Partnerzy serwisu:
Infrastruktura

Łódzkie: Duże postępy na opóźnionej budowie wiaduktów pod Koluszkami

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Data publikacji:
29-06-2023
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

INFRASTRUKTURA
Łódzkie: Duże postępy na opóźnionej budowie wiaduktów pod Koluszkami
Fot. PKP Polskie Linie Kolejowe SA
Na trasie pomiędzy Koluszkami a Łodzią powstają dwa wiadukty kolejowe, które zastąpią przejazdy w poziomie szyn. Inwestycja jest wyraźnie opóźniona względem pierwotnego harmonogramu, ale idze naprzód, a w ostatnim czasie udało się przywrócić ruch po wszystkich torach. Prace zakończą się w ciągu kilku miesięcy.

Trasa kolejowa łącząca Łódź z Koluszkami ma fundamentalne znaczenie dla obsługi aglomeracji łódzkiej. Niebawem bezpieczeństwo ruchu ma tam znacząco wzrosnąć, bo trwa budowa dwóch wiaduktów kolejowych nad drogami lokalnymi, co pozwoli na likwidację przejazdów w poziomie szyn w pobliżu przystanku Bedoń oraz w Gałkowie Dużym. W obu tych przypadkach prace miały pierwotnie zakończyć się w drugim kwartale tego roku, ale termin ten nie zostanie dotrzymany, bo – jak tłumaczył zarządca infrastruktury – wystąpiły problemy z dostępnością materiałów budowlanych.

Powoli, ale po wszystkich torach

Jak informuje nas Rafał Wilgusiak z Zespołu Prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych, oba obiekty zostały już wzniesione, ułożone zostały też tory wraz z siecią trakcyjną. – Tym samym pociągi pasażerskie i towarowe korzystają aktualnie ze wszystkich torów znajdujących się na wiaduktach – zapewnia. To duża zmiana, bo przez ok. półtora roku ruch odbywał się po jednym z torów każdej z biegnących częściowo równolegle linii nr 17 Łódź Fabryczna – Koluszki i nr 25 Łódź Kaliska – Dębica.

Nie oznacza to jednak, że zakończone zostały wszystkie prace. Ze względów bezpieczeństwa w obu miejscach pociągi kursują więc z prędkością ograniczoną do 20 km/godz., co przekłada się na nieznaczne wydłużenie czasu przejazdu. – W gminie Andrespol [wiadukt przy przystanku Bedoń] postępuje przebudowa sieci telekomunikacyjnych i elektroenergetycznych – relacjonuje nasz rozmówca.

Aktualne tempo prac zgodne z założeniami

Prowadzone jest też pogłębianie wykopu, w którym ułożona zostanie jezdnia. Powstają także schody i pochylnie prowadzące na przystanek. W czasie przebudowy do pociągów można dostać się dzięki tymczasowemu przejściu w poziomie szyn. – W Gałkowie wykonano zaś już główny przekop pod wiaduktem – wskazuje przedstawiciel PLK. Kontynuowana jest natomiast budowa m.in. ścian oporowych przy drogach dojazdowych, elementów infrastruktury dla pieszych i rowerzystów czy zbiornika retencyjnego.

– Planowane zakończenie inwestycji w Gałkowie nastąpi w trzecim, a w Andrespolu [Bedoniu] – w czwartym kwartale tego roku – zapowiada Rafał Wilgusiak. Oznacza to, że aktualne tempo robót jest dobre, bo podawane dziś terminy są zgodne z tymi prognozowanymi w zeszłym roku. Koszt budowy obiektu w Andrespolu to ok. 23 mln 600 tys. zł netto, a w gminie Andrespol – ok. 29 mln 800 tys. zł. W obu przypadkach część kosztów poniosą lokalne samorządy: gminy Andrespol i Koluszki, a także – tylko przy budowie wiaduktu w Bedoniu – powiat łódzki wschodni. PKP PLK ubiegają się ponadto o dofinansowanie robót w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Partnerzy działu

Strunbet
Multiconsult Polska
Aste
Transcomfort
CLIP Group
Euroterminal Sławków
Torhamer
Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5