Partnerzy serwisu:
Tabor i technika

Pesa o krok od kolejnego wielkiego kontraktu z RegioJet!

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Rawag
Recaro-Growag
Radionika
Wago Elwag
Voith Turbo
Aste
R&G Plus

Data publikacji:
01-03-2024
Ostatnia modyfikacja:
01-03-2024
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

TABOR I TECHNIKA
Pesa o krok od kolejnego wielkiego kontraktu z RegioJet!
fot. RegioJetJednostka 654 z Pesy w barwach Regiojet. Tym razem RJ kupi także trójczłonowe pojazdy
Czeski odpowiednik polskiego UOKiK zbadał sprawę największego regionalnego przetargu w którym wygrał Regiojet. Nic już nie stoi na drodze do podpisania umowy między samorządem, a przewoźnikiem, który do obsługi połączeń chce kupić zespoły trakcyjne z polskiej Pesy.

Jak poinformował czeski portal zdopravy.cz, zdaniem Urzędu Ochrony Konkurencji Gospodarczej największy dotąd przetarg na wykonywanie regionalnych przewozów kolejowych w Czechach był realizowany zgodnie z prawem zamówień publicznych, a wybór RegioJet jako operatora połączeń nie budzi podejrzeń. Inne zdanie miał największy, państwowy konkurent RJ – państwowa spółka České dráhy (o szczegółach przetargu i kontrowersjach piszemy tutaj). Umowa powinna zostać podpisana w ciągu najbliższych dni. RegioJet został już zaproszony do podpisania umowy z Krajem Usteckim.

Czeskie przetargi opłacają się Pesie

Z przetargu w Czechach wynikają dla Polaków dwie istotne informacje.

Po pierwsze od początku RegioJet deklarował zakup do 15-letniej obsługi połączeń zupełnie nowych pojazdów, które doskonale znają już mieszkańcy Usti nad Labem (wrażenia z podróży tym pojazdem opisaliśmy tutaj), ponieważ RJ działa tam już na kilku liniach. Nieoficjalne szacunki mówią o tym, że w związku z opisanym wyżej przetargiem RegioJet prawdopodobnie będzie potrzebował łącznie 23 zespołów trakcyjnych, które zbuduje dla niego bydgoska Pesa. Tym razem w tej puli będą nie tylko dwu-, ale także trójczłonowe zespoły trakcyjne z serii Regio160.

Czeski region będzie mieć ponad pół miliarda złotych oszczędności

Po drugie, warto zaznaczyć, że efektem przetargu jest olbrzymia oszczędność dla samorządu. Kraj Ustecki zleci przewozy na niemal wszystkich zelektryfikowanych liniach zupełnie nowym taborem, a do tego oszczędzi (w stosunku do oferty państwowego operatora) 3 miliardy koron. To, uwaga, 511 milionów złotych! Te pieniądze region będzie mógł wydać na inne, ważne inwestycje z obszaru swojego działania. Może inwestować w szpitale, drogi, rozwijać turystykę, poprawiać jakość powietrza (istotne w chemicznym ośrodku przemysłowym jakim jest Usti nad Labem), albo organizować dodatkowe zajęcia dla dzieci. Ważna informacja: przetarg zorganizowano na ponad 3 lata od wdrożenia nowego kontraktu, a RegioJet będzie jeździć na lokalnych liniach przez 15 lat.

Doświadczenia czeskie wyraźnie kontrastują z dążeniami polskich regionów, np. Podlasia, które przetarg na przewozy organizuje w taki sposób, by maksymalnie ograniczyć możliwości konkurencji do startu w nich. Na 9 miesięcy przed wejściem w życie nowej umowy nawet nie wiadomo kto ją będzie wykonywać.

Wiadomo natomiast to, że taki okres czasu w zasadzie wyklucza możliwości wejścia na rynek kogokolwiek, kto już nie realizuje już przewozów w regionie. 4-letni kontrakt zaś nie zachęca ani do składania oferty, ani nie gwarantuje dużych oszczędności dla regionu z udziału w nim konkurencji, nawet jeśli taka się znajdzie. Pomimo tego Polregio (obecny operator) uważa, że warunki przetargu w województwie podlaskim są dla niego dyskryminujące. 
Partnerzy działu

Rawag
Recaro-Growag
Radionika
Wago Elwag
Voith Turbo
Aste
R&G Plus

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Pesa dostarczy nowe pociągi dla kujawsko-pomorskiego

Tabor i technika

Pociągi Pesy płyną do Ghany [film]

Tabor i technika

Pociągi Pesy płyną do Ghany [film]

PAP MediaRoom/Fracht FWO Polska 23 lutego 2024

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Pesa dostarczy nowe pociągi dla kujawsko-pomorskiego

Tabor i technika

Pociągi Pesy płyną do Ghany [film]

Tabor i technika

Pociągi Pesy płyną do Ghany [film]

PAP MediaRoom/Fracht FWO Polska 23 lutego 2024

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5