Partnerzy serwisu:
Biznes

Mniejsza konkurencja na rynku szyn kolejowych? UOKiK ma obawy

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

EIB
Kolster
SKODA
Exatel

Data publikacji:
27-10-2022
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

BIZNES
Mniejsza konkurencja na rynku szyn kolejowych? UOKiK ma obawy
Fot. ArcelorMittalzdjęcie ilustracyjne
Prezes UOKiK wystosował zastrzeżenia dotyczące powołania wspólnej spółki przez ArcelorMittal Poland oraz Moris. Zdaniem urzędu transakcja może doprowadzić do ograniczenia konkurencji na krajowym rynku sprzedaży walcowanych szyn kolejowych.

Przedmiotem koncentracji jest utworzenie przez ArcelorMittal Poland (AMP) oraz Moris wspólnego przedsiębiorcy. AMP produkuje i sprzedaje wyroby ze stali, w tym walcowane szyny kolejowe. Moris prowadzi działalność w zakresie sprzedaży wyrobów stalowych, również szyn walcowanych, zakupionych od producentów (m.in. od AMP) oraz produkuje i sprzedaje szyny zgrzewane. Szyny walcowane są produkowane w hucie, natomiast szyny zgrzewane są wytworzone poprzez zgrzanie w zgrzewalni stacjonarnej dwóch lub więcej walcowanych szyn kolejowych.

UOKiK ma zastrzeżenia

Jak informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta, w tej sprawie konieczne było przeprowadzenie badania rynków szyn i weryfikacja danych przedstawionych przez uczestników koncentracji. Ze względu na specyfikę branży zebrano dane rynkowe zarówno od producentów i dystrybutorów, jak i nabywców końcowych szyn. "Ze zgromadzonych informacji wynika, że koncentracja może doprowadzić do istotnego ograniczenia konkurencji na krajowym rynku sprzedaży walcowanych szyn kolejowych do odbiorów końcowych. Ponadto, po dokonaniu koncentracji, nowy przedsiębiorca byłby jedynym podmiotem w Polsce mającym w ofercie szyny zgrzewane, co mogłoby prowadzić do podniesienia ich cen" – czytamy w uzasadnieniu wydania przez UOKiK zastrzeżeń w tej sprawie. Zastrzeżenia zawierają uzasadnienie i nie przesądzają o końcowym rozstrzygnięciu postępowania, a przedsiębiorcy mają 14 dni na odniesienie się do nich.

– Uczestnicy koncentracji są dla siebie jedynymi istotnymi konkurentami z perspektywy nabywcy końcowego szyn. Z naszych analiz wynika, że utworzenie wspólnego przedsiębiorcy może wyeliminować presję konkurencyjną oraz z dużym prawdopodobieństwem skutkować podniesieniem cen dla odbiorców końcowych. Koncentracja może ograniczyć także możliwość wejścia na rynek nowych dostawców – mówi prezes UOKiK Tomasz Chróstny cytowany w komunikacie.

Spółki chcą zwiększać wspólnie eksport


Monika Olech z ArcelorMittal Poland w informacji dla "Rynku Kolejowego" podkreśla to, o czym informuje też UOKiK – że zastrzeżenia nie przesądzają o końcowym wyniku trwającego postępowania. – Strony przedstawiły Prezesowi UOKiK swoje odpowiedzi i wyjaśnienia. Są pewne, że utworzenie joint venture, stanowiące dalszą formalizację istniejących w łańcuchu dostaw relacji biznesowych pomiędzy stronami, przyniesie znaczące dodatkowe korzyści dla rynku oraz polskich klientów – zapewniła.

Zdaniem spółek, utworzenie joint venture dzięki swojej lokalnej obecności – aktywom oraz doświadczeniu i wiedzy pracowników, jak również szerokiej gamie produktów szynowych zaoferuje "poprawę jakości usług dla odbiorców końcowych w Polsce i poza jej granicami", w zakresie różnych rodzajów wyrobów szynowych. – Planowana transakcja umożliwi także rozszerzenie szans eksportowych polskiego przemysłu metalowego związanego z produktami szynowymi, a tym samym zwiększenie zagranicznej wymiany handlowej z korzyścią dla bilansu płatniczego Polski oraz lokalnych miejsc pracy – informuje Monika Olech. – Podsumowując, mocno wierzymy w to, że joint venture przyczyni się do wzrostu polskiej gospodarki – kończy Monika Olech z ArcelorMittal Poland.
Partnerzy działu

EIB
Kolster
SKODA
Exatel

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5