Partnerzy serwisu:
Tabor i technika

Pociągi tranzytowe przez Litwę do Rosji wciąż kursują

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Rawag
Growag
Radionika
Wago Elwag
Voith Turbo
3M
Aste
R&G Plus

Data publikacji:
29-03-2022
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
rynek kolejowy

Podziel się ze znajomymi:

TABOR I TECHNIKA
Pociągi tranzytowe przez Litwę do Rosji wciąż kursują
Fot. Lietuvos Gelezinkeliai
Pociągiem do Rosji możemy wjechać już tylko z państw na Kaukazie lub z Azji. Do Rosji można też wjechać… z Rosji. Tranzytem przez terytorium Litwy.

Finlandia zatrzymała w ostatnich dniach ruch szybkich pociągów Allegro z Helsinek do Petersburga. Zniknęło więc ostatnie pasażerskie połączenie kolejowe z kraju unijnego do Rosji. Od pewnego czasu nie jeżdżą bowiem także pociągi do Rosji z Łotwy i Estonii.

Cały czas kursują jednak pociągi do Rosji przez Litwę, tyle tylko, że na Litwie nie ma możliwości, by do nich wsiąść. Łączą one bowiem odizolowany od reszty Rosji Obwód Kaliningradzki z Rosją właściwą. Według naszej wiedzy kursują cztery takie pociągi – do Petersburga, Moskwy, Czelabińska, a także pociąg, który prowadzi wagony do trzech miast – Anapy, Adlera i Homla.

Żaden z pociągów nie zatrzymuje się na Litwie w celu wymiany pasażerów, na Litwie nie kupimy też na nie biletów. Większość z nich przejeżdża przez wileński dworzec w nocy, następuje krótki postój techniczny. Podczas niego, na wygrodzonym torze, rosyjscy pasażerowie mają możliwość obejrzenia krótkiej wystawy zorganizowanej specjalnie dla nich przez litewskich kolejarzy. Na planszach pokazano zniszczone cywilne obiekty na Ukrainie. Pod nimi znajduje się pytanie: Czy popierasz rosyjską agresję na Ukrainę?

Kursy pociągów tranzytowych przez Litwę są regulowane specjalnymi przepisami, których korzeni należy szukać w roku 1991, gdy Litwa opuściła Związek Radziecki. Wówczas między Rosją a Litwą wypracowano zasady przejazdu pociągów tranzytowych od strony Białorusi w kierunku Obwodu Kaliningradzkiego. Przepisy zostały zaadaptowane do nowych warunków z momentem wejścia Litwy do Unii Europejskiej. Ustalono wówczas, że przejazd przez unijny kraj będzie wymagał specjalnej wielorazowej wizy tranzytowej. Próby opuszczenia pociągu na terenie Litwy są incydentalne.
Partnerzy działu

Rawag
Growag
Radionika
Wago Elwag
Voith Turbo
3M
Aste
R&G Plus

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5