Partnerzy serwisu:
Pasażer

PKP IC: 300 tys. obywateli Ukrainy skorzystało z bezpłatnych przejazdów

Dalej Wstecz
Data publikacji:
09-03-2022
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PASAŻER
PKP IC: 300 tys. obywateli Ukrainy skorzystało z bezpłatnych przejazdów
fot. PKP Intercity
Od środy 9 marca br. do odwołania wszystkie pociągi PKP Intercity jadące z Warszawy, Przemyśla (przez Kraków) i Gdyni w kierunku Niemiec – do Berlina i Frankfurtu nad Odrą kursują w kategorii InterCity (IC), co zapewnia obywatelom Ukrainy możliwość bezpłatnych podróży nimi w 2. klasie. Z nieodpłatnych przejazdów składami przewoźnika po całej Polsce skorzystało już ponad 300 tys. obywateli Ukrainy.

300 tys. pasażerów, 157 tys. z terenów przygranicznych

Od 26 lutego br. już ponad 300 tys. obywateli Ukrainy skorzystało z bezpłatnych przejazdów pociągami PKP Intercity po terenie kraju. Od 24 lutego br. 157 tys. uchodźców podróżowało koleją z terenów przygranicznych w różnych kierunkach Polski.

Od 24 lutego do 8 marca br. z miejscowości przy granicy z Ukrainą odprawiono w sumie 374 pociągi. Wśród nich 216 wzmocnionych pociągów stałego kursowania, 76 dodatkowych pociągów uruchamianych taborem PKP Intercity i 82 pociągi uruchamiane taborem przewoźników regionalnych. Wykorzystanie taboru przewoźników regionalnych koordynuje PKP Intercity.

Aby zapewnić jak największą sprawność przejazdów i umożliwić podróż jak największej liczbie osób, spółka wzmocniła od 24 lutego do 8 marca br. 372 pociągi stałego kursowania łącznie 1114 wagonami.

Pociągi między Polską a Ukrainą cały czas kursują. Wraz z Kolejami Ukraińskimi przewoźnik utrzymuje połączenia kolejowe z Kijowem, Lwowem i Odessą, umożliwiając uchodźcom przyjazd do Polski. Podróżni docierają głównie do stacji w Przemyślu, Chełmie, Hrubieszowie i Warszawie, gdzie otrzymują niezbędną pomoc, posiłek i informację o dalszej możliwości transportu. Podróżni ze stacji przygranicznych, w porozumieniu z wojewodami, kierowani są głównie w kierunku Krakowa, Katowic, Wrocławia i Warszawy. Widoczne jest stale rosnące zainteresowanie podróżami do Berlina.

Łatwiejsze podróże do Berlina. Więcej bezpłatnych pociągów

O tym, że od 9 marca br. 4 pary połączeń mają obniżoną kategorię z EIC na IC informowaliśmy już dzisiaj rano. Dzięki tym zmianom uchodźcy będą mogli korzystać z bezpłatnych przejazdów w 2. klasie w większej liczbie pociągów. Zmiana pozwoli także na równomierne rozkładanie potoków pasażerów do Berlina.

Obywatele Ukrainy mogą więc od dzisiaj bezpłatnie korzystać z 9 par połączeń dziennie w kierunku zachodniej granicy. Składy odjeżdżają z Warszawy, Gdyni i Przemyśla przez Kraków. Pociągi umożliwiają również podróż do Niemiec m.in. z Poznania czy Wrocławia. Są to następujące składy:
 • IC nr 37000/56 Wawel;
 • IC nr 57000/58 Gedania;
 • IC nr 60456/456 Nightjet;
 • IC nr 17008/40 Varsovia;
 • IC nr 17000/248 Berolinum;
 • IC nr 17006/44 Spree;
 • IC nr 17004/48 Odra/Oder;
 • IC nr 17002/246 Wisła;
 • IC nr 17040/5940.
Bezpłatne przejazdy dla obywateli ukraińskich

Na wszystkich wagonach 2. kl. pociągów kategorii TLK i IC, z których obywatele Ukrainy mogą korzystać bezpłatnie od 26 lutego br., zamieszczone są specjalne oznaczenia w dwóch wersjach językowych. Ponadto komunikaty o bezpłatnych przejazdach obywateli Ukrainy tymi pociągami są wygłaszane na stacjach również w języku ukraińskim. Przejazd odbywa się na podstawie dowolnego dokumentu potwierdzającego obywatelstwo ukraińskie oraz na podstawie pobranej w kasie/u drużyny konduktorskiej nieodpłatnej miejscówki.

Bieżące informacje dla obywateli Ukrainy i bezpieczne podróże


Od 28 lutego br. działa specjalna infolinia PKP Intercity w języku ukraińskim. To dedykowany numer dla obywateli Ukrainy, którzy chcą uzyskać informacje w ojczystym języku w sprawie rozkładu jazdy PKP Intercity oraz innych tematów pasażerskich. Infolinia jest dostępna przez 7 dni w tygodniu w g. 8.00-20.00: +48 22 473 00 86 (koszt połączenia zgodny z taryfą operatora), 800 033 022 (darmowa infolinia dla wszystkich operatorów krajowych). Informacje dostępne są również na stronie internetowej PKP Intercity w dwóch wersjach językowych – polskiej i ukraińskiej.

Pracownicy PKP Intercity są obecni na dworcach m.in. w Przemyślu, Lublinie czy Warszawie, gdzie koordynują realizację przewozów, kierują potokami podróżnych i dokonują odprawy pasażerów. Wsparciem są także informatorzy mobilni oraz wolontariusze, którzy udzielają uchodźcom niezbędnych informacji również w języku ukraińskim.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Związki zawodowe w PKP Intercity chcą podwyżek

Prawo i polityka

Związki zawodowe w PKP Intercity chcą podwyżek

Roman Czubiński 11 października 2022

PKP IC podnosi ceny. Koniec biletu weekendowego

Pasażer

PKP IC podnosi ceny. Koniec biletu weekendowego

Roman Czubiński, Michał Szymajda 10 stycznia 2022

Zobacz również:

Związki zawodowe w PKP Intercity chcą podwyżek

Prawo i polityka

Związki zawodowe w PKP Intercity chcą podwyżek

Roman Czubiński 11 października 2022

PKP IC podnosi ceny. Koniec biletu weekendowego

Pasażer

PKP IC podnosi ceny. Koniec biletu weekendowego

Roman Czubiński, Michał Szymajda 10 stycznia 2022

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
 • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
 • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5