Partnerzy serwisu:
Infrastruktura

Niebawem początek budowy wiaduktów na trasie Łódź – Koluszki

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Data publikacji:
23-12-2021
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

INFRASTRUKTURA
Niebawem początek budowy wiaduktów na trasie Łódź – Koluszki
fot. Kasper FiszerPociąg ŁKA z Koluszek do Łodzi
Półtora roku mają potrwać prace na liniach kolejowych nr 17 i 25 prowadzone na terenie aglomeracji łódzkiej. PKP PK zastąpią dwa przejazdy w poziomie szyn układem wiaduktów i tuneli zapewniających bezkolizyjne funkcjonowanie ruchu kkolejowego i drogowego. Każde z zadań jest warte przeszło 20 mln zł.

Niedawno Łódzka Kolej Aglomeracyjna zapowiedziała, że jej podróżni korzystający z połączeń z Łodzi do Piotrkowa Trybunalskiego i Radomska oraz do Tomaszowa Mazowieckiego i Drzewicy w roku 2022 będą musieli liczyć się z dodatkowymi przesiadkami w Koluszkach. Ma mieć to związek z pracami infrastrukturanymi prowadzonymi na liniach kolejowych nr 17 i 25, które biegna z różnych łódzkich stacji w kierunku węzła Koluszki. W ramach ogólnopolskiego tzw. programu przejazdowego zarządca infrastruktury wybuduje bowiem dwa nowe wiadukty kolejowe – w Gałkówku i w rejonie przystanku Bedoń w gminie Andrespol.

Spory wkład finansowy gmin

W pierwszej ze wspomnianych lokalizacji nowy obiekt ma zastąpić przejazd jednopoziomowy w ciągu drogi łączącej miejscowości Gałków Mały i Gałków Duży (ciąg ul. Brzezińska – ul. Dzieci Polskich). – Pociągi pojadą wiaduktem kolejowym, dla kierowców przygotowany zostanie wiadukt pod torami linii Łódź Fabryczna – Koluszki oraz Łódź Kaliska – Dębica – opisuje Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP Polskich Linii Kolejowych. Przewidziano również oddzielone od jezdni chodniki i ścieżki rowerowe. Ok. 15,2 mln zł netto przeznaczą na ten cel PKP PLK, kolejne 8,5 mln dołoży gmina Koluszki.

W rejonie Andrespola podobny układ – wiadukt kolejowy oraz tunel pod torami – ma powstać w ciągu ul. Brzezińskiej, na drodze wiodącej z Adnrespola w kierunku Bedonia Przykościelnego. – Obiekt zostanie wybudowany w pobliżu przystanku Bedoń – dodaje nasz rozmówca. Obok jezdni ma powstać ciąg pieszo-rowerowy. Wkład PKP PLK to ok. 18,6 mln zł netto, a gminy Andrespol – 11,3 mln zł. Oba zadania mają nie tylko poprawić bezpieczeństwo ruchu, ale też przyczynić się do jego większej przewidywalności, bo ograniczona zostanie liczba nieprzewidzianych sytuacji notowanych na przejazdach w poziomie szyn.

Półtora roku zmian na trasie Łódź – Koluszki


– Rozpoczęcie prac budowlanych w obu miejscowościach zaplanowane jest w I kw. przyszłego roku, a zakończenie – w II kw. 2023 r. – zapowiada rzecznik zarządcy infrastruktury. Zapewnia jednocześnie, że inwestycje zaplanowane są tak, by maksymalnie ograniczyć ich wpływ na ruch pociągów. – Są jednak momenty, gdy ze względów bezpieczeństwa wprowadzane są znane przewoźnikom z wyprzedzeniem i ujęte w rozkładzie jazdy zmiany – przyznaje.

Nie opisał przy tym konkretnych rozwiązań, jakie zostaną wprowadzone na bardzo ważnej dla obsługi aglomeracji łódzkiej trasie do Koluszek. W najbliższych miesiącach nie należy jednak spodziewać się tam rewolucji, a ograniczenia dotkną głównie ruchu regionalnego. W większości przypadków skomunikowania w Koluszkach są dogodne i zapewniają możliwość dojazdu do stolicy aglomeracji pociągiem jadącym z kierunku Skierniewic. Nie wiemy zaś, jak duże będą utrudnienia w kolejnych etapach budowy.
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5