Partnerzy serwisu:
Tabor i technika

Notoryczne opóźnienia pociągów z Warszawy do Poznania i Berlina. Z czego wynikają?

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Rawag
Growag
Radionika
Wago Elwag
Voith Turbo
3M
Aste
R&G Plus

Data publikacji:
04-10-2021
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Kolejowy

Podziel się ze znajomymi:

TABOR I TECHNIKA
Notoryczne opóźnienia pociągów z Warszawy do Poznania i Berlina. Z czego wynikają?
Fot. . MJ
Bardzo źle wygląda punktualność pociągów kursujących z Warszawy do Berlina. Tylko jedna trzecia pociągów międzynarodowych dociera do granicy niemieckiej punktualnie.

Pasażerowie pociągów kursujących w relacji Warszawa – Berlin – Warszawa coraz częściej informują nas o notorycznych opóźnieniach pociągów. Ich relacje mają przełożenie we wskaźnikach punktualności międzynarodowych składów. Wynika z nich, że w całym wrześniu pociąg EC Varsovia dotarł punktualnie do ostatniej stacji w Polsce (Rzepin) jedynie 6-krotnie. Nieco lepiej było z EC Wisła (8-krotnie), Berolinum (11 razy), Szprewa (12 razy) i Odra (14 razy).

Ponownie brakuje lokomotyw wielosystemowych

Średnio opóźnienia sięgają około 20 minut, mocno irytują jednak pasażerów, ponieważ zdarzają się często i wydłużają i tak już długi czas przejazdu pociągów, wynikający z wlekącej się modernizacji magistrali Warszawa – Poznań. Zapytaliśmy PKP Intercity, czym dokładnie spowodowane są opóźnienia.

Opóźnienia wynikają z konieczności wymiany lokomotyw Husarz lub Vectron na EP09 w Zbąszynku, Poznaniu lub w Rzepinie – odpisało PKP Intercity. Tymczasem taka lokomotywa, obsługująca dwa systemy napięcia – polski i niemiecki – powinna prowadzić pociąg Warszawa – Berlin na całej trasie. Niestety jest ich za mało, a na nowe jeszcze sporo poczekamy.

– Sytuacja z dostępnością lokomotyw ulegnie poprawie po zakończeniu naprawy jednej z lokomotyw EU44 oraz wykonaniu naprawy jednej z lokomotyw Vectron wynajmowanych z DB Fernverkehr. Co więcej, w kolejnych tygodniach spodziewany jest powrót dwóch powypadkowych lokomotyw EU44 z Linz w Austrii – napisało PKP Intercity. Konkretnego terminu jednak wciąż nie ma. Zdaniem naszych czytelników część opóźnień wynika także z tego, że lokomotywy EU09, mogące rozpędzać się do 160 km/h, jeżdżą z Warszawy do Poznania i z powrotem z maksymalną prędkością 130 km/h, ponieważ w kabinie brakuje drugiego maszynisty, który w tych lokomotywach (nie posiadających ETCS) musi się znajdować, by osiągnąć maksymalną prędkość. PKP Intercity zapewnia, że są to incydentalne sytuacje, np. związane z nagłą absencją chorobową pracownika, kiedy to skład jest obsługiwany w pojedynczej obsadzie.

Zapytaliśmy spółkę również o to, czy podobnie jak Ceske drahy, PKP Intercity podjęło próbę akwizycji lokomotyw wielosystemowych z innego rynku. – Spółka wynajmuje trzy lokomotywy Vektron MRCE od DB Fernverkehr – czytamy.

Opóźniona modernizacja E20 dodatkowo komplikuje sytuację

Problemy z punktualnością pociągów kursujących na E20 dotyczą nie tylko pociągów międzynarodowych, ale także krajowych. Obecnie wynikają one głównie z mozolnie prowadzonej modernizacji kluczowej stacji w Kutnie, a także z prac torowych prowadzonych na odcinku Kutno – Łowicz. Np. na szlaku Łowicz – Jackowice o długości 13 km jazda pociągów odbywała się jeszcze niedawno tylko jednym torem w obydwu kierunkach z aż 7 ograniczeniami prędkości jazdy do 20 km/h przez przejazdy kolejowe i przejścia dla pieszych. Jak udało nam się nieoficjalnie dowiedzieć (pytania wysłaliśmy wiele dni temu do PKP PLK, czekamy na odpowiedź), jazda pociągów w obszarze LCS Łowicz odbywała się na sygnały zastępcze.

Rozkład jazdy pociągów z Poznania do Warszawy pozostaje od wielu miesięcy fatalny. Nie dość, że godziny odjazdów ustawiono kuriozalnie, to jeszcze pociągi kursują znacznie dłużej niż przed rozpoczętą w 2017 roku modernizacją.

– Rozkład jazdy pociągów z Poznania do Warszawy jest skandaliczny. Ten, kto go układał, powinien zgłosić się po solidną premię do koncesjonariuszy pobierających opłaty na autostradzie A2. Napompowany zakres modernizacji od początku budził poważne wątpliwości i do dziś nie przyniósł nawet mizernych efektów w postaci obiecanych kilku minut przyspieszenia. Cała sprawa wygląda tak, jakby kolejarze chcieli pozbyć się pasażerów, którzy jeszcze z tej trasy korzystają. Aktualny rozkład jest gwoździem do trumny dla tego całego projektu o nazwie "modernizacja magistrali z Poznania do Warszawy" – powiedział w rozmowie z poznańską wyborczą Jakub Majewski, prezes zarządu Fundacji ProKolej.
Partnerzy działu

Rawag
Growag
Radionika
Wago Elwag
Voith Turbo
3M
Aste
R&G Plus

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Modernizacja E20: LCS Kutno dopiero w trzecim kwartale

Infrastruktura

To gaz bojowy z I wojny światowej wstrzymał ruch na E20

Innowacje

TLK Uznam znika z Kutna

Pasażer

TLK Uznam znika z Kutna

inf. pras oprac. JM 21 lutego 2022

Będą dodatkowe tory na stacjach Biała Podlaska i Małaszewicze

Infrastruktura

Zobacz również:

Modernizacja E20: LCS Kutno dopiero w trzecim kwartale

Infrastruktura

To gaz bojowy z I wojny światowej wstrzymał ruch na E20

Innowacje

TLK Uznam znika z Kutna

Pasażer

TLK Uznam znika z Kutna

inf. pras oprac. JM 21 lutego 2022

Będą dodatkowe tory na stacjach Biała Podlaska i Małaszewicze

Infrastruktura

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5