chełmie, dzięki czemu zapewniono dogodne przesiadki na połączenia ze/do stolicy regionu. Co warte podkreślenia, PKP PLK wybudowało i udostępniło podróżnym trzy nowe przystanki – Ruda Huta, Majdan Stuleński i Okuninka Białe.
Załamanie frekwencji na Roztoczu
Ograniczenie liczby pociągów kursujących po Roztoczu spowodowało, że bardzo spadła liczba podróżnych na tym odcinku. Jak informuje „Rynek Kolejowy” Zofia Dziewulska, Naczelnik Działu ds. Handlowych w Lubelskim Oddziale Przewozów Regionalnych, średnio w ciągu doby we wszystkich pociągach uruchamianych na odcinku Zamość – Bełżec – Jarosław/ Rzeszów przemieszczało się ok. 250 osób. To blisko dwukrotnie mniej niż w roku ubiegłym, kiedy to pociągami przewożono średnio 460 osób w dobie. Zatem ograniczenie dostępności do połączeń kolejowych spowodowało, że w tym roku z pociągów skorzystało łącznie ok. 17 tys. osób, czyli o blisko połowę mniej (ok. 33 000 podróżnych) niż w 2014 r..
Bez większych zmian linii Chełm – Włodawa
Jak podaje Zofia Dziewulska, między Chełmem a Włodawą liczba podróżnych była podobna jak w 2014 r. W bieżącym roku przewieziono 2,4 tys. osób. Jednak przewoźnik zaobserwował zmianę „struktury przemieszczeń podróżnych". W 2015 r. korzystający z usług przewoźnika częściej niż w latach ubiegłych przesiadali się na stacji Chełm i kontynuowali podróż innymi pociągami.
Przewozy sezonowe w przyszłym roku
Jak wynika opublikowanego rocznego rozkładu jazdy 2015/2016, uruchamianie połączeń na Roztocze będzie kontynuowane. Nie przewiduje się większych zmian w rozkładzie jazdy względem roku bieżącego. Natomiast nie ujawniono połączeń między Chełmem a Włodawą, które zapewne pojawią się po korekcie rocznego rozkładu jazdy. Jak informuje rzecznik oddziału lubelskiego PR, dotychczas nikt nie zlecił przewoźnikowi uruchomienia połączeń sezonowych na trasach, na których obecnie nie jest prowadzony rozkładowy ruch pasażerski przez Przewozy Regionalne.
Więcej z regionu:
Lubelskie (1122)Warszawa: Pierwszy tor na Gagarina w trakcie układania
3,3k
Zintegrowany transport Trwa budowa kolektora i trasy tramwajowej w ciągu ul. Gagarina – w ramach wspólnej inwestycji MPWiK oraz Tramwajów Warszawskich. Wykonawca układa już pierwszy odcinek torowiska tramwajowego.
Jakie wyzwania stoją przed Piotrem Rachwalskim w PKM Świerklaniec?
1,7k
Zintegrowany transport Z Piotrem Rachwalskim, nowym prezesem PKM Świerklaniec rozmawiamy o jego zadaniach w nowej spółce, a także szerzej, w strukturach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Rachwalski podkreśla, że przed GZM stoi ogromne wyzwanie odnośnie integracji taryfowo-biletowej, które trzeba będzie zrealizować w najbliższych latach.
Wrocław: Tramwaje próbne na mostach Pomorskich
846
Zintegrowany transport Cztery mosty Pomorskie, które mają łącznie 442 lata, przechodzą właśnie remont. Nowością będą przystanki tramwajowe i autobusowe. W środę 25 stycznia rozpoczęły się jazdy próbne tramwajów. Na regularne kursy trzeba poczekać do jesieni.
Pomorze: Zmiana zasad Fali. Bez odbicia karty na wyjściu
711
Zintegrowany transport W systemie Fala, który zacznie funkcjonować od 1 kwietnia w komunikacji publicznej w Gdańsku i na całym Pomorzu, wprowadzono istotną zmianę. Aby skorzystać z niższej ceny biletu nie będzie już trzeba „odbijać” karty przy wychodzeniu z pojazdu, co spotkało się z powszechną krytyką. Wystarczy tylko check in, czyli “odbicie” karty przy rozpoczęciu podróży.
Łódź z ofertami na studium tramwaju do Centrum Zdrowia Matki Polki
577
Zintegrowany transport Zarząd Inwestycji Miejskich w Łodzi otworzył oferty w przetargu na opracowanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego dla budowy linii tramwajowej od pętli Chojny Kurczaki do Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki. Opracowanie będzie gotowe w ciągu roku.
Zmiany w ruchu tramwajów na granicy Świętochłowic i Chorzowa
3,1k
Zintegrowany transport Na początku przyszłego tygodnia na ul. Katowickiej w Świętochłowicach rozpocznie się przebudowa torowiska tramwajowego. Dzięki inwestycji poprawi się komfort przemieszczania się oraz zredukowane zostaną wibracje i hałas emitowane przez przejeżdżające tramwaje. Na czas realizacji prac, Zarząd Transportu Metropolitalnego musi wprowadzić zmiany w funkcjonowaniu komunikacji autobusowej i tramwajowej. Będą one obowiązywać od 30 stycznia i obejmą łącznie 5 linii autobusowych oraz 4 linie tramwajowe, których trasy przebiegają przez Bytom, Chorzów, Gliwice, Katowice, Rudę Śląską i Zabrze.
Poznań. Dlaczego Tramino dwukrotnie uderzyły w wiadukt na Górczynie?
5,9k
Zintegrowany transport W odstępie pół roku na poznańskiej pętli Górczyn dwukrotnie doszło do niemal identycznego wypadku tramwajowego. W obu przypadkach poszczególne człony wagonów Solaris Tramino wykoleiły się uderzyły w górczyński wiadukt, powodując wstrzymanie ruchu i konieczność naprawy obu tramwajów. Co więc było powodem tych zdarzeń?
Łódź. Druga Gamma dotarła do miasta
1,3k
Zintegrowany transport Drugi z nowych tramwajów Moderus Gamma LF 06 AC dotarł do Łodzi w poniedziałek (23 stycznia) w godzinach nocnych. Do Łodzi dotrze łącznie aż 30 takich wagonów.
Bydgoszcz. Wkrótce tramwaje przetestują torowisko na Perłowej
820
Zintegrowany transport Wykonawca odpowiedzialny za budowę nowych mostów, firma Trakcja, rozpoczyna jeden z kluczowych etapów prac przy ich budowie. Do Bydgoszczy jeszcze w tym miesiącu przyjadą gotowe elementy obiektu drogowego, które zostaną zamontowane na wykonanych wcześniej podporach. Wykonawca pracuje również nad przygotowaniem torowiska na ul. Perłowej do próbnych przejazdów. W ostatnich tygodniach ZDMiKP rozmawiał z wykonawcą na temat konieczności zintensyfikowania prac.
Łódź pyta o Franciszkańską. Czy tory tramwajowe zostaną wydzielone?
894
Zintegrowany transport To będzie pierwsza inwestycja w Łodzi współtworzona z mieszkańcami aż w takim stopniu. Już na etapie przygotowania projektu będą zgłaszali wykonawcy swoje opinie i sugestie co do tego, jak ulica Franciszkańska ma wyglądać po przebudowie.
jar, Rynek Kolejowy - dziennikarz "Rynku Kolejowego"
Wiecej z regionu:
Lubelskie (1122)
Oferty pracy w branżach infrastrukturalnych >